Nauka i technologie

Samotność i jej wpływ na zdrowie fizyczne: Co mówią eksperci

Badania dr. Łukasza Okruszka z Instytutu Psychologii PAN odkryły, że samotność może być przyczyną wystąpienia ciężkich chorób sercowo-naczyniowych. Lekarze polecają zapytać pacjenta o jego stan psychiczny, aby skuteczniej zapobiec lub lepiej leczyć tę chorobę.

Zdaniem dr. Łukasza Okruszka z Instytutu Psychologii PAN, definicja samotności jest prosta: jeśli czujesz się samotny, to jesteś samotny. W ramach swojego badania, dr Okruszek wykorzystał psychologię społeczną, tworząc sztuczne warunki samotności dla 129 osób i monitorując zmiany w ich parametrach fizjologicznych. Za te unikalne badania został nagrodzony Nagrodą Naukową „Tygodnika Polityka”.

„Po wypełnieniu przez badanych kwestionariuszy, mierzących między innymi cechy osobowości – losowo wybranej części uczestników przekazaliśmy informację, że na podstawie uzyskanych wyników wnioskować możemy, że w przyszłości będą samotni. Sprawdzaliśmy następnie, jak taka informacja wpływa na wskaźniki mierzone w EKG i na aktywność mózgu” – opisuje Łukasz Okruszek.

„W reakcji na bodziec – czyli myśl o czekającej nas w przyszłości samotności, zwiększa się aktywność układu odpornościowego i współczulnego – możemy więc powiedzieć, że nasz organizm znajduje się w stanie podwyższonej aktywacji i gotowości do ‘obrony’. Obniża się natomiast reakcja równoważącego ich pracę układu przywspółczulnego, który po czasie mobilizacji w zdrowo funkcjonującym organizmie pozwala nam odpocząć” – tłumaczy Okruszek.

Samotność to stresor, który wywołuje aktywację układów obronnych w organizmie ludzkim, aby ochronić go przed negatywnymi skutkami tego stanu. Człowiek w samotności czuje się zagrożony, a jego organizm reaguje, aby chronić go przed tymi zagrożeniami.

Jednak samotność może wywoływać pozytywne skutki, takie jak kreatywność, skupienie, przemyślenia i refleksje, które mogą prowadzić do pozytywnego wpływu na życie. Poprzez odosobnienie człowiek może lepiej poznać samego siebie i swoje potrzeby.

Samotność nie musi oznaczać bycia samym. Można być samotnym, a jednocześnie wybierać rozmaite sposoby, aby radzić sobie z tym stanem, takie jak porozmawianie z przyjaciółmi, spotkanie z rodziną, kontakt z naturą lub aktywność fizyczną.

Samotność może być czymś, co można wykorzystać do pozytywnego wpływu na życie. Poprzez lepszą samoświadomość można wybrać, jak wykorzystać samotność w stosowny sposób.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM