Nauka i technologie

Polski pomysł na dwukierunkowe diody LED – bez zasilacza AC/DC

Badacze z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN opracowali diody, które emitują światło niezależnie od kierunku przepływu prądu przez urządzenie, bezpośrednio z prądu przemiennego (AC), a nie tylko ze stałego (DC).

Nowe podejście w strukturach optoelektronicznych otwiera możliwość tworzenia bardziej wydajnych emiterów światła oraz stanowi cenne narzędzie badawcze do lepszego zrozumienia fizyki działania urządzeń.

Standardowe diody LED stosowane w oświetleniu domowym wymagają prądu stałego o określonym kierunku. Aby zasilać je z gniazdka z prądem przemiennym, potrzebny jest konwerter AC/DC, zwany zasilaczem. Mikołaj Żak, pierwszy autor rozwiązania, zauważa, że konwertery AC/DC mają swoje wady, takie jak straty energii rzędu 10-20 proc. oraz zajmowanie dużo miejsca.

Brak konwertera powoduje marnowanie połowy energii elektrycznej, ponieważ prąd przemienny w gniazdku cyklicznie zmienia kierunek płynięcia. Częstotliwość prądu w sieci to 50 Hz, co oznacza, że pojedyncza dioda LED zapala się i gaśnie 50 razy w ciągu jednej sekundy, co daje świecenie przez połowę czasu. Dlatego istnieje potrzeba stworzenia diody LED dostosowanej do pracy z prądem przemiennym, która będzie świecić niezależnie od kierunku przepływającego przez nią prądu.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99998%2Cpolski-pomysl-na-dwukierunkowe-diody-led-bez-zasilacza-acdc.html


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM