Wiadomości Polska Biznes i finanse Oszczędzanie w dłuższej perspektywie – kluczem do osiągnięcia zachodniego dobrobytu na Kongresie Bankowości Detalicznej 2023
Biznes i finanse

Oszczędzanie w dłuższej perspektywie – kluczem do osiągnięcia zachodniego dobrobytu na Kongresie Bankowości Detalicznej 2023

Paradoksalnie, mimo szeroko pojętej edukacji społeczeństwa o odpowiedzialnym gospodarowaniu finansami, aż połowa Polaków posiada oszczędności nie przekraczające 10 tys. złotych, a co piąty z nas w ogóle ich nie posiada. W związku z tym tegoroczna edycja Kongresu Bankowości Detalicznej (KBD) poświęcona została popularyzacji listów zastawnych, aby zachęcić mieszkańców Polski do długoterminowego oszczędzania.

Odnotowując niezaprzeczalny sukces finansowy, jaki osiągnęła branża bankowości detalicznej w ostatnich latach, na KBD, największym cyklicznym spotkaniu przedstawicieli banków, regulatorów i doradców, wymieniano również szereg nadchodzących wyzwań, które stoją przed nią. Partner generalny wydarzenia, Grupa PKO Bank Polski, wykazała się znaczącym wzrostem zysku netto w ciągu 3 kwartałów 2023 r. – wynoszącym aż 4,8 mld zł, co oznacza wzrost o 3,2 mld zł w stosunku rok do roku. Niezależnie od tego, jednak, pomimo optymizmu, nie można zapominać o potencjalnych ryzykach.

„Celem KBD, podobnie jak wszystkich pozostałych organizowanych przez nas konferencji, jest zapewnienie bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju polskiej bankowości. Musimy więc wspólnie stawiać czoła kolejnym zagrożeniom, takim jak ryzyko dalszego podważania zawartych umów kredytowych, nie tylko frankowych, rzutującego na stabilność i płynność finansową całego sektora” – powiedział w przemówieniu inauguracyjnym prof. Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego.

KBD wskazało pierwszą konkretną inicjatywę, której celem jest uregulowanie problemu na rynku kredytów mieszkaniowych. Projekt jednolitej umowy kredytu mieszkaniowego został skierowany do zaopiniowania przez KNF, UOKiK, Izbę Cywilną oraz Sąd Najwyższy. Przyjęcie tej umowy zapobiegnie ewentualnym sporom sądowym w przyszłości.

KBF zainicjowała działania, aby wyeliminować problem dot. kredytów mieszkaniowych. Został opracowany projekt jednolitej umowy, która została skierowana do opiniowania przez KNF, UOKiK, Izbę Cywilną oraz Sąd Najwyższy. Przyjęcie tej umowy umożliwi uniknięcie możliwych sporów sądowych w przyszłości.

Inwestowanie w własne mieszkanie jest dziś złożonym procesem, w którym obie strony muszą wziąć pod uwagę wiele czynników. Banki starają się zapewnić klientom bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko związane z kredytem, jednocześnie oferując korzystne warunki. Z drugiej strony, kredytobiorcy szukają wsparcia finansowego, aby spełnić swoje marzenia o posiadaniu własnego mieszkania.

„Dlatego istnienie wzoru umowy kredytowej, której treść zostałaby pozytywnie zaopiniowana przez kluczowe instytucje, mogłoby uporządkować te relacje. Na podobne rozwiązanie, i to z sukcesem, zdecydowano się w Stanach Zjednoczonych, o analogiczną opinię zwracając się do tamtejszego Sądu Najwyższego” – dodał prof. Pawłowicz.

Budownictwo mieszkaniowe jest wciąż jednym z najbardziej pożądanych sektorów rynku, gdyż wielu Polakom nadal brakuje własnego lokum. Potwierdzają to dane dotyczące wskaźnika kandydatów na kredyty mieszkaniowe, który w ostatnim okresie czasu zwiększył się o ponad 20%.

„76 proc. otrzymywanych przez nas wniosków o kredyt mieszkaniowy dotyczy tej właśnie oferty, z czego wynika, że istnieje powszechna chęć korzystania z przyjaznych, dostępnych i zrozumiałych instrumentów finansowych” – zaznaczył Dariusz Szwed, prezes PKO Bank Polski i przewodniczący Rady Programowej KBD.

Uczestnicy targów sektora bankowości detalicznej debatowali na temat najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się współcześnie. Dyskutowano m.in. o reformie WIRON, korzystaniu z sztucznej inteligencji oraz usługach cyfrowych, oferowanych przez banki.

„Kwestią łączącą rynek kapitałowy z bankowością detaliczną jest również wdrażanie i promowanie standardów ESG. Wynika to nie tylko z konieczności dostosowania się do regulacji unijnych, ale i rosnących oczekiwań konsumentów. Na rynku pojawiają się kolejne pokolenia, dla których zmiany klimatyczne czy kwestie społeczne stanowią bardzo istotne kwestie, również przy dokonywaniu decyzji zakupowych” – tłumaczyła Izabela Olszewska, członkini zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

W ostatnim czasie wielu ekspertów skupiło się na potrzebie zwiększenia poziomu świadomości społeczeństwa odnośnie odpowiedzialnego gospodarowania finansami. Ma to szczególne znaczenie w kontekście wymagań, które stawiają przed nami kraje Europy Zachodniej.

Kampanie edukacyjne w zakresie odpowiedzialnych finansów stają się coraz bardziej popularne i są zdecydowanie potrzebne, abyśmy mogli zbliżyć się do wymagań Europy Zachodniej. Wiedza na temat odpowiedzialnego gospodarowania finansami powinna być zaszczepiana wśród społeczeństwa, aby wzmocnić wszechstronne korzyści dla całej populacji.

Pozyskanie i ukształtowanie wśród obywateli umiejętności gospodarowania finansami to priorytet. Jest to niezbędne, abyśmy mogli osiągnąć standardy europejskie. W tym celu powinniśmy angażować się w edukacyjne inicjatywy, które wspierają i promują zrównoważone finansowanie.

Aby osiągnąć wysoki poziom świadomości finansowej społeczeństwa, konieczne jest zapewnienie obywatelom dostępu do rzetelnych informacji i wsparcia. Poprzez edukację w zakresie odpowiedzialnych finansów, społeczeństwo może stać się bardziej kompetentne w zakresie zarządzania swoimi środkami finansowymi, a także zacząć dążyć do osiągnięcia wymagań europejskich.

„Przede wszystkim tradycyjną bolączką pozostaje brak nawyku długoterminowego oszczędzania – bufory finansowe Polaków wciąż są bardzo szczupłe, jednak zmiana musi zacząć się od samego sektora bankowości detalicznej. Jego misją jest, po pierwsze, budowanie świadomości i dobrych postaw naszych klientów. Po drugie zaś: wspieranie instrumentów mogących stymulować wzrost poziomu oszczędności na kontach Polaków” – wyjaśniał prezes PKO Bank Polski.

Świadczą o tym listy zastawne, długoterminowe papiery dłużne emitowane przez banki hipoteczne. Wierzytelności z tytułu udzielonych przez nie kredytów stanowią podstawę i zabezpieczenie tych instrumentów. Instrumenty te, obecne na polskim rynku od 2000 roku, mają ogromny potencjał, który wciąż jest niewykorzystany – uważają uczestnicy KBD.

„Od strony prawnej wszystko wydaje się prawidłowo zaprojektowane, jednak zarówno giełda, jak i sektor bankowy, muszą ściśle współdziałać w celu pobudzenia popytu na listy zastawne” – dodała Izabela Olszewska.

PKO Bank Polski, Grupa BIK, Accenture, Deloitte, Edisonda, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Visa były partnerem 15. edycji Kongresu Bankowości Detalicznej. PKO Bank Polski został partnerem głównym, a Grupa BIK – partnerem strategicznym.

Podczas Kongresu, PKO Bank Polski, Grupa BIK, Accenture, Deloitte, Edisonda, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Visa prezentowały swoje usługi i produkty.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version