Nauka i technologie

Odkrywając skarby Serengeti: Polscy archeolodzy na tropie tajemnic Parku Narodowego

Unikalny projekt badawczy zostanie przeprowadzony na terenie Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii. We współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim i Polską Akademią Nauk, archeolodzy będą szukać śladów dawnych ludzi, którzy mogli zamieszkiwać to miejsce, znane z królestwa zwierząt, wśród lwów, nosorożców i stad zebr.

Serengeti to nie tylko największy park narodowy na świecie, ale również jedno z najważniejszych miejsc na ziemi. Znajduje się na wyżynie pomiędzy jeziorem Wiktorii a zachodnią krawędzią Rift Valley, a jego sława wynika z bliskości Wąwozu Olduvai. To tutaj odkryto ślady obecności człowieka i innych gatunków człowiekowatych sprzed ponad 2 milionów lat.

„Po boomie na badania początków człowieka w latach 70. i 80. XX wieku, po wykopaliskach i wielkich odkryciach takich sław, jak prof. John Bower czy Mary i Louis Leakey, obserwujemy, że moda naukowa na tę część Afryki i wielkie sawanny afrykańskie nieco minęła. Zainteresowania badaczy przeniosły się zwłaszcza na tereny Azji, Ameryki” – mówi Nauce w Polsce dr hab. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Pomimo małej liczby archeologów badających Tanzanię, badania naukowe prowadzone przez zagranicznych naukowców w Wąwozie Olduvai okazują się być niezwykle owocne. Wiele pojedynczych, punktowych wykopalisk w innych regionach też przyniosło wiele informacji i odkryć.

Polscy archeolodzy ostatnio rozpoczęli badania w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii. Ich celem jest odkrycie skarbów związanych z historią i kulturą afrykańską oraz poznanie przeszłości tego regionu. Przeprowadzane są również badania paleontologiczne, aby lepiej zrozumieć ewolucję roślin i zwierząt w tym obszarze. Wszystkie uzyskane wyniki będą służyć jako dowód na to, jak wyglądała przeszłość tego miejsca. Badania te są cennym źródłem wiedzy o historii, kulturze i ewolucji tego regionu Afryki.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM