Wiadomości Polska Biznes i finanse PGNiG: Polska zwiększy swoje wydobycie gazu ziemnego ze złóż norweskich o 1/3
Biznes i finanse

PGNiG: Polska zwiększy swoje wydobycie gazu ziemnego ze złóż norweskich o 1/3

PGNiG Upstream Norway, część Grupy ORLEN, przejęła spółkę wydobywczą KUFPEC Norway. Ta transakcja pozwoli na zwiększenie polskiego wydobycia gazu ziemnego w Norwegii o 1/3, osiągając wyniki sięgające 4 mld metrów sześciennych rocznie.

Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN S.A., poinformował podczas konferencji prasowej, że spółka PGNiG Upstream Norway, należąca do Grupy ORLEN, zakończyła konkurencyjną procedurę akwizycyjną i podpisała umowę kupna 100 proc. udziałów w KUFPEC Norway, spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company.

Polskie PGNiG zwiększy swoje udziały w 11 koncesjach na pięciu eksploatowanych złożach – Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard – po przejęciu kontroli nad KUFPEC Norway.

„Wydobywany z nich gaz będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe” – podkreślił Daniel Obajtek.

„To przejęcie zdecydowanie zwiększa nasze możliwości zaspokojenia zapotrzebowania rynku polskiego oraz całego regionu w oparciu o własne zasoby gazu. Przybliża nas do realizacji celów strategicznych Grupy ORLEN oraz zapewnia szereg synergii, które wzmacniają nasz potencjał rozwojowy w Norwegii” – wyjaśnił prezes Obajtek. 

Dyrektor ORLEN-u powiedział, że transakcja pozwoli Grupy ORLEN na zwiększenie produkcji gazu ziemnego w Norwegii do 1 mld metrów sześciennych rocznie. Przypomniał, że finalizacja transakcji wymaga akceptacji ze strony norweskiej administracji, a sfinansowanie całości zostanie pokryte z wypracowanych przez PGNiG Upstream Norway środków.

Podkreślił on również, że zakup udziałów KUFPEC Norway nie jest zwykłym przejęciem częściowych aktywów, lecz całościowym przejęciem wszystkich udziałów wraz z całym majątkiem.

Szef ORLEN-u wyraził oczekiwanie, że transakcja przyniesie zamierzony efekt i wzmocni pozycję Grupy ORLEN na rynku norweskim. Oznajmił, że wszelkie formalności związane z transakcją powinny zostać zakończone do końca roku.

Potwierdzając, że transakcja zwiększy przychody z wydobycia gazu ziemnego w Norwegii, szef ORLEN-u zaznaczył, że pozwoli ona również na zwiększenie wydobycia aż do 1 mld metrów sześciennych rocznie. Zapewnił, że wszystkie formalności związane z przejęciem KUFPEC Norway zostaną zamknięte w tym roku.

Umowna cena transakcji wynosi 445 mln dolarów na dzień 1 stycznia 2023 roku i obejmuje wartość przejmowanych złóż, a także pozostałych aktywów KUFPEC Norway. Wśród tych aktywów znajduje się istotne saldo środków pieniężnych. PGNiG Upstream Norway oczekuje, że wartość środków pieniężnych w przejmowanej spółce przekroczy 200 mln dolarów, co pozwoli na szybki zwrot z inwestycji – szacowany na około półtora roku od chwili rozliczenia transakcji.

„To poziom, który kwalifikuje naszą spółkę do grupy dużych producentów ropy i gazu w Norwegii. Spółka awansuje również z dziesiątego na ósme miejsce pod względem rocznego wydobycia węglowodorów wśród firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym” – podał prezes Obajtek.

Prezes ORLEN-u wyjaśnił, że przejęcie KUFPEC zwiększy potencjał produkcyjny Grupy ORLEN do ponad 100 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie w 2024 roku.

Dodał, że po przejęciu KUFPEC, Grupa ORLEN będzie miała dostęp do 94 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co czyni ją piątą co do wielkości firmą w tym obszarze.

ORLEN wyjaśnił, że wśród przejmowanych udziałów jest m.in. 30-proc. pakiet w złożu Gina Krog, a po akwizycji udział PGNiG Upstream Norway w tym złożu wzrośnie do 41%. Firma podkreśliła również, że niedawno odkryła dodatkowe zasoby gazu w pobliżu Gina Krog.

Grupa Orlen ogłosiła niedawno przejęcie udziałów w gazowym złożu Eirin, które zostaną zagospodarowane za pomocą infrastruktury wydobywczej złoża Gina Krog. To pozwoli na szybkie uruchomienie dostaw gazu z Eirin, co zagwarantuje wysoką rentowność i jednocześnie niską emisję CO2. Co więcej, wszystkie produktywne złoża będą połączone z rurociągiem Baltic Pipe, co oznacza, że eksploatowany surowiec będzie można dostarczać do Polski.

Grupa ORLEN wyraźnie pokazuje swoje zaangażowanie na norweskim rynku, co zostało udokumentowane aż dwoma ważnymi transakcjami w tym roku. Wcześniej PGNiG Upstream Norway zakupiło udziały w złożach Sabina i Adriana na obszarze wydobywczym Skarv, a w latach 2017-2022 spółka dokonała 10 akwizycji, w tym przejęcia aktywów INEOS E&P Norge. Wprowadzone zmiany pozwoliły na zwiększenie produkcji gazu ziemnego, której wyniki w 2022 roku wyniosły 3,1 miliarda metrów sześc. – około 6 razy więcej niż w roku 2020.

W maju 2021 roku zakończył się proces integracji działalności koncernu w Norwegii, który rozpoczął się w 2022 roku. W wyniku przejęcia przez Grupy ORLEN spółek PGNiG Upstream Norway i Lotos Exploration & Production Norge, aktywa obu firm zostały zintegrowane i skonsolidowane.

Grupa ORLEN, wynikając ze swojej strategii do 2030 roku, zamierza zainwestować w ciągu najbliższych 10 lat ponad 320 mld złotych. Przedsięwzięcie to jest wynikiem aktualizacji w lutym tego roku strategii Grupy ORLEN, która uwzględnia jej priorytetowe cele, w tym fuzje z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version