Zdrowie i styl życia

Odpowiedź na pytanie: Czy powinniśmy się bać HIV?

Światowy Dzień AIDS przypomina nam o niedocenianym problemie zakażeń HIV w naszym kraju. Liczba nowo wykrytych zakażeń wzrosła w porównaniu do poprzedniego rekordu z 2022 roku o 200 przypadków, co daje nam w sumie 2590 zgłoszonych przypadków. Niemniej jednak liczba ta może być wyższa, ponieważ nie wszystkie zakażenia są wykrywane. Dlatego też musimy nadal zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji i podejmować środki zaradcze, aby zapobiec dalszemu wzrostowi zakażeń.

„Z tego powodu w Polsce pokutuje przekonanie, że HIV łapią osoby, które sobie na to zapracowały, czyli homoseksualni mężczyźni, użytkownicy narkotyków czy seksworkerzy. Dlatego pojawia się ogromny wstyd i ludzie często nie mówią bliskim, że mają problem. Częściej wsparcia szukają u przyjaciół i znajomych. Rzadko zdarza się, żeby ktoś mógł porozmawiać z rodziną” – mówił dla serwisu Zdrowie Paweł Kalinowski, doradca w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym PKD (HIV) na warszawskiej Pradze.

„HIV może dotyczyć każdego. To mit jakoby osoby nieheteronormatywne były główną grupą narażoną na zakażenie HIV. Dzięki wygranej w konkursie Pozytywnie Otwarci przeprowadziliśmy w tym roku szereg warsztatów na temat HIV i AIDS. Nagrania są dostępne na stronie myrodzice.org. Oprócz relacji z warsztatów polecam również zredagowaną przez nas na ich podstawie i także dostępną już wkrótce na naszej stronie broszurę odpowiadającą na pytanie >>Czy bać się HIV?<<” – mówi działaczka.

„Nie, podejście >>totalne<>totalnego<<. Nie jesteśmy ofiarami inwazji. Ciało to nie pole bitwy. Chorzy nie są ani nieuniknionymi ofiarami, ani też nieprzyjaciółmi. My – medycyna, społeczeństwo – nie zostaliśmy upoważnieni, by walczyć, nie przebierając w środkach… Co się zaś tyczy metafory, tej militarnej, parafrazując Lukrecjusza, powiedziałabym: oddajmy ją militarystom” – pisała Susan Sontag – „Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory”.

HIV jest w naszym kraju jeszcze tematem o wielkiej niedocenianej wrażliwości. Niedostateczna edukacja seksualna, lęk przed własnym ciałem, odrzucenie problemu HIV – to wszystko prowadzi do ukrywania tematu w społeczeństwie.

Dorota Stobiecka z „My, Rodzice – stowarzyszenie matek, ojców, i sojuszników osób LGBTQIA”, wyraża swoje przygnębienie w kontekście tego, jak mało ludzi w naszej społeczności jest świadomych problemu HIV.

Choroba nie może być używana jako narzędzie manipulacji, ani jako pretekst do nienawiści. Ludzie potrzebują wiedzieć, że HIV nie jest problemem, którego należy się wstydzić, ale jest to kwestia zdrowia publicznego, która wymaga otwartego i bezstronnego podejścia.

Naszym celem powinno być zapewnienie, że każdy ma dostęp do informacji na temat bezpiecznego seksu i dostęp do profesjonalnej opieki medycznej. Wszystkie osoby zakażone HIV lub chorujące na AIDS powinny mieć dostęp do odpowiedniego leczenia.

Zachęcajmy do otwartego dialogu na temat HIV i AIDS, aby zapobiec wykluczeniu, wstydowi i niepotrzebnemu cierpieniu. Polityka powinna skupić się na zapewnieniu niezbędnego wsparcia dla osób dotkniętych HIV i AIDS.

Czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” jest narzędziem, które od ośmiu lat wspiera i promuje ideę wczesnego wykrywania HIV i właściwego leczenia. Co roku w przededniu Światowego Dnia AIDS, symbol ten jest wyświetlany na fasadach budynków w różnych miastach Polski, w tym roku także w Warszawie (29 listopada br.). Akcji tej organizują Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences, przypominając o ważności testowania się.

„Tak naprawdę każdy seks waginalny, analny ma największy potencjał zakaźny. Dla doradców ryzykowny kontakt seksualny to kontakt bez prezerwatywy. W aptekach można kupić domowe testy w kierunku wykrycia HIV w krwi, można zlecić taki test w laboratorium czy przychodni, ale eksperci w dziedzinie opieki nad osobami zakażonymi zalecają, by – o ile jest możliwe – testować się tam, gdzie ktoś z nami wcześniej porozmawia o HIV” – przekonywał we wspomnianym już wywiadzie Paweł Kalinowski.

Jeśli niedawno zdecydowałeś się na seks bez prezerwatywy, powinieneś wykonać test na HIV. Zasada jest prosta – jeśli doznałeś przypadkowego seksu, niezależnie od tego, czy twoja partnerka/partner byli zaangażowani w relację, czy też nie, powinieneś zrobić test.

Testy na HIV są dostępne w wielu miejscach, w tym w placówkach służby zdrowia, gabinetach lekarskich i ośrodkach anonimowej diagnostyki chorób przenoszonych drogą płciową. Mogą one być wykonywane anonimowo i bezpłatnie.

Jeśli chcesz być zdrowy, ważne jest, abyś stale monitorował swoje zdrowie i regularnie wykonywał testy na HIV. Pozwoli to na szybkie wykrycie i leczenie HIV i zapobiegnie przeniesieniu tej choroby na innych.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia HIV jest zawsze stosowanie prezerwatyw. Jeśli jednak doznałeś przypadkowego seksu bez prezerwatywy, powinieneś wykonać test na HIV.

Regularne wykonywanie testów na HIV może pomóc w wykryciu i leczeniu HIV u Ciebie lub Twoich partnerów. Testowanie się może również pomóc w ochronie innych przed zarażeniem HIV.

Dlatego, jeśli doznałeś seksu bez prezerwatywy, powinieneś wykonać test na HIV, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Testy są dostępne w placówkach służby zdrowia, gabinetach lekarskich i ośrodkach anonimowej diagnostyki.

Dbaj o swoje zdrowie i regularnie wykonuj testy na HIV. Uniknięcie zarażenia HIV i przeniesienia jej na innych jest możliwe, jeśli będziesz wystarczająco ostrożny.

Używaj prezerwatyw w każdym stosunku seksualnym. Ponadto, regularne wykonywanie testów na HIV po przypadkowym seksie bez prezerwatywy jest istotnym elementem profilaktyki i zapobiegania chorobie.

Zatem, jeśli niedawno miałeś seks bez prezerwatywy, zadbaj o swoje zdrowie i wykonaj test na HIV w celu uzyskania pewności, że nie zostałeś zarażony.

„Ważne jest, żeby osobę przygotować, że wynik może być pozytywny, ale też może okazać się w potwierdzeniu metodą Western blot, że jest negatywny. Praca psychologiczna polega na tym, żeby stopniowo otwierać furtkę na wiadomość, że wynik może okazać się jednak dodatni. Gdy za kilka dni osoba odbiera wynik potwierdzenia, ma już trochę poukładane w głowie. Inaczej rozmawia się wtedy, niż gdy jest totalny szok, bo testujący się nie został przygotowany” – mówił Paweł Kalinowski.

Testowanie się w punktach konsultacyjnych ma znaczenie, gdyż wynik wydawany w PKD stanowi jedynie informację o tym, że test zareagował i że wymaga to dalszych badań. Warto więc w porę zbadać się, aby odpowiednio wcześnie zacząć leczenie i zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.

W następnym roku, wskaźnik nowych zakażeń HIV będzie wyższy niż w poprzednim. Do połowy listopada tego roku zarejestrowano 2590 przypadków, a szacuje się, że liczba ta wzrośnie jeszcze przed końcem 2023.

Jednak liczba osób nieświadomych swojego zakażenia może pozostać nieznana. Dlatego ważne jest, aby regularnie przechodzić testy w celu wykrycia choroby, zanim stanie się za późno. Takie testy są dostępne w punktach konsultacyjnych, gdzie można uzyskać profesjonalną poradę i opiekę medyczną.

Dla osób, które szukają wsparcia, istnieje wiele opcji. Osoby zarażone HIV lub podejrzewające zarażenie powinny skontaktować się z przychodnią, która oferuje program leczniczy w zakresie HIV. Tam będą miały dostęp do bezpłatnych usług psychologicznych, a także możliwość nawiązania kontaktu z lokalnymi organizacjami zajmującymi się tematyką HIV. Ponadto, istnieją dwa numery telefonu zaufania, które oferują wsparcie w tej kwestii: 801 888 448; 22 692 82 26. Warszawiacy mogą skorzystać z oferty dwóch organizacji: Fundacji Edukacji Społecznej oraz Pozytywnych w Tęczy.

Oprócz kontaktowania się z odpowiednimi placówkami, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z zagrożeń i zabezpieczać się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należy stosować prezerwatywy i regularnie wykonywać testy w celu wczesnego wykrycia HIV. W każdym mieście wojewódzkim istnieje możliwość wykonania anonimowych, bezpłatnych testów.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM