Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Nowelizacja przepisów o syndykach: Rada Ministrów przyjmuje decyzję
Polityka i społeczeństwo

Nowelizacja przepisów o syndykach: Rada Ministrów przyjmuje decyzję

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie nadal dążyć do wprowadzania przyjaznych dla przedsiębiorców rozwiązań, by ułatwić funkcjonowanie firm na rynku i zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Inicjatywy te obejmują implementację skutecznych regulacji i zmian legislacyjnych, które zostały wprowadzone w 2020 roku.

Rada Ministrów zatwierdziła przedstawiony w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Nowe regulacje przyspieszą postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne, obniżą wydatki związane z postępowaniem, a także zmienią zasady wyznaczania syndyków, zarządców oraz nadzorców sądowych.

Sąd będzie miał dostęp do kompletnej listy doradców restrukturyzacyjnych, którzy posiadają licencję. Każdy z nich zostanie wyznaczony zgodnie z kolejnością zapisaną w tym systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe. Wszystkie postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne będą korzystały z tej listy.

Nowe przepisy pozwolą wyeliminować nadużycia i nieprawidłowości związane z powoływaniem syndyków, zarządców i nadzorców, poprawiając w ten sposób jakość postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Przestępcze wykorzystywanie znajomości sędziów do otrzymywania „tłustych upadłości”, pozwalało na unikanie zwrotu wierzytelności i wzbogacanie się osobom trzecim. Aby zapobiec temu procederowi, należy wprowadzić system przydziału spraw upadłościowych według listy doradców restrukturyzacyjnych, zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie bezwarunkowego objęcia układem wszystkich postępowaniach restrukturyzacyjnych wierzycieli rzeczowych, w tym banków. Dzięki wdrożeniu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2020 r., banki nie będą już mogły blokować restrukturyzacji, gwarantując tym samym lepsze warunki dla wierzycieli.

Przepisy wprowadzą kompleksową ochronę dla dłużników, którzy złożyli wniosek o otwarcie jednego z czterech postępowań restrukturyzacyjnych. Ochrona ta będzie obowiązywać od dnia złożenia wniosku i trwać minimum 4 miesiące. Jeśli postępy w negocjacjach dłużnika z wierzycielami zasugerują, że zawarcie układu jest możliwe, sędzia-komisarz (lub w szczególnych sytuacjach sąd) może przedłużyć okres ochronny o kolejne 8 miesięcy, aby w sumie wyniósł on 12 miesięcy.

Od 2020 r. postępowania o zatwierdzenie układu stały się bardziej popularne i wykorzystywane w ok. 90 proc. przypadków. W trosce o zwiększenie efektywności pozostałych trzech postępowań restrukturyzacyjnych wprowadzane są nowe uregulowania prawne.

Przepisy Unii Europejskiej są w pełni uwzględnione w projekcie, który wyeliminuje wszelkie wątpliwości interpretacyjne oraz zapewni spójność rozwiązań dotyczących różnych typów postępowań restrukturyzacyjnych w polskim prawie.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są przekazywane bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym.

Nadawcy prosimy o przestrzeganie powyższych zasad, a wszystkich zainteresowanych informujemy, że wszelkie kwestie dotyczące publikacji komunikatów w serwisie PAP można uzgadniać z pracownikami Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jednocześnie informujemy, że treści publikowane w serwisie PAP pochodzą od nadawców i nie są w żaden sposób poprawiane, zmieniane ani modyfikowane przez PAP S.A.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version