55-lecie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu stanowiło wyjątkową okazję do spotkania entuzjastów muzycznej tradycji z całej Polski. Muzeum, powołane w 1968 roku jako oddział Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach, do dziś pozostaje jedyną tego typu placówką w naszym kraju, dysponującą największą kolekcją ludowych instrumentów muzycznych. W szydłowieckim zamku gościli przedstawiciele samorządów, dyrektorzy instytucji kultury i nauki, a także wszyscy zainteresowani muzyczną tradycją.
Koncert zespołu „Wernyhora” wzbudził wiele entuzjazmu wśród gości. Świętowanie okrągłego jubileuszu instytucji było wspaniałe – słowa gratulacji, uściski, listy gratulacyjne dla dyrektor Anety Oborny oraz całego zespołu muzealnego, a także wyróżnienia dla pracowników. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki.
Nasza wystawa czasowa „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu” jest dedykowana tej niezwykłej muzycznej podróży przez czasy wczesnego średniowiecza, w kontekście roli jaką odegrała w życiu społeczno-kulturowym ziem polskich w XIX i początkach XX wieku. Poprzez to połączenie tematyki instrumentologicznej z historią, literaturą i sztuką, staje się to miejscem wymiany wrażeń i dyskusji, zarówno dla specjalistów, jak i laików.
Górskie echo legendy Wernyhory i jego instrumentu, zaprezentowanego na wystawie m.in. XVIII-XIX instrumentami i dziełami Jana Matejki, zapadło w serca gości muzeum, wśród których wielu było tu po raz pierwszy. Wzruszenie ogarnęło także lirników, którzy przybyli do szydłowieckiego muzeum, z Polski i innych krajów. Niezwykłe połączenie wystawy, jej obiektów i uczestników stało się inspiracją do wspaniałego lirniczego jam session, który stanowił wyjątkową klamrę piątkowego jubileuszowego spotkania.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wyrazili swoje wsparcie dla wystawy „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu”, poprzez udzielenie jej patronatu honorowego.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl