Wiadomości Polska Biznes i finanse Szybko zbliżająca się przyszłość bezpestycydowej rolnictwa – WeLASER w akcji
Biznes i finanse

Szybko zbliżająca się przyszłość bezpestycydowej rolnictwa – WeLASER w akcji

Produkcja, która byłaby wykonywana w sposób mniej szkodliwy dla środowiska oraz z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa, jest możliwa dzięki wspólnym wysiłkom Instytutu Ekologii Terenów Przemysłowych (IETU) z Katowic i 9 innym instytucjom z 8 państw Unii Europejskiej.

Po trzech latach intensywnych prac międzynarodowe stowarzyszenie opracowało narzędzie, które umożliwia precyzyjne usuwanie chwastów z pól uprawnych. Dzięki niemu, bez użycia herbicydów, możliwe jest uprawianie roślin w sposób zbliżony do naturalnego. 18 grudnia 2023 r. to historyczny dzień, który pokazuje, że zrównoważone rolnictwo jest w zasięgu ręki.

Po udanym zakończeniu pierwszego etapu projektu WeLASER finansowanego przez UE w ramach programu „Horyzont 2020”, partnerzy z Hiszpanii, Niemiec, Danii, Francji, Polski, Belgii, Włoch i Holandii stworzyli precyzyjne narzędzie do odchwaszczania. Jego zastosowanie umożliwi postęp w zwalczaniu stosowania herbicydów, a także poprawi wydajność i konkurencyjność upraw dzięki eliminacji zagrożeń dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Prototyp zaprojektowano tak, aby autonomiczny pojazd mógł poruszać się po uprawie, wykorzystując zaawansowany system wykrywania oparty na sztucznej inteligencji (AI). System wykrywania skanuje pola i wykorzystuje obrazy do identyfikacji i lokalizacji chwastów, które mają zostać wyeliminowane. Aby uzyskać jeszcze większą precyzję, pojazd wykorzystuje wysoką moc źródła lasera światłowodowego, aby wysyłać precyzyjne impulsy energii w celu skutecznego zwalczania chwastów. System wykorzystuje technologię IoT i architekturę obliczeniową w chmurze, aby zarządzać danymi.

W wyniku koniecznych dalszych prac projekt będzie miał korzyści, takie jak skrócenie czasu pracy w terenie, ułatwienie obsługi i podłączenia prototypu, a także obniżenie kosztów produkcji, co pozwoli na wprowadzenie modelu na rynek.

Projekt WeLASER to wyjątkowa współpraca międzynarodowa, której celem jest wykorzystanie najnowocześniejszych technologii laserowych w celu maksymalizacji wydajności produkcji rolniczej. Partnerzy stawiają sobie za cel wprowadzenie innowacji technologicznych i wdrażanie rozwiązań, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał wszystkich państw członkowskich UE. Poprzez współpracę między instytucjami badawczymi, rolnikami i przedsiębiorcami, WeLASER rozpoznaje i wdraża najlepsze praktyki w zakresie wykorzystania laserów w produkcji roślinnej.

WeLASER to europejski projekt, którego celem jest wykorzystanie najnowszych technologii laserowych do maksymalizacji wydajności produkcji rolniczej. Jest on współfinansowany przez 10 partnerów z 8 państw członkowskich UE, w tym Hiszpanii, Niemiec, Danii, Francji, Włoch, Polski, Belgii i Holandii. Partnerzy łączą swoje wiedzę, technologię i doświadczenie, aby wypracować innowacyjne rozwiązania, które pozwolą w pełni wykorzystać możliwości dostępnych w każdym z państw członkowskich. WeLASER oferuje szereg korzyści, w tym wzrost wydajności, obniżenie kosztów i usprawnienie procesu produkcji roślinnej.

Pablo González de Santos, koordynator projektu z Centrum Automatyki i Robotyki Wyższej Rady ds. Badań Naukowych, wyraża swoje zadowolenie z powodu WeLASER: „To wspaniałe połączenie wiodących organizacji w każdej dziedzinie, co pozwoliło nam skorzystać z najnowocześniejszych technologii i postępów, niezbędnych do stworzenia tak innowacyjnego i potrzebnego projektu”.

Dzięki realizacji tego projektu, udało się rozwijać wiele innowacyjnych technologii, wykorzystywanych w różnych zastosowaniach. Przykładem jest wysoce wydajne źródło laserowe światłowodowe, służące do precyzyjnych pulsów energii w celu zwalczania chwastów. Została zastosowana nowatorska koncepcja pompy i chłodzenia, zmniejszająca zapotrzebowanie lasera na energię. Kolejnym wynalazkiem jest zoptymalizowany system zasilania autonomicznych platform robotycznych. Inteligentny menedżer nawigacji dla autonomicznych robotów wykorzystywany jest w rolnictwie precyzyjnym, umożliwiając im przemieszczanie się po całym gospodarstwie, a nie tylko po jego polach uprawnych. Ponadto, wykorzystuje on różne metodologie sztucznej inteligencji (AI) do identyfikacji różnych rodzajów upraw, włączając w to uprawy szerokie i wąskie. Ostatnim osiągnięciem jest laserowe narzędzie do zwalczania chwastów, oparte na sztucznej inteligencji, pozwalające na zindywidualizowane traktowanie roślin w uprawach różnego typu, dostosowując się jednocześnie do wszystkich wymogów bezpieczeństwa związanych z technologią laserową.

Jednym ze sposobów, w jaki można to osiągnąć, jest wdrażanie innowacyjnych technologii na niwie rolnictwa, aby zwiększyć produktywność i obniżyć szkody dla środowiska. Technologie te obejmują zaawansowane systemy nawadniania, drony do monitorowania upraw i sensorów do pomiaru parametrów glebowych. Wszystko to pozwala zmniejszyć zużycie wody, zwiększyć wydajność i zapobiegać wymywaniu składników odżywczych do wody, co z kolei ogranicza zanieczyszczenie wód.

Zapewnienie produkcji żywności na bezpiecznej planecie

Aby zapewnić bezpieczną produkcję żywności w obliczu zmian klimatycznych i wzrostu ludności, należy wdrożyć zintegrowane i przyjazne dla środowiska systemy produkcji. Na przykład, wdrożenie rozwiązań technologicznych w dziedzinie rolnictwa, takich jak zaawansowane systemy nawadniania lub drony do monitorowania upraw i sensorów do pomiaru parametrów glebowych, może zapobiec zanieczyszczeniom wody i zmniejszyć zużycie wody. Ponadto, te technologie pomogą zwiększyć produktywność i skutecznie wykorzystać nawożenie, aby zmniejszyć szkody dla środowiska.

Ponadto, ważne jest, aby skutecznie współpracować z producentami i konsumentami żywności, aby wyeliminować niepotrzebne szkody dla środowiska. Aby to osiągnąć, powinniśmy zwiększyć edukację dotyczącą rolnictwa i środowiska, a także wspierać inicjatywy, takie jak uprawianie roślin o niskim zużyciu wody lub ekologiczne zarządzanie paszami.

Herbicydy syntetyczne są obecnie szeroko stosowane w Europie, gdzie co roku używa się około 130 milionów ton tego typu środków chemicznych. Niestety, nie są one selektywne – zamiast wybierać tylko szkodliwe rośliny i owady, zabijają wszystko, co napotkają na swojej drodze, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt.

Chwasty nie tylko mają tendencję do uporczywego namnażania się, ale również łatwo stają się odporne na herbicydy. W rezultacie, niektórzy rolnicy są zmuszeni do stosowania zwiększonej ilości chemikaliów, aby poradzić sobie z problemem.

Konsorcjum WeLASER stara się zapobiegać powstawaniu chwastów za pomocą nowych technik, które nie tylko ograniczają zużycie chemikaliów, ale także wykorzystują naturalne metody w celu zwalczania chwastów. Zastosowanie tych zaawansowanych technik w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem rolników gwarantuje skuteczną kontrolę chwastów.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version