Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Rada AGRIFISH w Brukseli: Niezwykle ważne tematy dla rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa
Polityka i społeczeństwo

Rada AGRIFISH w Brukseli: Niezwykle ważne tematy dla rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w poniedziałek w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Uczestniczyli w nim przedstawiciele państw członkowskich, przewodniczył mu minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Podczas spotkania omawiane były kluczowe kwestie dotyczące rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa.

Wysoki poziom debaty oraz szeroka perspektywa, z jakiej wszyscy uczestnicy spotkania podchodzili do omawianych kwestii, przyczyniły się do uzyskania wielu cennych wniosków i wytycznych, które mogą zostać wykorzystane w przyszłości.

Uprawnienia do połowów na 2024 r. są priorytetowym tematem wśród ministrów. Pierwsza wymiana poglądów dotyczyła przede wszystkim połowów w Atlantyku i Morzu Północnym, a także Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Wynikiem spotkania były przygotowane projekty rozporządzeń, które mają służyć poprawie sytuacji w zakresie rybołówstwa w tych obszarach.

Ministrowie wyrazili zgodę na dalsze prace nad projektami rozporządzeń dotyczących rybołówstwa w 2024 r., mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zrównoważonego połowu. Konkretne działania mają na celu zniwelowanie zagrożenia nadmiernym połowem i zapewnienie właściwego poziomu ochrony ekosystemów morskich.

Polska z zadowoleniem zauważyła, że wszystkie porozumienia z państwami trzecimi zostaną osiągnięte przed posiedzeniem Rady AGRIFISH w grudniu i możliwe będzie uruchomienie floty UE w styczniu 2024 roku.

Rolnictwo – wyzwania na przyszłość

Rada UE przyjęła konkluzje w kwestii długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich, która ma na celu wprowadzenie odpowiednich rozwiązań i umożliwienie rozwoju rolnictwa w Europie. Ponadto odbyła się dyskusja nad projektem rozporządzenia w sprawie roślin uzyskanych przy pomocy nowych technik biotechnologicznych.

UE wytyczyła nowe cele dla obszarów wiejskich

Ministrowie rolnictwa z całej UE ogłosili długoterminową wizję dla obszarów wiejskich. Wizja ta ma zapewnić lepszą jakość życia na wsi, wspierać zrównoważony rozwój oraz działania na rzecz ochrony środowiska.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zapewnił, że Polska będzie aktywnie wspierać realizację tych celów i zaangażuje się we wdrażanie długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich w Unii Europejskiej.

Podziękował za omówienie tego istotnego tematu oraz uwzględnienie polskich sugestii, w tym szczególnie wskazanie w Konkluzjach zagadnień demograficznych, z którymi mierzą się obszary wiejskie i europejskie rolnictwo, a także roli spółdzielni rolniczych w realizacji celów gospodarczych, społecznych i środowiskowych.

Szef polskiej delegacji wskazał, że aby zapewnić zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, niezbędne jest wykorzystanie kompleksowego podejścia do finansowania. Dlatego ważne jest, aby wdrożyć silną Wspólną Politykę Rolną, która zagwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe.

Minister Telus podkreślił także znaczenie zapewnienia skutecznej polityki spójności, która wspomagać będzie WPR w działaniach na rzecz finansowania inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich, a także wspierać będzie proces przemiany na bardziej zieloną i cyfrową gospodarkę, a także tworzenie nowych miejsc pracy poza rolnictwem.

Nowe techniki genomowe są coraz bardziej popularne wśród rolników i naukowców. Prezydencja hiszpańska przedstawiła szczegóły dotyczące projektu rozporządzenia, który określa, jakie rośliny można uzyskać dzięki tym technikom. Dodatkowo prezentowane były informacje na temat wykorzystania tych roślin do produkcji żywności i pasz, które zostały zgłoszone przez delegację chorwacką.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że Polska jest sceptyczna w stosunku do projektu Komisji Europejskiej. Zaznaczył, że doceniamy starania Prezydencji, aby wypracować kompromisowe propozycje, ale te niestety nie zaspokoją kluczowej kwestii, która budzi w nas poważne obawy.

Minister Telus zwrócił uwagę, że nie ma powodu, by tworzyć osobne przepisy dla NGT 2, które są roślinami GMO. Polska delegacja jest za tym, aby wyjaśnić wszelkie pozostające wątpliwości dotyczące NGT 1.

W opinii szefa polskiej delegacji, ważne są: prawo do wprowadzania zakazu uprawy NGT, wpływ na rolnictwo ekologiczne, patentowanie roślin NGT, etykietowanie produktów NGT 1 oraz uprawnienia KE do wydawania aktów delegowanych.

Minister Telus podkreślił, że wszystkie te aspekty powinny być wzięte pod uwagę przy tworzeniu przepisów dotyczących NGT.

Minister rolnictwa zaznaczył, że Polska akceptuje modernizację rolnictwa, jednak wciąż istnieją wątpliwości czy NGT doprowadzą do postępu czy będą źródłem monopolu.

Delegacja Włoch udostępniła swoją informację o wzroście znaczenia rolników na obszarze wiejskim, za którą oprócz tego kraju, opowiedziały się Austria, Finlandia, Francja, Grecja, Łotwa, Polska i Rumunia.

Konferencja przyjęła ramy porozumienia ws. wypracowania wspólnych działań mających na celu wzmocnienie pozycji rolników w krajach Unii Europejskiej.

Sygnatariusze wezwali KE do zmodernizowania roli rolników, wypracowania skutecznych rozwiązań na rzecz wyzwań stojących przed rolnictwem, w tym zmian prawnych, zapewnienia odpowiedniego finansowania WPR w celu zabezpieczenia działalności rolniczej i związanej z rolnictwem na obszarach wiejskich, a także do gruntownej rewizji dotyczących Zielonego Ładu i jego wpływu na rolnictwo UE, aby zapewnić strategiczną autonomię i bezpieczeństwo żywnościowe Unii.

Polska wyraziła swoje poparcie dla tez zawartych w nocie. Niemniej jednak, należy podjąć działania, które zapewnią UE jej miejsce jako jednego z głównych producentów żywności na świecie. Konflikt na Ukrainie pozostawił swoje piętno na jednolitym rynku oraz stanowi duże wyzwanie dla rolnictwa i obszarów wiejskich, które mają zostać włączone do UE.

Polska postulowała, aby zapewnić równowagę między celami środowiskowo-klimatycznymi i wyzwaniami rozwojowymi obszarów wiejskich. W szczególności należy się skupić na problemach wynikających z negatywnych zmian demograficznych, takich jak depopulacja czy starzenie się społeczeństw. Aby temu sprostać, polityka Unii Europejskiej powinna być dostosowana do potrzeb regionów, a wsparcie finansowe musi być adekwatne do obecnych i przyszłych potrzeb WPR.

Rada przyjęła informację o częściowym stosowaniu normy GAEC 8 w 2024 r. Przedstawiciele z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Estonii, Grecji, Portugalii, Słowenii, Słowacji, Węgier i Włoch dołączyli się do noty.

Dla wszystkich państw członkowskich będzie to oznaczać wprowadzenie częściowego stosowania normy GAEC 8 w 2024 r. i przygotowanie się do pełnego stosowania jej zasad w 2025 r.

W przedstawionej propozycji sugeruje się, aby odstąpić od normy GAEC 8 dotyczącej minimalnej powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne. Zamiast tego, zaleca się, aby umożliwić realizację normy poprzez wykorzystanie międzyplonów lub roślin wiążących azot (7% gruntów ornych), zamiast przeznaczania części gruntów na obszary nieprodukcyjne, takie jak ugory.

Polska wyraziła opinię, że w 2024 roku odstępstwa od norm GAEC 7 i 8 będą stanowić korzystne rozwiązanie dla rolników, ponieważ zapewnią oni sobie większą swobodę w podejmowaniu decyzji produkcyjnych. Przeciwdziałałoby to utrudnieniom wynikającym z wymogów GAEC 7 i 8, które zmniejszają możliwości prowadzenia produkcji rolnej, a tym samym ograniczają możliwość zrekompensowania niższych cen.

Polska popiera całkowite zaprzestanie stosowania normy GAEC 7 i GAEC 8, co pozwoli na prowadzenie produkcji na ugorach zgodnie z naszym wcześniejszym stanowiskiem.

Strategia leśna UE 2030 jest szerokim, ambitnym planem zarządzania lasami i gospodarką leśną, który ma służyć jako wzorcowa wizja leśnictwa na całym świecie. Ministrowie podkreślili, że kluczowym zadaniem jest zapewnienie, aby nowa strategia leśna wspierała wszystkie interesy, jakie lokalne społeczności mają wobec lasów i gospodarki leśnej.

Minister powiedział, że konieczne jest wykorzystanie kompetencji państw członkowskich w zakresie zarządzania lasami, aby nowa strategia leśna mogła w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje leśnictwo. Jako przykład wymienił wdrażanie nowych technologii i innowacji w celu zwiększenia wydajności leśnej gospodarki oraz skutecznego wykorzystania jej zasobów.

Minister podkreślił, że współpraca między Komisją a państwami członkowskimi powinna opierać się na wzajemnym szacunku i uwzględniać potrzeby i stanowiska obu stron.

Szef polskiej delegacji zauważył, że ważne kwestie dotyczące europejskich lasów i leśnictwa powinny być omawiane na forum rolnym, a Stały Komitet ds. Leśnictwa powinien pozostać głównym miejscem współpracy.

Odbyło się spotkanie 5 państw przyfrontowych

Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry zebrały się, aby rozważyć współpracę, która zabezpieczy ich rynki rolne przed destabilizacją.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przypomniał o wprowadzeniu w Polsce bezterminowego zakazu wwozu zbóż z Ukrainy, co ma na celu zapobieżenie destabilizacji rynku rolnego.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus spotkał się z ministrami rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej (GV4), aby omówić ważne kwestie dotyczące rolnictwa, w tym punkty zawarte w agendzie Rady.

Szef polskiej delegacji podkreślił, że jesteśmy zobowiązani do wspierania Ukrainy i całej Unii Europejskiej poprzez budowanie korytarzy solidarnościowych. Zdaniem szefa polskiej delegacji, istotne jest, aby produkty rolne znalazły się tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Minister Telus podkreślił, że staramy się, aby jednostronny zakaz wwozu zbóż z Ukrainy, wprowadzony 15 września br., obowiązywał do momentu wprowadzenia przepisów unijnych, których oczekujemy z nadzieją.

W dniu dzisiejszym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus spotkał się z Komisarzem Januszem Wojciechowskim, aby omówić sytuację w rolnictwie.

Minister i Komisarz dyskutowali o aktualnych wyzwaniach i wspólnych działaniach mających na celu wspieranie rolników.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są wyłączną odpowiedzialnością nadawcy, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawa prasowego i nie są w żaden sposób modyfikowane przez PAP SA.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version