Polityka i społeczeństwo

MS: Polska kieruje do Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej formalną notyfikację o przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że Polska złożyła formalną notyfikację do Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej o przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej. Minister Sprawiedliwości poinformował o tym podczas dzisiejszej (5 stycznia br.) konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu.

„Przystąpienie Polski do Europejskiego Urzędu Prokuratora (EPPO) stanowi przełomowy moment dla naszego systemu sprawiedliwości. Proces ten był rezultatem działań podejmowanych w ciągu ostatnich tygodni” – oświadczył Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bondar.

Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o złożeniu wniosku o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej tuż po objęciu stanowiska. Rząd RP zaakceptował ten wniosek 27 grudnia 2023 r., a proces opiniodawczy w Parlamencie również przebiegł szybko, z pozytywnymi opiniami sejmowej i senackiej Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

Minister Bodnar zapewnia, że Komisja Europejska ma teraz cztery miesiące na uznanie notyfikacji naszego kraju lub zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń, ale jesteśmy w stałym roboczym kontakcie i nie spodziewamy się problemów przy tej procedurze.

Minister do Spraw Europejskich Adam Szłapka wziął udział w konferencji. Wyraził on znaczenie przystąpienia Polski do EPPO, podkreślając, że jest to ważny akt dla Polski oraz rządu, który pokazuje ich zaangażowanie w kwestie praworządności i bezpieczeństwa praw obywateli. Minister Szłapka uznał również, że to krok wzmocnienia pozycji Polski w UE, która przez lata została osłabiona.

Prokuratura Europejska, niezależny organ Unii Europejskiej, rozpoczęła swoją działalność 1 czerwca 2021 roku zgodnie z postanowieniami Traktatu Lizbońskiego. Obecnie 22 państwa członkowskie biorą udział w wzmocnionej współpracy w ramach Prokuratury Europejskiej. Z wyjątkiem Irlandii i Danii, które z zasady nie uczestniczą w budowaniu traktatowej „unijnej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości”, Polska, Węgry i Szwecja są jedynymi państwami Unii, które nie przystąpiły do tej współpracy.

Prokuratura Europejska ma za zadanie prowadzić śledztwa i wnosić oskarżenia przeciwko sprawcom przestępstw finansowych w Unii Europejskiej. Wśród tych przestępstw znajdują się na przykład transgraniczne oszustwa podatkowe związane z VAT o wartości co najmniej 10 000 000 euro, korupcja szkodząca interesom finansowym UE oraz defraudacja środków finansowych przez urzędników publicznych.

W samym 2022 roku Prokuratura Europejska wszczęła 1117 postępowań przygotowawczych, prowadząc do zajęcia około 359 milionów euro, co stanowi siedmiokrotność budżetu tej instytucji na ten rok.

Prokuratura Europejska jest kierowana przez Europejskiego Prokuratora Generalnego, obecnie pełniącym tę funkcję Laurę Codruţa Kövesi. Składa się ona z centrali zlokalizowanej w Luksemburgu, gdzie pracują Prokuratorzy Europejscy delegowani z każdego państwa członkowskiego, oraz z poziomu zdecentralizowanego, który tworzą tzw. europejscy prokuratorzy delegowani na poziomie krajowym.

Prokuratorzy delegowani do działań w danym państwie członkowskim Unii Europejskiej działają w imieniu Prokuratury Europejskiej. Oprócz specjalnych uprawnień i statusu przyznanych im na mocy unijnego rozporządzenia, posiadają takie same kompetencje jak prokuratorzy krajowi.

W związku z tym, że Europejscy Prokuratorzy Delegowani działający w Polsce będą w rzeczywistości prokuratorami polskimi, śledztwa będą prowadzone zgodnie z prawem krajowym (polskim) oraz dodatkowo z rozporządzeniem unijnym. Podobnie w przypadku postępowań przed sądami polskimi, w których akt oskarżenia będzie składany przez Europejskich Prokuratorów Delegowanych, będzie obowiązywało prawo polskie, a także – w uzupełniającym zakresie – przepisy rozporządzenia Rady UE.

Udział Polski w Prokuraturze Europejskiej pozwoli na skuteczniejsze ściganie przestępstw na szkodę europejskich – a zatem również polskich – podatników. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych oraz tworzeniu elitarnego korpusu wysoce wykwalifikowanych śledczych specjalizujących się w przeciwdziałaniu nadużyciom finansowym, instytucja ta zapewni wsparcie dla polskich organów ścigania. Dodatkowo, Polska zyska dostęp do rozbudowanych baz danych i informacji, co wzmocni efektywność działań organów unijnych w zakresie ścigania przestępczości transgranicznej.

Do tej pory polskie organy ścigania współpracowały z Prokuraturą Europejską tylko na poziomie technicznym, co czasami uniemożliwiało kompleksowe prowadzenie postępowań w skomplikowanych sprawach o charakterze transgranicznym.

Uczestnictwo Polski w Prokuraturze Europejskiej usprawni ściganie zorganizowanych grup przestępczych operujących na obszarze wielu krajów członkowskich i wzmocni rolę Polski jako wiarygodnego partnera w walce z nielegalnymi działaniami finansowymi na szkodę Unii Europejskiej.

Decyzja Rządu RP potwierdza również rolę Polski jako odbiorcy funduszy unijnych, które w pełni chronią interesy finansowe Unii.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM