Wiadomości Polska Biznes i finanse Ostrożny optymizm” – 19. Kongres Finansów Konsumenckich
Biznes i finanse

Ostrożny optymizm” – 19. Kongres Finansów Konsumenckich

Polski rynek consumer finance przeżywa jasną zmianę na lepsze w porównaniu do poprzednich lat, jednak nadal nastręczają się pewne wyzwania, w tym wysoki poziom inflacji, zmiany w stawkach procentowych, niepewność geopolityczna oraz coraz większa liczba wymagań regulacyjnych. 19. Kongres Consumer Finance w Warszawie zgromadził uczestników, aby przedstawić im wyjątkową prognozę szans i zagrożeń dla rynku kredytowo-pożyczkowego do 2026 roku.

Kongres Consumer Finance (KCF) to spotkanie przedstawicieli sektora consumer finance, którego celem jest wspieranie bezpieczeństwa i stabilności rynku. Uczestnicy wydarzenia mają okazję wymieniać się doświadczeniami, aby wypracować wspólne rekomendacje dotyczące wszystkich instrumentów finansowych dostępnych dla klientów indywidualnych oraz ich wykorzystania do finansowania ich potrzeb.

Nineteenth edition of KCF was held at the Warsaw Stock Exchange, a symbol of Poland’s successful economic transformation and its economic success in the last decades.

„KCF stanowi integralny element szerszego projektu o nazwie Europejski Kongres Finansowy, czyli corocznego cyklu siedmiu konferencji poświęconych różnym aspektom rozwoju polskiej gospodarki. Ich wspólnym motywem przewodnim jest propagowanie treści, idei oraz wiedzy służących budowie zrównoważonego i bezpiecznego rynku finansowego w Polsce” – tłumaczył prof. Leszek Pawłowicz, Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego.

Uczestnicy niedawnych wystąpień i debat zgodzili się, że polski rynek consumer finance wyraźnie się zmienił w ostatnich latach i jest mniej narażony na ryzyko niż wcześniej. Dyskusja skupiała się na wciąż istniejących zagrożeniach, jakie niesie za sobą ten rynek.

„Rynek consumer finance w Polsce ma się dobrze, i to w każdym z jego segmentów: kredytów gotówkowych, ratalnych czy tzw. BNPL, czyli kup teraz, zapłać później, z którego w naszym kraju skorzystało już ponad 1,7 mln klientów. Pod kontrolą pozostaje również jakość udzielanych kredytów, czyli utrzymywany na stosunkowo niskim poziomie odsetek konsumentów niespłacających swoich długów” – wyjaśniał Sławomir Grzelczak, wiceprezes zarządu Biura Informacji Kredytowej S.A.

Dane zgromadzone przez BIK wskazują, że wartość polskiego portfela kredytowego wynosi 721 mld złotych. Najwięcej z tego stanowią kredyty mieszkaniowe, z czego ich udział wynosi ponad 500 mld złotych, natomiast pożyczki gotówkowe to ok. 160 mld złotych.

„Obserwujemy trend chętnego udzielania przez banki coraz większych kredytów klientom, których już znają i którym ufają – w tym aspekcie rekordy popularności biją konsolidacje. Jednak absolutnym hitem ostatniego roku jest rozwiązanie BNPL, z którego korzystają zwykle osoby młode, częściej kobiety niż mężczyźni, wzorowo spłacające zaciągnięte w tym trybie zobowiązania” – dodał wiceprezes BIK.

Nowe standardy ESG, digitalizacja i sztuczna inteligencja były ważne dla milionów konsumentów i podmiotów finansowych, co zostało podkreślone na tegorocznym Kongresie Consumer Finance. Jednak tematem głównym było objęcie nadzorem instytucji pożyczkowych przez KNF od 1 stycznia 2024 roku. Reforma ta wywołała wiele emocji wśród uczestników rynku, ponieważ firmy nie spełniające nowych wymogów nie będą mogły dalej funkcjonować. Agnieszka Beata Kowalska, dyrektor Departamentu Instytucji Pożyczkowych KNF, poinformowała, że 452 instytucje zostaną objęte weryfikacją.

KNF zmierza do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i przejrzystości w instytucjach pożyczkowych, dlatego też wprowadza nowe zasady. Uczestnicy rynku finansowego są zobowiązani do przestrzegania ich, a firmy, które nie spełnią wymagań, nie będą mogły dalej prowadzić działalności. KNF podda weryfikacji 452 instytucji, co ma zagwarantować bezpieczeństwo konsumentom.

„Choć ustawodawca wyposażył nas w ciężką artylerię środków sankcyjnych, to my jednak stawiamy na dialog i partnerską współpracę z uczestnikami rynku, z których wielu już dziś jest przygotowanych do funkcjonowania w nowej rzeczywistości prawnej. Naszym celem jest zbudowanie profesjonalnego, transparentnego i wiarygodnego sektora pożyczkowego, działającego (w odróżnieniu od stanowiącej przestępstwo lichwy) w sposób uczciwy i bezpieczny dla konsumentów” – podkreślała Agnieszka Beata Kowalska.

Kongres stał się okazją do przedstawienia kompleksowej mapy szans i zagrożeń, jakie czekają sektor consumer finance w Polsce do 2026 roku. Opracowana na podstawie opinii ponad 20 ekspertów związanych z bankowością i finansami, mapa ta stanowiła istotną część wymiany poglądów w trakcie obrad.

„Wyniki badania eksperckiego wskazują wyraźnie, że to czynniki z obszaru cyfryzacji i nowych technologii stanowić będą o sukcesie firm z rynku kredytów i pożyczek konsumenckich w perspektywie 2026 roku. Właściwy dobór inwestycji technologicznych pozwala bowiem z jednej strony na zwiększenie dostępności i szybkości obsługi, a z drugiej pozwala na redukcję kosztów jednostkowych, co w warunkach ograniczonej przez ustawowe limity rentowności, może decydować o zdobyciu przewagi konkurencyjnej” – zaznaczyła Marta Penczar, dyrektor EKF Research, Centrum Myśli Strategicznych.

Z drugiej strony, największymi wyzwaniami dla branży consumer finance są m.in. zmniejszenie dochodów pozaodsetkowych (opłat i prowizji) wskutek dalszego ustawowego ograniczenia, instabilność polityczna i gospodarcza poza granicami Polski, jak również wysokie koszty pozyskania finansowania w obliczu wzrostu stóp procentowych.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój branży consumer finance są zmiany technologiczne, które wpływają na sposób komunikacji z klientami oraz zmieniają konkurencyjność rynku. Innowacje w sektorze finansowym, takie jak internetowe platformy finansowe i mobilne aplikacje, zmieniają dotychczasowe modele biznesowe i wymagają od firm zmiany sposobu działania.

19. edycję Kongresu Consumer Finance zorganizowało Centrum Myśli Strategicznych, a Biuro Informacji Kredytowej S.A. objęło ją swoim strategicznym patronatem. Partnerami głównymi wydarzenia byli: Autopay, Deloitte oraz Soonly Finance.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version