Wiadomości Polska Biznes i finanse Rewolucyjne osiągnięcie w Azerbejdżanie: Pierwsza wielkoskalowa elektrownia fotowoltaiczna w ramach Pasa i Szlaku
Biznes i finanse

Rewolucyjne osiągnięcie w Azerbejdżanie: Pierwsza wielkoskalowa elektrownia fotowoltaiczna w ramach Pasa i Szlaku

Dnia 29 listopada 2023 r. w Baku, Azerbejdżan, oficjalnie oddano do eksploatacji Area 60, największą w tym kraju elektrownię fotowoltaiczną o mocy 308MWp. Wielkoskalowe rozwiązanie „pod klucz” opracowane przez firmę Sungrow, w skład którego wchodzą falowniki strunowe SG320HX oraz stacje średniego napięcia MVS, stanowi przełom w rozwoju azerskiej energetyki i jest jednym z punktów strategicznych inicjatywy Pasa i Szlaku.

Azerbejdżan współpracuje z Chinami w wielu innowacyjnych dziedzinach, w tym transporcie, logistyce i infrastrukturze. Kraj ten poparł także inicjatywę Pasa i Szlaku. Chce on nawiązać strategiczną współpracę z firmami chińskimi w celu stworzenia przyszłości, która będzie neutralna dla środowiska i przyczyni się do zdiversyfikowania gospodarki oraz ograniczenia zależności od surowców energetycznych. Ministerstwo energii Azerbejdżanu zobowiązało się do zwiększenia udziału energii odnawialnej do poziomu 30% do 2030 roku.

Elektrownia słoneczna Area 60, pierwszy w Azerbejdżanie wielkoskalowy projekt w sektorze energii odnawialnej, została zbudowana z wykorzystaniem innowacyjnej konstrukcji dużych bloków PV 8,85MW oraz najnowocześniejszych falowników strunowych Sungrow SG320HX 320kW, zapewniających bezpieczeństwo, wysoką wydajność, łatwość obsługi oraz przyjazność dla sieci energetycznej. Falowniki te zostały w pełni zintegrowane z nisko i średnio napięciowymi stacjami solarnymi MV8850, a kompensatory SG320HX zastąpiły tradycyjne kompensatory SVG, zapewniając zwiększoną moc i obniżając koszty inwestycyjne. Dodatkowo, SG320HX dostarczają stabilne działanie nawet w słabej sieci.

Projekt zlokalizowany w rejonie Gobustanu, znajdującym się około 60 kilometrów na południowy zachód od stolicy Azerbejdżanu Baku, obejmuje obszar o powierzchni 5,5 miliona metrów kwadratowych. Po ukończeniu instalacja będzie generować 500 milionów kilowatogodzin energii rocznie. To pozwoli zasilić 110 000 gospodarstw domowych, a przy okazji zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 200 000 ton rocznie.

„W marcu ubiegłego roku uczestniczyliśmy w przełomowej ceremonii uruchomienia elektrowni solarnej – oświadczył prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliyev. – Dziś z dumą obserwujemy, jak w stosunkowo krótkim czasie niezagospodarowana część Półwyspu Apszerońskiego stała się źródłem zielonej energii. To wybitne osiągnięcie”.

„Jesteśmy zaszczyceni, że przy tym projekcie, niezwykle ważnym dla Azerbejdżanu, mogliśmy współpracować z firmą Dongfang Electric z Chin i Masdar z ZEA. W ostatnim dziesięcioleciu Chiny tchnęły nowego ducha w transformację energetyczną wielu krajów i wspierały lokalny wzrost gospodarczy, tworząc nowe produkty, technologie i zdobywając nowe doświadczenia. Sungrow, przedsiębiorstwo chińskie wiodące w sektorze, również wniosło wkład w tę inicjatywę, dostarczając przełomowe rozwiązania i usługi poświęcone sektorowi energii odnawialnej. Mamy nadzieję, że w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku powstanie jeszcze więcej instalacji energii odnawialnej, a nasz świat wkrótce stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla”.

James Wu, wiceprezes Sungrow, powiedział:

„Jesteśmy dumni z naszego 26-letniego doświadczenia w fotowoltaice oraz z oferowanych przez nas dostarczonych 405 GW mocy na całym świecie. Nasz zespół badawczo-rozwojowy jest jednym z najlepszych i najbardziej wyspecjalizowanych w branży, a jego praca pozwala nam na ciągłe udoskonalanie naszych produktów. Nasza szeroka gama produktów obejmuje falowniki fotowoltaiczne i systemy magazynowania energii, ale też rozwiązania dotyczące ładowania pojazdów elektrycznych, produkcji odnawialnego wodoru oraz własne, uznane na całym świecie technologie pływających elektrowni fotowoltaicznych. Nasze produkty są dostępne w ponad 150 krajach”.

James Wu, wiceprezes Sungrow, wyraził swoją radość:

„Jesteśmy zaszczyceni, że nasze produkty zostały zainstalowane w ponad 150 krajach na całym świecie. Obecnie mamy już 405 GW zainstalowanej mocy falowników według stanu na czerwiec 2023 r., a nasz zespół badawczo-rozwojowy stale wprowadza udoskonalenia w naszych produktach. Dzięki temu możemy zaoferować naszym klientom szeroką gamę rozwiązań zarówno na skalę przemysłową, jak i komercyjną, w tym falowniki fotowoltaiczne, systemy magazynowania energii, zaawansowane rozwiązania pływających elektrowni fotowoltaicznych, napędy NEV, systemy produkcji odnawialnego wodoru i technologię ładowania pojazdów elektrycznych.”

James Wu, wiceprezes Sungrow, wyraził swoje zadowolenie:

„Jesteśmy dumni z naszych 26 lat doświadczenia w fotowoltaice. Nasz wyspecjalizowany zespół badawczo-rozwojowy pozwala nam tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dostarczamy aż do ponad 150 krajów. Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się osiągnąć 405 GW zainstalowanej mocy według stanu na czerwiec 2023 r. Nasza szeroka oferta obejmuje zarówno falowniki fotowoltaiczne, jak i systemy magazynowania energii, a także nasze własne, uznane na całym świecie technologie pływających elektrowni fotowoltaicznych, napędy NEV, systemy produkcji odnawialnego wodoru i technologię ładowania pojazdów elektrycznych.”


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version