Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Adam Bodnar jako nowy Minister Sprawiedliwości – Komunikat MS
Polityka i społeczeństwo

Adam Bodnar jako nowy Minister Sprawiedliwości – Komunikat MS

Ministerstwo Sprawiedliwości ma zaszczyt ogłosić, że profesor Adam Bodnar został dziś (13 grudnia br.) powołany na stanowisko Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego.

Podczas uroczystości zaprzysiężenia, profesor Bodnar wyraził słowa, które będą podstawą dla jego pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Przestrzeganie Konstytucji, ochrona praw i wolności człowieka, zapewnienie praworządności, powrót Polski do grona państw członkowskich Unii Europejskiej oraz poprawa sytuacji Polaków – to główne cele Ministerstwa pod jego kierownictwem.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że profesor Adam Bodnar będzie działać zgodnie z przyjętymi wartościami i z pełnym oddaniem służyć Polsce i jej obywatelom.

Adam Bodnar urodził się 6 stycznia 1977 r. w Trzebiatowie. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2000 r., a następnie w 2001 r. – studia LLM z prawa konstytucyjnego porównawczego na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. W 2006 r. Adam zdobył stopień doktora nauk prawnych, a w 2019 r. – doktora habilitowanego. Przez 14 lat wykładał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2019 do 2020 r. został profesorem Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS oraz jest profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Kolonii i senior fellow w Democracy Institute Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. W latach dziewięćdziesiątych współpracował ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej”.

Adam Bodnar jest obecnie jednym z najbardziej wpływowych polskich prawników. Jego edukacja, doświadczenie i wiedza są ogromnym atutem dla polskiego systemu prawnego. Jest on wybitnym wykładowcą, który dzieli się swoją wiedzą z innymi. Jego praca z „Nigdy Więcej” doceniana jest przez wiele organizacji na całym świecie.

Od 1999 do 2004 r. pełnił funkcję w kancelarii prawniczej Weil, Gotshal & Manges. Przez 5 lat był członkiem rady ekspertów Europejskiego Instytutu na rzecz Równości Kobiet i Mężczyzn oraz rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur, a także ekspertem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Prowadził współpracę z licznymi organizacjami pozarządowymi, w tym jako przewodniczący rady programowej Fundacji „Panoptykon”, współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy. Następnie, od 2004 do 2015 r., był współpracownikiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pełniąc funkcje koordynatora programu spraw precedensowych, sekretarza oraz wiceprezesa zarządu. Od 2015 do 2021 r. został powierzony stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jest członkiem rad programowych oraz doradczym w wielu krajowych i międzynarodowych organizacjach, w tym m.in. Fundacji „Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych”, World Organization Against Torture, International IDEA, World Justice Project, Civil Liberties Union for Europe. Ponadto, jest założycielem Fundacji „Kongres Praw Obywatelskich”.

Profesor, autor wielu publikacji z zakresu prawa, otrzymał wyróżnienia na krajowym i międzynarodowym poziomie za swoje zasługi w dziedzinie ochrony praworządności i praw człowieka. Został uhonorowany m.in. Nagrodą Rafto, Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, Medalem „Za zasługi dla ruchu ludowego” im. Wincentego Witosa, a także tytułem Kawalera Legii Honorowej.

Senator XI kadencji wybrany w 2023 roku w okręgu 44 obejmującym Warszawę, dzielnice – Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz oraz głosy Polek i Polaków zamieszkujących poza granicami kraju.

PAP SA zobowiązuje się do udostępniania komunikatów bez jakichkolwiek zmian w ich treści, według wersji dostarczonej przez nadawcę. Autor komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version