Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MS: Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z udziałem wiceministra Dariusza Mazura (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MS: Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z udziałem wiceministra Dariusza Mazura (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że dzisiaj (5 stycznia 2024 r.) podsekretarz Stanu Sędzia Dariusz Mazur wziął udział w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

W grudniu 2023 r. Prokurator Generalny Adam Bodnar został zaproszony do udziału w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Minister przyjął zaproszenie i poprosił samorząd sędziowski o zgłoszenie i zaopiniowanie trojga kandydatów do objęcia funkcji Prezesa Sądu Apelacyjnego. W dzisiejszych obradach wziął udział wiceminister Dariusz Mazur – sędzia z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, dobrze znający specyfikę środowiska, działający w imieniu Ministra Sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że podsekretarz Stanu Sędzia Dariusz Mazur wziął udział w Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Sądu Apelacyjnego w Szczecinie dzisiaj (5 stycznia 2024 r.). W grudniu 2023 r. Prokurator Generalny Adam Bodnar został zaproszony do udziału w tym zgromadzeniu, a Minister poprosił samorząd sędziowski o zgłoszenie kandydatów na Prezesa Sądu Apelacyjnego. W dzisiejszych obradach wziął udział wiceminister Dariusz Mazur, sędzia z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, dobrze znający specyfikę środowiska, działający w imieniu Ministra Sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości i samorząd sędziowski pozytywnie ocenili inicjatywę i uczestnictwo przedstawiciela kierownictwa resortu w obradach. Wiceminister Dariusz Mazur zapoznał się z sytuacją kadrową Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, a obie strony zgodnie stwierdziły, że udział wiceministra w dzisiejszym posiedzeniu stanowi szansę na przywrócenie roli samorządu sędziowskiego oraz nowe otwarcie we wzajemnych stosunkach.

Nowe kierownictwo resortu uwzględnia głos środowiska sędziowskiego, które w przeszłości było zaniedbywane. Ministerstwu Sprawiedliwości zależy na uwzględnieniu opinii osób, które od lat pracują w danym sądzie. Manipulowanie obsadą kierownictwa sądów, bez uwzględnienia samorządu sędziowskiego, jest niebezpieczne i podważa autorytet władzy sądowniczej. Współpraca między sądownictwem a administracją rządową powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Oczekiwanie pełnego podporządkowania władzy pod pretekstem „dyscyplinowania” sędziów jest niedopuszczalne. Konstruktywny dialog między Ministerstwem Sprawiedliwości a organami sądowymi przyczyni się do wzrostu zaufania obywateli do państwa i prawa oraz przywrócenia zasad praworządności w Polsce.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez zmian wprowadzonych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z przepisami prawa prasowego (PAP).


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version