Wiadomości Polska Biznes i finanse Wiedza – najważniejsza inwestycja na warszawskiej giełdzie
Biznes i finanse

Wiedza – najważniejsza inwestycja na warszawskiej giełdzie

Forum Wymiany Wiedzy, powołane w ramach nowej Strategii Grupy Kapitałowej GPW do 2027 r., to cykl spotkań z przedstawicielami międzynarodowych instytucji finansowych i ośrodków akademickich. Jego celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniami, aby ułatwić transfer informacji na polskim rynku kapitałowym, oraz wspierać jego rozwój. Inauguracja Forum odbyła się w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Forum Wymiany Wiedzy wzbogaciły dwie organizacje: Światowa Federacja Giełd (WFE) oraz Międzynarodowe Centrum Zrównoważonego Finansowania (ISFC). Współpraca tych instytucji wpłynęła na sukces pierwszej edycji.

„Wszyscy wiemy, że dostęp do wiedzy i informacji jest bezcenny, zwłaszcza dla uczestników rynku finansowego. Możliwość wysłuchania wybitnych gości oraz zadania im pytań przez każdego słuchacza z pewnością doprowadzi do wypracowania nowych, innowacyjnych pomysłów czy projektów biznesowych” – powiedziała w przemówieniu otwierającym wydarzenie Monika Gorgoń, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

GPW jest wyjątkową platformą, która zapewnia wiedzę na temat rynku kapitałowego. Budowana w latach 90. platforma jest obecnie jednym z najbardziej rozwiniętych w Europie. Dlatego też GPW w swojej strategii rozwoju kładzie nacisk na edukację. Zarówno Forum Wymiany Wiedzy, jak i inne inicjatywy są otwarte dla wszystkich grup wiekowych, w tym młodzieży, studentów i początkujących przedsiębiorców. Dzięki temu wszyscy mogą poszerzać swoją wiedzę na temat procesów wolnorynkowych, globalnych trendów inwestycyjnych czy potencjalnych zagrożeń.

Pierwsza odsłona Forum Wymiany Wiedzy gościła światowej klasy ekspertów: Lindę Zeilinę-Cross z ISFC, Richarda Metcalfe z WFE oraz prof. Markku Kaustię z fińskiego uniwersytetu w Aalto. Eksperci omówili istotne aspekty dotyczące globalnego rynku finansowego i odpowiedzieli na zadawane przez uczestników pytania, którzy spotkali się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

ETF-y są jednym z najbardziej cenionych narzędzi inwestycyjnych na rynku finansowym. Umożliwiają one inwestorom na inwestowanie w różnorodne aktywa, a ich zastosowanie pozwala na śledzenie ruchów indeksów giełdowych. Początki ich popularności datuje się na 1990 rok, a od tamtego czasu zainteresowanie nimi stale wzrasta.

„Wartość aktywów funduszy ETF na całym świecie znacznie wzrosła w okresie od 2003 do 2022 r., osiągając zawrotną sumę blisko 10 bilionów dolarów. Potentatem w tej dziedzinie pozostają Stany Zjednoczone (7 bilionów), następnie Europa i Azja, choć to właśnie ten trzeci region, z racji wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego, może niebawem przegonić Stary Kontynent” – powiedział przedstawiciel Światowej Federacji Giełd. 

Prof. Markku Kaustia omówił wpływ trzech czynników (instytucjonalnych, tradycyjnych oraz behawioralnych) na to, jak ludzie postrzegają obrót giełdowy i jakie decyzje podejmują dotyczące inwestowania. Aby ustalić, jak wykształcenie i poziom zamożności wpływają na uczestnictwo w rynku kapitałowym, naukowiec przebadał 19 europejskich społeczeństw. 

„Wskaźniki te są najwyższe w krajach skandynawskich – Szwecji i Danii, gdzie łączny udział wynosi około 60 proc. Dla porównania w krajach śródziemnomorskich, takich jak Hiszpania czy Włochy, jedynie 10 proc. obywateli posiada jakiekolwiek akcje giełdowe. Polska niestety znajduje się w tej klasyfikacji daleko poniżej średniej europejskiej” – mówił profesor. 

Linda Zeilina-Cross z Międzynarodowego Centrum Zrównoważonego Finansowania przedstawiła zwiększające się znaczenie ESG (ang. Environmental, Social, Governance) w tworzeniu i wykorzystywaniu innowacyjnych instrumentów finansowych. Zasady, które jeszcze kilka lat temu były obecne wyłącznie w największych, międzynarodowych korporacjach, takie jak troska o potrzeby i dobrostan pracowników, a także promowanie zrównoważonej gospodarki czy ochrona środowiska naturalnego, są obecnie coraz szerzej stosowane również w Polsce, w tym w mniejszych firmach. ESG zostało również włączone do nowej Strategii GK GPW.

„Spełnianie standardów ESG to nie tylko obowiązek, ale również szansa umocnienia przewagi konkurencyjnej danej organizacji. Wpływ na to ma kilka czynników, m.in. presja rynku, coraz większa świadomość konsumentów oraz ich oczekiwania wobec firm, by rozwijały się w sposób odpowiedzialny i transparentny, a także jednoznaczna postawa inwestorów i sektora finansowego” – podkreśliła Linda Zeilina-Cross. 


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version