Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Nowe możliwości restrukturyzacji dla przedsiębiorstw: KPRM wprowadza zmiany do ustawy – Prawo restrukturyzacyjne
Polityka i społeczeństwo

Nowe możliwości restrukturyzacji dla przedsiębiorstw: KPRM wprowadza zmiany do ustawy – Prawo restrukturyzacyjne

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia, że nowy projekt wprowadzony do polskiego prawa usuwa wszelkie wątpliwości interpretacyjne i zapewnia spójność w rozwiązaniach dotyczących postępowań restrukturyzacyjnych. Ponadto wprowadza on nowy, zaawansowany model wybierania doradców restrukturyzacyjnych do pełnienia funkcji nadzorcy sądowego, zarządcy lub syndyka.

Aby zapewnić obiektywność w wyborze doradców restrukturyzacyjnych, projekt przewiduje:

– utworzenie list doradców prowadzonych dla poszczególnych sądów, na podstawie których będą wybierani nadzorcy sądowi, zarządcy lub syndycy;

– stworzenie mechanizmu, który zapobiega koncentracji postępowań w rękach jednej osoby lub grupy osób;

– wprowadzenie zasady, że każdy z doradców z listy będzie miał równe szanse na wybór.

1. Pozwolenie wierzycielom na bardziej aktywny udział w wyborze syndyka w postępowaniach upadłościowych;

2. Ustawowe uznawanie wszystkich wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo, by wyeliminować wszelkie wątpliwości interpretacyjne;

3. Zwiększenie szczegółowości dokumentów, które dłużnik musi złożyć przy otwarciu postępowania upadłościowego;

4. Usprawnienie procedury zatwierdzania układów pomimo braku zgody wszystkich grup wierzycieli, jeśli układ wywiąże się z zaspokojenia roszczeń wierzycieli w większym stopniu.

Ustawodawca ustanowił jednolite przepisy dotyczące wstrzymania wszelkich egzekucji wobec dłużnika w okresie od otwarcia postępowania restrukturyzacji zapobiegawczej do zakończenia procedury układowej.

Aby zapewnić odpowiednią ochronę dłużników w postępowaniu restrukturyzacyjnym, Sąd powinien wziąć pod uwagę wszystkie opinie biegłego oraz uwzględnić wszelkie potrzebne i dopuszczalne uchwały. Ponadto, dłużnik powinien mieć dostęp do finansowania, które będzie w stanie zapewnić mu nowe możliwości biznesowe lub umożliwi dokonanie przejściowych zmian w jego strukturze finansowej. Co więcej, powinien być zagwarantowany ochrona transakcji, które są wykonane w dobrej wierze i służą celom restrukturyzacji, aby uniknąć ich uznania za bezskuteczne, nieważne lub niepodlegające wykonaniu.

Aby zapewnić skuteczność tej ochrony, Sąd powinien zobowiązać dłużnika do przestrzegania zasad dobrego wierzyciela i zapewnić, że wszelkie transakcje dokonane w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego są wykonywane w dobrej wierze i służą interesom dłużnika oraz ogółu wierzycieli. Ponadto, Sąd powinien wziąć pod uwagę wszystkie aspekty postępowania restrukturyzacyjnego i uwzględnić wszelkie uchwały, które są niezbędne do osiągnięcia zamierzonego celu.

Konieczne jest również wzmocnienie ochrony transakcji, które zostały dokonane w dobrej wierze i niezwłocznie konieczne do negocjowania planu restrukturyzacji. W tym celu Sąd powinien zagwarantować, że takie transakcje nie będą mogły zostać uznane za bezskuteczne, nieważne lub niepodlegające wykonaniu z powodu szkodliwych skutków dla ogółu wierzycieli.

Nasza inicjatywa ma na celu uaktualnienie przepisów dotyczących restrukturyzacji i upadłości oraz zapewnienie ich zgodności z aktualnymi standardami.

Wszystkie komunikaty publikowane przez PAP są dostarczane w oryginalnej formie przez nadawcę i nie podlegają żadnym zmianom przez PAP SA. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version