Świętowanie wspaniałych osiągnięć młodych naukowców w ramach drugiej edycji programu „Talenty jutra” zorganizowanego przez Fundację Empiria i Wiedza w ramach prestiżowego Kongresu 3W, 28 listopada 2023, stanowiło kulminację ich wyjątkowych zaangażowania i pasji w tworzeniu projektów, które przyczyniają się do postępu w dziedzinie nauki i technologii. Konkurs grantowy umożliwia im kontynuowanie dalszych badań i odkryć.
Program „Talenty jutra” skierowany jest do młodych badaczy w wieku 19-25 lat, którzy mogą wziąć udział w konkursie na najlepszy projekt w następujących dziedzinach: biotechnologia, informatyka, nauki inżynieryjno-techniczne, nauki biologiczne, medycyna, nauki o zdrowiu, nauki chemiczne, nauki o Ziemi i środowisku, nauki fizyczne i astronomiczne oraz projekty interdyscyplinarne 3W (woda-wodór-węgiel). Prace zostały ocenione przez 24 jurorów, a najlepszych 60 kandydatów otrzymało po 25 tysięcy złotych na realizację swoich projektów badawczych.
Fionn Ferreira, utalentowany wynalazca, wzbudził ogromne zainteresowanie u młodych naukowców. Zasłynął dzięki swojej innowacyjnej metodzie usuwania mikroplastiku z oceanów. Opowiedział zgromadzonym jak to się stało, że z małego irlandzkiego miasteczka stał się pionierem w dziedzinie ochrony środowiska.
„Wspieranie młodych naukowców jest kluczowe; nasze świeże spojrzenie i innowacyjny duch pozwalają rozwiązywać globalne problemy z wykorzystaniem metod, o których dotąd nie myślano. Gdy młodzi naukowcy są wspierani środkami i otrzymują pomoc, mogą przekształcać swoje ambitne wizje o lepszym świecie w rzeczywistość, napędzając naukowe odkrycia i pozytywne zmiany” – mówił Fionn Ferreira.
Komisja konkursowa wybrała najlepsze projekty, oceniając je pod kątem oryginalności, innowacyjności, zasadności planowanych działań i ich wpływu na rozwój danej dyscypliny nauki. Gala, na której zaprezentowano wyniki, miała szczególny charakter – każdy z laureatów otrzymał 25 tysięcy PLN.
Krzysztof Stosz – Badanie wpływu dodatków w postaci nanocząstek węglowych i nanorurek w kompozytach polimerowych na ich właściwości mechaniczne i tribologiczne.
Jakub Strzeliński – Zastosowanie techniki równoległego barwienia do obrazowania mikrokrążenia w nowotworach.
Tegoroczna edycja konkursu Talentów Jutra zebrała blisko 100 zgłoszeń, z których jury składające się z 24 jurorów wyłoniło 60 finalistów. Ostatecznie jury przyznało 23 granty w wysokości 25 tys. PLN. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.talentyjutra.pl. Fundacja Empiria i Wiedza jest organizatorem konkursu. Lista laureatów przedstawia się następująco: Bartosz Bunar – badanie roli komórek prezentujących antygen w generowaniu odpowiedzi humoralnej na szczepionkę Moderna (mRNA-1273), Bartosz Dąbrowski – rakietowa platforma do badań aerodynamicznych w warunkach wysokich przeciążeń, Adam Gędek – ocena nowych markerów zapalenia w depresji, związek z leczeniem przeciwdepresyjnym oraz stanem klinicznym pacjenta, Olga Grodzka – znaczenie mikroRNA w diagnostyce pacjentów chorujących na migrenę, Gabriela Hodacka – opracowanie katalitycznych procesów otrzymywania nanostruktur węglowych, Natalia Izdebska – nowoczesne dodatki do elektrolitów do baterii z anodą metaliczną, Marcel Jakubowski – implanty tytanowe modyfikowane zeolitami oraz jonami o działaniu antybakteryjnym – nowa droga do lokalnego dostarczania leków oraz przyspieszonej osteointegracji, Magdalena Kloc – hydrożele z nanocząsteczkami związków przeciwnowotworowych produkowanych przez grzyby endofityczne jako nowa forma terapii raka skóry, Jan Konopka – rozwój innowacyjnych inhibitorów kowalencyjnych hamujących PD-1/PD-L1 do zastosowania w immunoterapii nowotworów, Nina Kurowska – biologia syntetyczna w walce z odrzańską „złotą algą”: zastosowanie nowoczesnych metod detekcji do wykrywania Prymnesium parvum w próbkach środowiskowych, Maciej Lato – zastosowanie kompozytów drukowanych 3D do produkcji ściernic szlifierskich o znacznej porowatości, Bartłomiej Łuszczuk – NEMO – nanoemulsje i mikrofluidyka w onkologii, Magdalena Miętus – porowate, biodegradowalne implanty do regeneracji kości gąbczastej, Maja Owe-Larsson – wpływ autofagii na ekspresję chromograniny A (CgA) w komórkach endometrialnych, Maksymilian Paczyński – Widzialni, Anna Pakulska – innowacyjne preparaty białka droż
Filip Szafraniak proponuje Gratownicę Numeryczną – Urządzenie do obróbki ściernej powierzchni metalowych po cięciu ploterami plazmowymi.
Kinga Ślusarczyk zaprezentowała Nanokompozyty polimerowe o złożonej strukturze, które są stosowane jako rusztowania do wzrostu kości oraz nośniki w miejscowym dostarczaniu leków.
Izabela Walendzik bada wpływ elektrochemicznej modyfikacji tkaniny węglowej na wzrost in situ nanostruktur węglowych, a także ich właściwości elektrokatalityczne w reakcji wydzielenia tlenu z wody.
Julia Wilk jest twórcą ikoko – systemu, który monitoruje czynności życiowe noworodków i bazuje na sieci neuronowej. System ten umożliwia rodzicom zapewnienie swoim dzieciom bezpiecznego i zdrowego życia.
Paulina Zielonka wymyśliła BioTeum – technologię wykorzystującą bioługowanie telluru z paneli fotowoltaicznych w ramach górnictwa miejskiego. Jest to innowacyjny sposób wykorzystania odpadów fotowoltaicznych do tworzenia nowych materiałów i produktów.
Naszym celem jest dostarczenie wsparcia młodym ludziom w ich dążeniu do wiedzy, stworzenie platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz zachęcanie do dzielenia się swoją wiedzą z innymi.
Pierwszym krokiem w realizacji naszych celów jest stworzenie szerokiej bazy danych, zawierającej wiedzę z dziedzin nauk ścisłych i medycyny, która będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
Jako Fundacja Empiria i Wiedza staramy się stworzyć przestrzeń dla młodych ludzi, w której będą mogli w pełni rozwinąć swoje umiejętności i potencjał. Pragniemy utworzyć platformę, która będzie wspierać innowacyjne i kreatywne myślenie, zachęcając młodych ludzi do stawiania sobie nowych wyzwań i poszukiwania nowych możliwości.
Nasza organizacja jest wyposażona w profesjonalne narzędzia i zasoby, które są niezbędne do realizacji naszych celów. Do tego, oferujemy również szereg programów i wsparcia finansowego dla młodych ludzi, aby pomóc im w osiągnięciu ich marzeń.
Jesteśmy organizacją, która wspiera młode talenty w dziedzinie nauk ścisłych i medycyny. Pragniemy stworzyć platformę, która pozwoli młodym ludziom zdobywać wiedzę i kompetencje, a także przyczyni się do ich kreatywnego rozwoju. Dysponujemy odpowiednimi narzędziami i zasobami, aby osiągnąć nasze cele oraz oferujemy szereg programów i wsparcia finansowego, które pomogą młodym ludziom w realizacji ich marzeń.
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl