Wiadomości Polska Nauka i technologie Nowe stenty PAN: Polimerowe, Biodegradowalne i Leczone
Nauka i technologie

Nowe stenty PAN: Polimerowe, Biodegradowalne i Leczone

Naukowcy z jednostki PAN w Zabrzu mają już gotowe technologie do tworzenia biodegradowalnych polimerów, które mogą służyć do wytwarzania implantów sercowo-naczyniowych w postaci stentów pokrytych lekiem. Wordy drukowania takiego stentu trwają zaledwie 3 minuty, co czyni cały proces szybkim i efektywnym.

W Pracowni Polimerowych Materiałów Biomedycznych w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu (Śląskie), pod kierownictwem prof. Janusza Kasperczyka, powstają zaawansowane technologicznie implanty.

Stent jest implantem medycznym, który służy do utrzymania prawidłowego kształtu tętnic, które uległy miażdżycowej degeneracji, oraz do zapobiegania ich ponownemu zwężeniu. Wykonany jest z cienkiej siatki o grubości 150-200 mikronów, która jest zwinięta w walec o średnicy 3-8 mm.

Dr Mateusz Stojko z Centrum Medycznego Przeciwdziałania Wieńcowej podkreślił, że stentowanie jest obecnie jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych sposobów leczenia choroby wieńcowej, która stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów w krajach o wysokim poziomie rozwoju.

Jakub Włodarczyk z CMPW nadmienił, że obecne stenty wykonuje się z wielu różnych materiałów, w tym metalu. Innowacją są stenty wykonane z polimeru, które są biodegradowalne oraz pokryte lekiem.

Wykorzystanie tych rozwiązań jest wskazywane jako kierunek rozwoju stentów w przypadku wszystkich typów implantacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98839%2Cpolimerowe-biodegradowalne-i-pokryte-lekiem-kierunek-rozwoju-stentow-w-pan


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version