Nauka i technologie

Grenlandia: Jak arktyczne potwory wpływają na lokalne społeczności

Naukowcy z Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna Uniwersytetu Wrocławskiego są w trakcie badań miejsc, które mogą być narażone na wysokie ryzyko wystąpienia fal tsunami. Grupie badaczy zależy na opracowaniu rekomendacji, które wesprą lokalne społeczności w zmniejszaniu skutków geozagrożeń, podyktowanych zmianami klimatu.

Ekstremalne fale tsunami, generowane przez osuwiska i obrywy skalne, stanowią coraz większe zagrożenie dla wybrzeży Arktyki. Dr hab. Mateusz Strzelecki, kierownik projektu „GLAVE – transformacja wybrzeży paraglacjalnych przez fale tsunami – kiedyś, dziś i w cieplejszej przyszłości”, potwierdza: „To prawdziwe arktyczne potwory!”. Aby lepiej zrozumieć i zmierzyć siłę tych fal, w ramach projektu latem wybrzeże Grenlandii zostało przebadane podczas trzytygodniowej ekspedycji naukowej.

Naukowcy zbadali m.in. oddziaływanie fal morskich na wyspę Disko, a także zjawisko osuwisk po drugiej stronie cieśniny Vaigat. Celem ich pracy jest zrozumienie, jaki wpływ mają tsunami na zmiany krajobrazu przybrzeżnych terenów Arktyki oraz jak najlepiej przygotować miejscowe społeczności na ewentualne skutki tego zjawiska.

„Najczęstszymi przykładami ekstremalnych fal w regionach polarnych wciąż zdominowanych przez lodowce są te wywołane cieleniem lodowców i obracaniem gór lodowych, największe z fal pojawiają się jednak w efekcie osuwania mas skalnych po stokach górskich otaczających fiordy i na ich podwodnych zboczach. Ich wysokość spiętrzenia sięga niekiedy kilkuset metrów!” – podkreślają dr hab. Mateusz Strzelecki, który kierował ekspedycją naukową na zachodnie wybrzeże Grenlandii oraz dr hab. Marek Kasprzak, cytowani na stronach internetowych uczelni.

Grupa naukowców z Centrum Badań Regionów Zimnych im. Alfreda Jahna Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) prowadzi badania nad wzrostem ryzyka występowania fal tsunami w wybranych rejonach. Eksperci planują opracowanie rekomendacji, jak zminimalizować zagrożenia związane z zmianami klimatu.

Dr hab. Mateusz Strzelecki, kierownik projektu „GLAVE – transformacja wybrzeży paraglacjalnych przez fale tsunami – kiedyś, dziś i w cieplejszej przyszłości”, wspomina, że największe fale tsunami pojawiają się w wyniku osuwania się skał po stokach górskich otaczających fiordy i na ich podwodnych zboczach. Wynikiem tego są ekstremalne fale o wysokości sięgającej nawet kilkuset metrów, które są w stanie zniszczyć całe wybrzeża.

„Osuwiska te są warunkowane topografią terenu, budową geologiczną podłoża i ruchami tektonicznymi, jednak w środowisku polarnym przemieszczeniu zwietrzeliny skalnej sprzyja także coraz głębsze rozmarzanie tzw. warstwy czynnej – partii gruntu znajdującej się nad trwale przemarzniętym podłożem (permafrostem)” – tłumaczą badacze w komunikacie zamieszczonym na stronach UWr.

Grenlandia jest krajem, gdzie żyją lokalne społeczności, które są narażone na zagrożenia ze strony arktycznych potworów. Przybywające do tego regionu zwierzęta, takie jak wieloryby i foki, są zabójcze dla ryb, którymi żywią się lokalne społeczności. Dodatkowo, zmiany klimatyczne powodują utratę lodu morskiego i zmniejszenie dostępności pożywienia. Skutkiem tego są trudności, z jakimi muszą się zmagać lokalne społeczności. Aby dowiedzieć się więcej na temat zagrożeń, jakim są poddane, zapraszamy do lektury artykułu na stronie naukawpolsce.pl.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM