Polityka i społeczeństwo

Nowe reguły franczyzy przyjęte przez Radę Ministrów

Projekt przepisów regulujących franczyzę zawiera zaktualizowane zasady współpracy pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Przepisy zakładają również dokładne określenie warunków rozwiązywania umowy oraz wskazanie zasad dotyczących stosowania weksli.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Marcin Warchoł zaprezentował dzisiaj (8 grudnia br.) projekt nowych przepisów dotyczących franczyzy. Projekt obejmuje uregulowanie wszystkich aspektów związanych z zawieraniem umów franczyzowych, jak również warunków jej rozwiązania oraz stosowania weksli.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Marcin Warchoł przedstawił szczegółowe informacje na temat nowych przepisów w zakresie franczyzy, które zostały opracowane w celu usprawnienia procesu zawierania umów i współpracy oraz określenia zasad rozwiązywania umowy i stosowania weksli.

Wolny rynek jest najważniejszym narzędziem do osiągania ekonomicznego sukcesu, dlatego konieczne jest stosowanie zasad zapewniających jawność i przejrzystość w zarządzaniu. Ustawa o franczyzie opracowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości daje wszystkim przedsiębiorcom jasne i sprawiedliwe zasady, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie sukcesu. Minister Marcin Warchoł podkreślił wagę tego prorodzinnego i przyjaznego dla przedsiębiorców projektu.

Rada Ministrów przyjęła niedawno projekt przepisów dotyczących franczyzy, który opracował zespół powołany przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Projekt zakłada zapewnienie sprawiedliwych warunków dla wszystkich uczestników transakcji franczyzowej, co pozwoli na zapobieganie nieuczciwym praktykom.

Marcin Sławecki, szef zespołu opracowującego projekt, wyraził nadzieję, że nowe przepisy pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa małym i średnim przedsiębiorcom. Przepisy mają zapobiegać nieuczciwym praktykom handlowym i gwarantować równe prawa dla franczyzodawców i franczyzobiorców.

Aby zapewnić wyższy poziom ochrony dla uczestników franczyzy, proponujemy nowe regulacje Kodeksu cywilnego, które wyraźnie wskazują na zasady i obowiązki obu stron w odniesieniu do umowy franczyzy. Ponadto, zaproponowana zmiana wprowadzi do systemu prawnego umowę franczyzy jako umowę nazwaną, aby zapewnić zarówno franczyzobiorcom, jak i franczyzodawcom szeroki zakres ochrony.

Jasne zasady franczyzy są kluczem do wyeliminowania nieporozumień i sporów przed sądem. Przedmiotowa umowa ma na celu zapewnienie równego traktowania wszystkich uczestników rynku, zarówno dla dużych sieci, jak i małych przedsiębiorców. Franczyzobiorcy otrzymają wyczerpujące informacje na temat warunków franczyzy, a to pozwoli uniknąć nieuczciwych praktyk ze strony franczyzodawcy.

Ustawodawca wprowadza regulacje wymagające od franczyzodawcy udostępnienia franczyzobiorcy dokumentu informacyjnego zawierającego wszystkie istotne warunki umowy przed jej podpisaniem, nie później niż 14 dni wcześniej. Projektowane zmiany zawierają też określenie maksymalnego czasu zakazu konkurencji do roku po rozwiązaniu umowy, ustalenie konkretnych terminów wypowiedzenia w przypadku umów na czas nieokreślony, a także wytyczne dotyczące kar umownych i weksli, w tym weksli in blanco.

Projekt stwarza nowe możliwości dla małych przedsiębiorców poprzez wprowadzenie mechanizmów, które ograniczą nadużycia wielkich sieci. Chroni to interesy mniejszych graczy na rynku i pozwoli im bezpieczniej prowadzić swoją działalność, a także współpracę w ramach franczyzy.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane bez jakichkolwiek zmian w treści. Odpowiedzialność za treść komunikatu spoczywa na nadawcy – zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

Zapraszamy do lektury wszystkich komunikatów publikowanych w serwisie PAP, które są dostarczane bez zmian w treści. Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, że odpowiedzialność za treść komunikatu spoczywa na nadawcy – zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości zaprasza do lektury komunikatów publikowanych w serwisie PAP. Wszystkie komunikaty są dostarczane bez jakichkolwiek zmian w ich treści. Przypominamy, że za treść komunikatu odpowiada nadawca, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM