Biznes i finanse

ITD jako Formacja Mundurowa – Nowa Era w Sprawności Inspekcji Transportu Drogowego

Mikołajki okazały się dla kierowców szczególnie udane, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na spadek cen ropy. W porównaniu z liczbą osób posiadających samochód w Polsce, ta obniżka może okazać się jeszcze bardziej korzystna niż tańsze kredyty złotowe na zmiennej stopie procentowej.

Ministerstwo Infrastruktury z radością informuje, że Rada Ministrów w dniu 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt ustawy o Inspekcji Transportu Drogowego. Ustawa ma na celu wyraźne podniesienie efektywności zarządzania tą służbą, a w konsekwencji przyniesie ona lepsze wyniki jej działań.

Tym samym Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że projekt ustawy będzie skutecznie wspierał istniejącą w Polsce infrastrukturę transportową.

Wprowadzenie nowych rozwiązań umożliwi Inspekcji skuteczniejsze wykorzystanie jej potencjału. Będzie to między innymi dotyczyło dyslokacji funkcjonariuszy oraz prowadzenia kontroli drogowych, także poza standardowymi godzinami, w niedziele i święta. Umożliwi to szybsze reagowanie na występujące lokalnie problemy związane z ruchem samochodów ciężarowych oraz nieuczciwym postępowaniem przewoźników drogowych, w szczególności z państw trzecich spoza UE.

Inspekcja Transportu Drogowego odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa na rynku wewnętrznym przewozów drogowych. Dlatego też, profesjonalnie przygotowani funkcjonariusze Inspekcji muszą być w stanie sprawnie reagować na wszelkie sytuacje nagłe i nieprzewidywalne. Skuteczne zarządzanie Inspekcją wpłynie na efektywność kontroli i polepszy ochronę krajowego rynku przed niedozwolonymi praktykami konkurencji – powiedział minister infrastruktury Alvin Gajadhur.

Aby zapewnić skuteczność kontroli, należy:

wprowadzić nowe, wyższe wymagania co do wykształcenia i szkoleń dla inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego,

zwiększyć liczbę inspektorów oraz zapewnić im odpowiednie wyposażenie, aby zapewnić skuteczną realizację ich zadań,

ustanowić szczególne środki nadzorowania i sankcji prawnych na przewoźników, którzy naruszą przepisy o transporcie drogowym.

Aby zapewnić skuteczność działań Inspekcji Transportu Drogowego, przyjęto kompleksowe uregulowanie pragmatyki służbowej ich pracowników.

Dzięki temu, każdy funkcjonariusz może być swobodnie przemieszczany po całej Polsce i dokonywać kompleksowych i skoordynowanych kontroli drogowych oraz kontroli w siedzibach przedsiębiorców.

Wszelkie komunikaty wysyłane za pośrednictwem serwisu PAP są publikowane bez zmian w ich treści, zgodnie z wytycznymi określonymi w art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM