Nauka i technologie

Odkrycie nowego gatunku grzyba dzięki badaniom mrówek

Naukowcy odkryli nowego członka rodziny grzybów – Formicomyces microglobosus. Został on wyizolowany z tzw. kieszonki policzkowej mrówki ćmawej (Formica polyctena), która żyje m.in. w lasach podwarszawskich.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego – Igor Siedlecki, Maria Majchrowska, Alicja Okrasińska i Julia Pawłowska – oraz Marcin Piątek i Magdalena Owczarek-Kościelniak z Instytutu Botaniki im. W. Szafera PAN opublikowali wyniki swoich badań w pismie „Fungal Biology”.

„Znamy grzyby pasożytujące na mrówkach, jak na przykład przedstawiciel owadomorkowców (Entomophthorales): Pandora formicae, czy maczużniki (Ophiocordyceps spp.), doprowadzające do szybkiej śmierci zarażonych owadów. Jednak mrówki i grzyby wchodzą również w symbiozy mutualistyczne, czyli obustronnie korzystne. Dotychczas najlepiej poznana została ścisła relacja mrówek grzybiarek i grzybów z rodziny pieczarkowatych, w której grzybiarki hodują te pożywne grzyby na zbieranych do mrowiska kawałkach liści. Ostatnie lata badań wskazują na to, że interakcje symbiotyczne pomiędzy mrówkami i grzybami okazują się być bardziej powszechne niż dotychczas sądzono. Jednym z przykładów stosunkowo niedawno opisanej interakcji jest odkrycie w ścianach gniazd mrówek budujących kartonowe mrowiska, grzybów należących do rodziny Trichomeriaceae, obejmującej tzw. >>czarne drożdże<<. Grzybnia tych grzybów przerastając kartonowe ściany, wzmacnia wytrzymałość mrowisk, chroniąc przed zniszczeniem na przykład w wyniku silnych opadów. Dotychczas przykłady takich interakcji opisywano głównie z obszarów tropikalnych” – opisują.

Niedawno udowodniono, że mrówki ćmawe wykazują silną zależność od grzybów. Badacze wykazali, że grzyby występujące w mrowiskach mrówek ćmawych mają wpływ na strukturę ich społeczeństw i ich zdolność do przetrwania w trudnych warunkach środowiskowych. Ustalono również, że grzyby te są ważne dla zachowania zdrowia mrówek ćmawych, poprzez ograniczenie lub zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób.

Odkrycia te wykazały, że grzyby są niezbędnymi składnikami ekosystemu mrówek ćmawych. Jest to ważny krok w zrozumieniu, jak grzyby wpływają na zdolność mrówek do przetrwania i jak wpływają na ekosystemy leśne. Co więcej, odkrycia te ukazują, jak istotna jest interakcja między grzybami i mrówkami ćmawymi.

Naukowcy opisali nowy gatunek grzyba, który powstał w wyniku badań nad mrówkami. Został on nazwany w oparciu o rodzaj mrówki, jako Mycocepurus smithii. Badania wykazały, że jest to forma grzyba, która rozwija się wyłącznie w środowisku zamieszkanym przez mrówki, wytwarzając zarodniki, które służą jako źródło pożywienia dla tych owadów. Dzięki swojej wyjątkowej odporności na trudne warunki życia, ten nowy gatunek grzyba może okazać się przydatny w bioinżynierii.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM