Wiadomości Polska Biznes i finanse KNF skutecznie kontroluje rynek pożyczek konsumenckich – Raport
Biznes i finanse

KNF skutecznie kontroluje rynek pożyczek konsumenckich – Raport

Firmy pożyczkowe są teraz objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie pożyczek konsumenckich. Do końca roku wszystkie firmy muszą dostosować się do przepisów dotyczących formy prowadzenia działalności oraz wysokości posiadanego kapitału. W przeciwnym razie zostaną one wykreślone z rejestru KNF.

Rząd zaproponował nowe rozwiązania mające na celu eliminację patologii rynkowych, takich jak lichwa, mając jednocześnie na uwadze dostępność pożyczek. Serwis Prawo.pl zgłębia szczegóły tego planu.

„Przepisy mają przeciwdziałać patologiom rynkowym związanym z udzielaniem pożyczek o charakterze lichwiarskim. Nie sposób jednak ignorować, że faktycznie uderzają one w funkcjonowanie całego sektora pożyczkowego. W przypadku wielu instytucji pożyczkowych nowe otoczenie regulacyjne może budzić wątpliwości co do opłacalności kontynuowania działalności na tym rynku, co w przyszłości może przekładać się na spadek liczby pożyczkodawców” – uważa dr Michał Synowiec, adwokat, counsel z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, cytowany przez serwis Prawo.pl.

Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, zauważa, że wprowadzony nadzór nad instytucjami pożyczkowymi można uznać za korzystny dla polskiego rynku finansowego. W wypowiedzi dla serwisu podkreślił, że wprowadzone przepisy są skutecznym narzędziem w walce z nadużyciami.

„Już od dawna wskazywaliśmy, że nadzór KNF powinien zastąpić dotychczasowy rejestr instytucji pożyczkowych, którego rola uległa dezaktualizacji” – wskazuje prezes Czugan.

Aktualne przepisy ustawy antylichwiarskiej określają, że działalność pożyczkowa może być prowadzona przez spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z radą nadzorczą. Minimalny kapitał zakładowy, jaki powinny posiadać te instytucje, wynosi teraz już milion złotych (wcześniej – 200 tys. zł).

Wraz z wejściem w życie przepisów ustawy antylichwiarskiej, firmy pożyczkowe będą zobowiązane do przedkładania KNF nie tylko rocznych, ale także kwartalnych raportów dotyczących liczby udzielonych pożyczek, rodzajów zawartych umów, liczby klientów, którym udzielono i odmówiono kredytu – informuje Prawo.pl.

„Za niewykonywanie obowiązków lub naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim, poza nałożeniem >>klasycznych<< kar pieniężnych na instytucję pożyczkową – do 15 milionów złotych – oraz na członka zarządu bezpośrednio odpowiedzialnego za stwierdzone nieprawidłowości – do 150 tysięcy złotych – KNF będzie również mogła wystąpić do właściwego organu instytucji z wnioskiem o odwołanie członka zarządu, zawiesić go w czynnościach, a nawet wykreślić instytucję z rejestru instytucji pożyczkowych lub rejestru pośredników kredytowych” – wyjaśnia Weronika Herbet-Homenda, prawniczka w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy, cytowana przez Prawo.pl.

1. Od 1 lipca 2020 r. w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące firm pożyczkowych nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

2. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie, że pożyczki przyznawane przez te firmy są bezpieczne i oparte na uczciwych zasadach.

1. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadziła do życia nowe regulacje, które obowiązują od 1 lipca 2020 r. w zakresie firm pożyczkowych podlegających jej nadzorowi.

2. Nowe przepisy mają na celu zagwarantowanie, że pożyczki udzielane przez te firmy będą bezpieczne i odpowiadające ustalonym zasadom uczciwego postępowania.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version