Technologia postępuje w zastraszającym tempie, a coraz młodsze dzieci zaczynają korzystać z internetu. Według badań już 35% dzieci w wieku 7-8 lat posiada własny telefon komórkowy [1]. Chociaż dzieci szybko uczą się korzystać z technologii, wymaga to wsparcia rodziców, aby wiedziały, jak dostosować swoje zachowanie w internecie. Aby zapewnić dzieciom cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja może być nieocenionym źródłem wsparcia. Szkoły również wprowadzają program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, w którym uczniowie poznają najlepsze praktyki zachowań w przestrzeni online.
Aby przeciwdziałać przemocy w cyberprzestrzeni, rodzice i dzieci powinni wykorzystać „Akademię Bezpiecznego Puchatka” jako swojego wirtualnego superbohatera. Akademia oferuje wiele lekcji i ćwiczeń, które pomagają użytkownikom rozpoznawać cyberprzemoc i uczyć, jak jej zapobiegać. Przeprowadza ona także szkolenia dla rodziców i nauczycieli, którzy chcą uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa w internecie. Są to cenne narzędzia, które pomagają w ochronie dzieci przed cyberprzemocą.
„Najgorszą rzeczą, którą może zrobić rodzic, jest wycofanie się ze świata cyfrowego swojego dziecka i założenie, że poradzi sobie ono samo w sieci. Niestety, nie poradzi sobie. Jako rodzice powinniśmy być dla naszych dzieci nie tylko przewodnikami w świecie realnym, ale również pierwszymi edukatorami medialnymi. Aby podejść do tego w odpowiedni sposób, najpierw musimy zrozumieć, że świat internetu jest dla nich bardzo ważny, a jako narzędzie może zaspokoić wiele potrzeb. Nie powinniśmy także zakładać, że nasze dzieci wiedzą, jak w sposób kreatywny, bezpieczny i higieniczny korzystać z tabletów, smartfonów czy gier. Nie zawsze mają świadomość, jak to robić i często wpadają w najbardziej szkodliwy dla zdrowia czas ekranowy – tak zwany passive screen time – czyli czas bezmyślnego scrollowania. Bądźmy bliżej nich i poświęćmy więcej uwagi temu, co robią w sieci” – mówi Maciej Dębski z fundacji Dbam o Mój Zasięg.
1. Pamiętaj, żeby wyjaśnić małym użytkownikom, jak przeglądarki internetowe chronią ich przed złośliwym oprogramowaniem.
2. Wytłumacz im, dlaczego ważne jest, aby zawsze zmieniać hasła i dlaczego nie należy ich udostępniać.
3. Ucz ich, jak zabezpieczyć swoje konto za pomocą certyfikatów bezpieczeństwa.
4. Wyjaśnij im, jak ważne jest, aby używać sieci Wi-Fi zabezpieczonej silnym hasłem.
Daj swojemu dziecku szansę stać się bohaterem i zapisz go do „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. To wyjątkowe miejsce, gdzie dzieci uczą się jak być mądrym, bezpiecznym i odważnym w internecie. Nasz program edukacyjny zapewnia dzieciom wiedzę i umiejętności, pozwalające chronić siebie oraz swoich rówieśników przed niebezpieczeństwami w sieci. Uczestnicy programu uczą się, jak dzielić się informacjami i zdjęciami z przyjaciółmi, jak korzystać z internetu zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz jak kontrolować i zarządzać treściami w sieci.
Niech Twoje dziecko pozna sekret jak stać się superbohaterem i odkryje w sobie swoje supermoce dzięki „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. Uczestnicy programu uczą się jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych oraz jak kontrolować i zarządzać treściami w sieci. Dzięki temu wiedzą, jak korzystać z internetu w bezpieczny i odpowiedzialny sposób.
Przedstawiamy Ci szansę, aby dać Twojemu dziecku możliwość stania się superbohaterem. „Akademia Bezpiecznego Puchatka” zapewni Twojemu dziecku wiedzę i umiejętności, pozwalające chronić siebie i swoich rówieśników przed niebezpieczeństwami w sieci. Wspólnie z nami Twoje dziecko odkryje w sobie supermoce i będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo światu i jego mieszkańcom.
„Chcę zostać superbohaterem i chronić innych, więc od razu zwróciłem uwagę na to, jak rozmawiam z ludźmi w internecie. Bo bardzo ważne jest reagowanie na hejt i dbanie o swoich przyjaciół. Kiedy coś jest nie tak, trzeba prosić o pomoc dorosłych” – mówi Szymon.
Chcesz, by Twoja klasa i szkoła dołączyły do grona Superbohaterów? Teraz możesz to zrobić! Zapisy do „Akademii Bezpiecznego Puchatka” trwają. Program jest dostępny dla szkół po całej Polsce i daje dzieciom i nauczycielom możliwość zdobycia wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w pięciu obszarach: szkoła, dom, relacje z rówieśnikami, droga oraz właśnie internet.
Przyłącz się do nas, a Twoi uczniowie będą mieli szansę poznać m.in. zagrożenia, jakie niesie ze sobą cyberprzemoc, hejt, uzależnienia od urządzeń czy relacje. Dołącz do nas i poznaj wszystkie możliwości „Akademii Bezpiecznego Puchatka”!
Czas na rejestrację w XV edycji programu Akademii Puchatka! Zachęćmy szkołę dziecka do wzięcia udziału i zarejestrujmy ją na stronie Zgłoś Swoją Szkołę, gdzie znajduje się specjalny formularz. Po zakończeniu rejestracji, szkoła otrzyma pakiet materiałów edukacyjnych oraz będzie mogła przystąpić do Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa. Po wypełnieniu przez nauczyciela Ankiety Podsumowującej, szkoła otrzyma Certyfikat i wzór Dyplomu dla uczniów.
Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie w internecie dostępnym na stronie Strefy Rodzica lub skorzystaj z dostępnych materiałów edukacyjnych.
Pierwsza edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka” rozpoczęła się w 2003 roku. Program adresowany jest do uczniów klas I szkół podstawowych i zajęcia prowadzone są w szkołach lub w miejscach publicznych. Program ma na celu wyposażenie dzieci w wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznego funkcjonowania w życiu codziennym. Zajęcia poświęcone są m.in. bezpieczeństwu w domu, przeciwdziałaniu przemocy, cyberprzemocy, bezpieczeństwu w ruchu drogowym oraz zdrowemu odżywianiu.
O programie
„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych. Jego celem jest wyposażenie dzieci w wiedzę i umiejętności niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania w życiu codziennym. Program organizowany jest przez markę Puchatek we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Biura Ruchu Drogowego KGP, a jego pierwsza edycja rozpoczęła się w 2003 roku. Podczas 14. edycji programu wzięło w nim udział ponad 3 miliony dzieci.
Program „Akademia Bezpiecznego Puchatka” obejmuje szeroką tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych sferach życia. Uczestnicy zajęć poznają podstawowe zasady bezpiecznego zachowania w domu, przeciwdziałania przemocy, cyberprzemocy, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zdrowemu odżywianiu. Zajęcia prowadzone są w szkołach lub miejscach publicznych.
W 2023 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badanie na temat tego, jak młodzi użytkownicy korzystają z usług telekomunikacyjnych. Wyniki tego badania można znaleźć pod adresem https://uke.gov.pl/blog/jak-mlodzi-uzytkownicy-korzystaja-z-uslug-telekomunikacyjnych-wyniki-badania-dzieci-i-rodzicow,70.html.
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl