Wiadomości Polska Biznes i finanse Zachowanie stabilności rynku transportu drogowego w Unii Europejskiej – Apel
Biznes i finanse

Zachowanie stabilności rynku transportu drogowego w Unii Europejskiej – Apel

Zaczynając planować ferie zimowe, warto pamiętać o tym, że im bliżej zbliżamy się do okresu ferii, tym ceny noclegów w popularnych miejscowościach górskich będą rosnąć. Nocowanie.pl, największy polski serwis turystyczny, potwierdza w swoich analizach, że w ostatnich sezonach ceny w listopadzie i grudniu znacznie wzrosły. Dlatego warto już teraz zaplanować wyjazd i zarezerwować nocleg!

Ministerstwo Infrastruktury RP poinformowało, że Minister Andrzej Adamczyk wystosował do wicepremiera Oleksandra Kubrakowa list zawierający przygotowane przez polskich przewoźników zastrzeżenia dotyczące drogowych przejść granicznych między Polską a Ukrainą.

Minister Infrastruktury RP, Andrzej Adamczyk, wysłał list do wicepremiera Oleksandra Kubrakowa dotyczący sytuacji, w której znaleźli się polscy przewoźnicy w związku z funkcjonowaniem granicznych przejść drogowych pomiędzy Polską a Ukrainą.

Polscy przedsiębiorcy branży transportowej zdecydowali się na akcję protestacyjną w reakcji na wprowadzenie przez stronę ukraińską systemu elektronicznej kolejki. Znacznie wydłużyło to czas oczekiwania na przekroczenie granicy ukraińsko-unijnej przez pojazdy zarejestrowane w Unii Europejskiej powracające bez ładunku z Ukrainy, co ograniczyło możliwości realizowania dalszych zleceń i obniżyło konkurencyjność firm. Przewoźnicy z Polski są przekonani, że nowy system jest przyczyną nierównego traktowania przewoźników z Ukrainy i z Polski.

Minister Andrzej Adamczyk zaapelował do Rady Ministrów Ukrainy o natychmiastowe podjęcie działań w celu zrealizowania postulatów polskich przewoźników drogowych. Polega to na wyłączeniu wymogu rejestracji w ramach elektronicznej kolejki pojazdów wracających z Ukrainy na teren UE bez ładunku na przejściach granicznych: Zosin-Uściług i Niżankowice-Malhowice. Taki krok byłby korzystny dla kierowców, przewoźników oraz przedsiębiorców z innych sektorów gospodarki zarówno z Polski, jak i Ukrainy. Minister Adamczyk ma nadzieję, że Rada Ministrów Ukrainy przychyli się do tego postulatu.

Protestujący przewoźnicy domagają się przede wszystkim przywrócenia zezwoleń na przewozy międzynarodowe, które zostały zniesione w ramach umowy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, wchodzącej w życie 1 lipca 2022 r. W związku z tym minister Andrzej Adamczyk wystąpił do Adiny Vălean – Europejskiej Komisarz ds. Transportu o utworzenie wspólnego komitetu, którego celem będzie przeanalizowanie skutków obowiązywania tej umowy na rynek transportu drogowego w Unii. Według art. 7 umowy, skład takiego komitetu powinien obejmować przedstawicieli stron tej umowy, w tym Państw Członkowskich, których rola ograniczy się jednak do obserwacji. W swoim wystąpieniu do komisarz Vălean minister Adamczyk wskazał m.in. na nieprawidłowości dotyczące przestrzegania zasad umowy przez przewoźników z Ukrainy oraz na liczbę naruszeń przepisów przez przewoźników ukraińskich zauważonych przez polską Inspekcję Transportu Drogowego.

Minister infrastruktury RP wystosował apel do Komisarz Vălean i Przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o wsparcie jego wezwania do rządu Ukrainy w celu wyłączenia systemu elektronicznej kolejki.

Ministerstwo Infrastruktury wciąż podejmuje kroki mające na celu usunięcie przyczyn protestu oraz zapobieżenie jego następstwom. W tym celu odbędzie się 4 grudnia 2023 roku posiedzenie Rady UE ds. Transportu w Brukseli, w którym omówiona zostanie obowiązująca umowa między Ukrainą a UE. Ministerstwo Infrastruktury wystąpi o ewaluację skutków wynikających z realizacji tej umowy, a także wprowadzenie zmian jej treści w celu zachowania stabilności rynku transportowego w krajach UE.

Serwis PAP publikuje komunikaty bez ingerencji w ich treść, zgodnie z wersją dostarczoną przez nadawcę. Nadawca odpowiada za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version