Wiadomości Polska Biznes i finanse Jak dojechać pociągiem do lotniska w Pyrzowicach?
Biznes i finanse

Jak dojechać pociągiem do lotniska w Pyrzowicach?

Na Mikołajki Rada Polityki Pieniężnej nie obdarowała nas tańszymi kredytami, ale obniżka cen ropy powinna ucieszyć kierowców. W naszym kraju liczba właścicieli samochodów jest znacznie większa niż posiadaczy kredytów złotowych na zmiennej stopie procentowej, dlatego możemy uznać to za lepszą wiadomość.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało: Można teraz odbyć podróż pociągiem z Częstochowy do portu lotniczego im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. Oferowane są też bezpośrednie połączenia w relacji Częstochowa – Tarnowskie Góry. Najszybszy pociąg z Zawiercia przybywa na lotnisko w zaledwie 22 min, a z Tarnowskich Gór w jedynie 17 min. Z Częstochowy dojazd zajmuje maksymalnie godzinę.

Pociąg komunikujący Tarnowskie Góry, Pyrzowice i Zawiercie to doskonały sposób na ekologiczną i wygodną podróż. To nowy krok w celu poprawy komunikacji miast regionu i usprawnienia połączeń aglomeracyjnych, szczególnie w przypadku lotniska w Pyrzowicach.

Dzięki inwestycji na linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie transport w całym woj. śląskim zyskał zupełnie nowy wymiar. Pasażerowie samolotów mają teraz dostęp do szybkich połączeń z lotniska, a pozytywny wpływ tego projektu na gospodarkę regionu jest nieoceniony. Przewozy towarowe także zostały znacznie usprawnione, dzięki czemu mieszkańcy czerpią korzyści z wydajnego połączenia transportu kolejowego i lotniczego – wyjaśnił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Po trzydziestu latach nieobecności, PKP Polskie Linie Kolejowe SA odnowiły 30-kilometrowy odcinek kolejowy między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, a także łącznie ok. 48 km linii od Zawiercia do Tarnowskich Gór. Dzięki zastosowaniu rewitalizacji i elektryfikacji, ruch pociągów został przywrócony, a także zostały wybudowane łącznice w Zawierciu i Tarnowskich Górach, umożliwiające sprawne prowadzenie kursów. Pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością do 140 km/h, zaś składy towarowe – do 80 km/h. Dodatkowo, nowa linia umożliwi też przewozy cięższych składów.

Podróżowanie po kolei stało się jeszcze łatwiejsze dzięki nowej stacji Pyrzowice Lotnisko oraz dodanym przystankom: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Aby podróż była jeszcze wygodniejsza, zostały zmodernizowane perony na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a na stacji Zawiercie dodano nowy peron. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mogą korzystać z wind lub pochylni. Wszystkie perony są wyposażone w wiaty, ławki i oświetlenie, aby ułatwić podróżowanie. Dodatkowo udostępnione zostały tablice informacyjne, nagłośnienie oraz wyświetlacze zawierające wizualne informacje o najbliższych pociągach.

Inwestycja PKP PLK przyniosła także 59 obiektów inżynieryjnych oraz 38 przejazdów kolejowo-drogowych wzmacniających bezpieczeństwo w ruchu. Przykładowo, w Miasteczku Śląskim, Pyrzowicach oraz na autostradzie A1 powstały wiadukty kolejowe, a w stacjach Pyrzowice Lotnisko oraz Siewierz – przejścia podziemne. Co więcej, w Siewierzu utworzono lokalne centrum sterowania, którego dyżurni dbają o bezpieczne prowadzenie ruchu na całej linii.

Linia kolejowa stanowi niezwykle istotną trasę, będącą łącznikiem między bocznica towarową CARGO MPL Katowice, a dwoma bocznicami w Siewierzu. Poprzez realizację projektu, kolej będzie miała jeszcze większe znaczenie jako przyjazny dla środowiska środek transportu, w szczególności w połączeniu z transportem lotniczym.

Ponad 660 milionów złotych zostanie przeznaczone na rewitalizację i odbudowę części linii kolejowej nr 182 łączącej Tarnowskie Góry z Zawierciem. Unijny Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko wspiera ten projekt finansowo.

Informacje publikowane w serwisie PAP są zgodne z oryginalną treścią przekazaną przez nadawcę. Autor komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe, w szczególności art. 42 ust. 2. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version