Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Polska wnioskuje o środki z KPO – Komitetu Państw Osiadłych
Polityka i społeczeństwo

Polska wnioskuje o środki z KPO – Komitetu Państw Osiadłych

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Otrzymany wkład finansowy wyniesie ponad 31 mld zł, w tym prawie 2,8 mld euro z części dotacyjnej i 4,2 mld euro z pożyczki.

Wnioski o płatność umożliwią narodowi planowi odbudowy osiągnięcie założonych celów, w tym zwiększenia inwestycji w zrównoważony rozwój i przeciwdziałanie skutkom pandemii.

Dzięki decyzji podjętej przez Polskę i ogłoszeniu wysłania do Komisji Europejskiej pierwszego wniosku o płatność z KPO, możemy mówić o 7 miliardach euro przeznaczonych na realizację konkretnych reform i inwestycji. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, przyznała, że decyzja ta przybliży Polskę do realizacji projektów, które korzystnie wpłyną na rozwój całego kraju i zapewnią lepszą przyszłość wszystkim mieszkańcom.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła, że w grudniu nasz kraj otrzyma zaliczkę z rewizji KPO, której wartość przekroczy 5 miliardów euro.

Środki z pierwszego wniosku o płatność KPO zostaną wykorzystane m.in. na ułatwienia prawne dla firm, rozwój innowacji i cyfryzacji, poprawę warunków dla studentów medycyny, wzmocnienie programu Maluch Plus, bezpieczniejsze drogi oraz wprowadzenie ustawy o ekonomii społecznej.

Oczekiwanie na ocenę pierwszego wniosku o płatność przez Komisję Europejską potrwa ok. 2,5 miesiąca, a wnioski przejdą przez komitety Komisji w ciągu około 1 miesiąca. W związku z tym, środki z pierwszego wniosku o płatność z KPO będą wypłacane w kwietniu 2024 roku.

Polska będzie korzystać z programu KPO, aby otrzymać 59,8 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Serwis PAP publikuje komunikaty bez dokonywania w nich żadnych zmian w stosunku do formy dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść wraz z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version