Biznes i finanse

Urząd Transportu Kolejowego zaktualizował poradnik dotyczący planowania i zagospodarowania przestrzennego

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) wydał zaktualizowany „Poradnik dla organów administracji publicznej składających wniosek do Prezesa UTK o uzgodnienie dokumentów planistycznych”. Nowy poradnik ma na celu ułatwienie i przyspieszenie procesu realizacji spraw. Zgodnie z nim, Prezes UTK będzie uzgadniał dokumenty planistyczne dla terenów znajdujących się w pobliżu linii kolejowych o znaczeniu państwowym.

Poradnik UTK zawiera informacje i najważniejsze zasady dotyczące uzgadniania dokumentów planistycznych, które mogą być przydatne organom administracji publicznej i inwestorom planującym lub realizującym inwestycje na gruntach zajętych lub sąsiadujących z liniami kolejowymi.

„Od 2019 r. do UTK wpłynęło ponad 15 tys. wniosków dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego. Część została uzgodniona bardzo szybko, część wymagała jednak uzupełnienia przez wnioskodawców. Zależy nam na tym, aby ułatwić i przyspieszyć proces uzgadniania, a wnioskodawcom wskazać, jak uniknąć błędów. W tym celu przygotowaliśmy i opublikowaliśmy już drugie wydanie poradnika UTK” – mówi dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W poradniku omawiamy poprawne metody wyznaczania terenów komunikacji kolejowej oraz linii zabudowy w stosunku do linii kolejowej o znaczeniu państwowym. Przedstawiamy również zasady zagospodarowania terenów zamkniętych, przez które przechodzi linia kolejowa, oraz rekomendacje dotyczące tworzenia i zmiany planu miejscowego z uwzględnieniem bezpieczeństwa transportu kolejowego i rozwoju sieci kolejowych.

W publikacji znajdziesz informacje dotyczące prawidłowego wyznaczania terenów komunikacji kolejowej, linii zabudowy w stosunku do linii kolejowej o znaczeniu państwowym, zasady zagospodarowania terenów zamkniętych, przez które przebiega linia kolejowa oraz rekomendacje dotyczące tworzenia i zmiany planu miejscowego z perspektywy bezpieczeństwa transportu kolejowego i rozwoju sieci kolejowych.

Od ponad czterech lat Prezes Urzędu Transportu Kolejowego posiada kompetencje w obszarze planowania i zagospodarowania przestrzennego terenów w pobliżu linii kolejowych o znaczeniu państwowym, w tym uzgadnianie projektów.

Kompetencje te obejmują także uzgadnianie decyzji dotyczących lokalizacji inwestycji publicznych oraz warunków zabudowy w odniesieniu do linii kolejowych o znaczeniu państwowym oraz gruntów w ich sąsiedztwie. Te decyzje obejmują plany ogólne gminy, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, plany zagospodarowania przestrzennego województwa oraz zintegrowane plany inwestycyjne.

Poradnik dla organów administracji publicznej występujących do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego można znaleźć i pobrać na stronie internetowej UTK w dziale „Opracowania Urzędu Transportu Kolejowego”.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM