Wiadomości Polska Biznes i finanse Dobre wiatry dla Polski: 200 tys. miejsc pracy, 75 proc. polskich firm w łańcuchu dostaw i wzrost PKB o 450 mld zł
Biznes i finanse

Dobre wiatry dla Polski: 200 tys. miejsc pracy, 75 proc. polskich firm w łańcuchu dostaw i wzrost PKB o 450 mld zł

Według prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), Janusza Gajowieckiego, energia wiatrowa na lądzie i morzu może przynieść Polsce 200 tys. nowych miejsc pracy, 75 proc. udziału polskich firm w zapleczu usługowym i produktowym oraz wzrost PKB o 450 mld zł w najbliższych dekadach, pod warunkiem stworzenia odpornego, zrównoważonego i konkurencyjnego łańcucha dostaw. Jest to ogromna szansa rozwoju dla kraju.

Podczas konferencji prasowej 10 stycznia eksperci podkreślili, że nowe regulacje UE umożliwią skokowy rozwój przemysłu wiatrowego. Wśród nich znajdują się m.in. przyjęte w 2023 r. Net Zero Industry Act oraz Europejska Karta Energetyki Wiatrowej, która według prezesa PSEW zapewni narzędzia do szybkiego tworzenia nowych mocy napędzających Europę czystą, bezpieczną energią elektryczną oraz rozwój bazy przemysłowej na terenie UE.

„To jest wsparcie dla producentów, którzy będą musieli lokalizować swoje inwestycje na terenie UE, w tym w Polsce. Dla nas to duża szansa, żeby na bazie dzisiejszej polityki unijnej wykorzystać te instrumenty oraz fundusze, które za nimi idą, aby nowe fabryki najnowocześniejszych turbin i komponentów do turbin farm wiatrowych powstawały na terenie naszego kraju” – podkreślił Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Prezes PSEW zauważył, że polski rząd podjął ważny krok, akceptując Europejską Kartę Energetyki Wiatrowej i prowadzi dialog w sprawie szczegółowych regulacji, co budzi nadzieję w branży wiatrowej.

Decyzja polskiego rządu o podpisaniu Europejskiej Karty Energetyki Wiatrowej i prowadzeniu otwartego dialogu w sprawie regulacji jest pozytywnie przyjęta przez Prezesa PSEW, który uważa, że jest to pierwszy krok w dobrym kierunku dla branży wiatrowej.

„Podejmowane przez UE działania, jeżeli zostaną zaimplementowane przez polski rząd, sprawią, że krajowy łańcuch wartości, czyli tzw. >>local content<< dla lądowej energetyki wiatrowej, będzie wynosił w 2030 r. 75 proc., a dla morskiej energetyki wiatrowej – przemysłu, w który dopiero wchodzimy, uczymy się – nawet 50 proc.” – wyjaśnił Janusz Gajowiecki.

Polish Wind Energy Association (PWEA) has established the Wind Industry Hub (WIH) Foundation to support the development of service and product infrastructure for the wind sector. The foundation has presented a report outlining a 10-step plan for necessary actions to strengthen the Polish wind industry and make it a cornerstone of the national economy.

One of the key initiatives of the Wind Industry Hub (WIH) Foundation, established by the Polish Wind Energy Association (PWEA), is to support the growth of service and product infrastructure for the wind sector. The foundation has introduced a 10-step plan to outline the necessary actions to build a strong Polish wind industry that will become a crucial element of the national economy.

Eksperci zauważają, że konieczne jest skrócenie procesu wydawania pozwoleń na inwestycje w przemyśle wiatrowym w Polsce, które obecnie trwa od 7 do 9 lat. Zalecają również zmianę ustawy lokalizacyjnej z 700 do 500 metrów, aby umożliwić rozwój tego sektora.

Dominika Taranko, dyrektor zarządzająca i wiceprezes Fundacji Wind Industry Hub, uważa, że rozwój łańcucha dostaw dla energii wiatrowej lądowej i morskiej ma ogromny potencjał, a Polska jest naturalnym miejscem dla polskich przedsiębiorców, by uczestniczyć w tych inwestycjach.

„Do 2030 r. mamy podwoić moce zainstalowane zarówno na lądzie, jak i na morzu. Dane szacunkowe Wind Europe pokazują, że aby zrealizować te cele w niektórych obszarach – w łańcuchu wartości musimy podwoić liczbę dostawców, a w niektórych nawet potroić. Aby to było możliwe potrzebujemy nie tylko finansowania, nie tylko mobilizacji po stronie inwestorów i deweloperów, ale także stabilnego, bardzo dobrze zorganizowanego łańcucha dostaw” – wskazała Dominika Taranko.

Wind Industry Hub Foundation will assist Polish companies in establishing cooperation with foreign contractors, help with submitting offers in procurement procedures, and collaborate with government and regional administration as well as international organizations.

Our mission is to support Polish businesses in building partnerships with overseas clients, providing guidance in tendering processes, and working closely with governmental and international bodies.

„Naszym celem jest to, aby krajowy przemysł transformujący się w kierunku zrównoważonym, w kierunku przemysłu wiatrowego, przemysłu OZE, świadczył usługi także dla zleceniodawców zagranicznych, a nie tylko na rzecz polskich projektów” – zaznaczyła wiceprezes WIH.

Fundacja będzie aktywnie postulować zmiany w polityce przemysłowej i energetycznej kraju. WIH planuje nawiązać współpracę z ośrodkami szkoleniowymi i naukowymi, aby zapewnić przedsiębiorcom potrzebną wiedzę. Ponadto, Fundacja będzie udostępniać informacje na temat możliwości finansowania zarówno w kraju, jak i za granicą, oraz informować o niezbędnych certyfikacjach w sektorze energetyki wiatrowej.

„Przede wszystkim jednak będziemy rozmawiać z uczestnikami z branży, aby poznać ich problemy i wyzwania po to, aby móc skutecznie na ich rzecz lobbować” – podkreśliła Dominika Taranko.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym raportem Fundacji Wind Industry Hub, który jest dostępny pod tym adresem: https://www.windindustry.pl/wp-content/uploads/2024/01/WIH_raport_PL.pdf

Jeśli jesteś zainteresowany raportem Fundacji Wind Industry Hub, możesz go znaleźć tutaj: https://www.windindustry.pl/wp-content/uploads/2024/01/WIH_raport_PL.pdf


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version