Polskie organizacje pozarządowe wspierają Ukraińców od początku pełnoskalowej, brutalnej inwazji Rosji. 7 grudnia w Kijowie Związek Stowarzyszeń Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej zaprezentował raport, w którym przedstawiono informacje na temat ich udziału w realizacji różnych projektów i inicjatyw.
Raport przedstawia w jaki sposób Polska od blisko trzydziestu lat wspiera Ukrainę, zaangażowana jest w pomaganiu naszemu sąsiadowi w integracji z zachodnimi strukturami, takimi jak UE i NATO. Od samego początku agresji Rosji na Ukrainę, nasz kraj jest niezmiernie zaangażowany w wspieranie Ukrainy i pozostanie jej partnerem w przyszłości.
Od 24 lutego 2022 r. do końca czerwca 2023 r. zarejestrowano na granicy polsko-ukraińskiej łącznie 24 miliony osób. Z nich ponad 1,5 miliona, w tym aż 90% kobiet i dzieci, pozostaje na stałe w Polsce. Aż 968 617 Ukraińców, mających czasową ochronę w naszym kraju, posiada ważne numeru PESEL. Około 180 000 dzieci z Ukrainy uczęszcza do polskich szkół i przedszkoli.
Ustawa z 12 marca 2022 roku rozwiązała szereg istotnych kwestii związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy, m.in. zapewniła im dostęp do opieki medycznej, zabezpieczenia socjalnego i edukacji. Co więcej, umożliwiła ona wydawanie przedłużonych pozwoleń na pobyt w Polsce, a także ułatwiła procedurę ich regularizacji. Uchodźcy otrzymali również pomoc finansową na zakup biletów do Polski oraz opłacenie innych kosztów związanych z podróżą.
Wsparcie było szerokie i obejmowało m.in. udzielanie pomocy prawnej w zakresie nadania numeru PESEL, prawa do pracy bez zezwolenia, otrzymywania pomocy pieniężnej i niepieniężnej, korzystania z instytucji edukacyjnych, zwolnienia z opłat za usługi edukacyjne na studiach niestacjonarnych lub studiach języków obcych dla studentów oraz prawa do pomocy lekarskiej.
Kryzys na Ukrainie doprowadził do tworzenia nowych relacji między polskim społeczeństwem obywatelskim, organami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi w celu współpracy przy tworzeniu skutecznych i zsynchronizowanych rozwiązań. Te wszystkie działania obejmują logistykę ładunków i pasażerów, logistykę medyczną i wsparcie psychologiczne, a także współpracę z partnerami na Ukrainie.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że do końca marca 2022 roku, aż 28,8 tys. podmiotów ekonomii społecznej (29,6%) zaangażowało się w pomoc dla Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. Przekazały one potrzebującym wsparcie finansowe w wysokości 140 mln zł oraz rzeczowe o szacunkowej wartości 511 mln zł. Ponadto, 29,8% organizacji społecznych (niespełna 29 tysięcy podmiotów) uczestniczyło w tego typu działaniach.
Polacy okazali Ukraińcom wielką solidarność, wspierając ich w trudnych chwilach. Potwierdzają to dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej: https://polishngohelp.com, stworzonego dzięki wsparciu Ministra Spraw Zagranicznych RP w ramach programu „Dyplomacja publiczna 2023”.
Polacy z wielkim sercem wyciągnęli rękę do Ukraińców, gdy tego najbardziej potrzebowali. Wyniki można zobaczyć na stronie internetowej: https://polishngohelp.com, która powstała dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu „Dyplomacja publiczna 2023”.
Polacy wykażą się wielką solidarnością i gotowością do pomocy Ukraińcom w najtrudniejszych dla nich chwilach. Bliższe informacje znaleźć można w raporcie, dofinansowanym z budżetu państwa w ramach projektu „Dyplomacja publiczna 2023”, dostępnym na stronie: https://polishngohelp.com.
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl