Nauka i technologie

Krok w stronę zielonego budownictwa: jak budynki mogą wspierać ochronę środowiska

Nowe technologie są dostępne na wielu budowach, wykorzystując najnowsze wynalazki, takie jak rozszerzona rzeczywistość, roboty budowlane lub drukarki, jednak wiele technik stosowanych obecnie pochodzi z czasów starożytnego Rzymu. Według dr hab. inż. Symona Firląga z Politechniki Warszawskiej, postęp nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka.

Polska Agencja Prasowa: Czy w budownictwie pojawiły się jakieś nowe technologie?

Dr hab. inż. Szymon Firląg:Tak, od ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiło się wiele nowych technologii, które przynoszą zauważalne zmiany w budownictwie. Na przykład, prefabrykowane domy zaczęły być coraz bardziej popularne, ponieważ znacznie skraca to czas budowy. Warto tu też wspomnieć o nowych materiałach budowlanych, takich jak wszelkiego rodzaju styropian, stal, a nawet ceramika. Te nowe technologie pozwalają budować bardziej trwałe, energooszczędne i bezpieczne budynki.

Technologia w budownictwie ewoluuje w imponującym tempie, a HadrianX oraz drukarki 3D to tylko przykłady na to, jak bardzo może ona zmienić naszą przyszłość. 500 cegieł na godzinę, a wkrótce być może drukowanie domów – to wszystko wskazuje na to, że wkraczamy w nową erę budownictwa.

1. S.F.: Istnieje możliwość wykorzystania robota czy drukarki 3D do układania cegieł, jednak obecnie mają one wiele ograniczeń.

2. PAP: Jakie konkretnie?

3. S.F.: Ograniczenia są związane między innymi z rozmiarami czy materiałami, z których można korzystać. Więcej szczegółów można znaleźć w artykule o budynkach przyjaznych środowisku.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM