Zdrowie i styl życia

Choroby autoimmunologiczne a depresja okołoporodowa

Według najnowszych badań szwedzkich naukowców, kobiety cierpiące na choroby autoimmunologiczne są bardziej podatne na depresję poporodową (PND). Co więcej, odkryto, że kobiety z PND mają większe ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych.

Z danych Medycznego Rejestru Urodzeń z lat 2001-2013 wynika, że spośród grupy około 815 tys. kobiet, u nieco ponad 55 tys. zdiagnozowano depresję w trakcie porodu, ciąży lub w ciągu roku po porodzie. Badaniu poddano 1 mln 300 tys. ciąż.

Badacze przeprowadzili porównanie częstości występowania 41 chorób autoimmunologicznych u kobiet z depresją i tych bez tego schorzenia. Wzięli pod uwagę czynniki genetyczne i środowiskowe.

Badania wykazały, że kobiety z chorobą autoimmunologiczną miały o 30 proc. większe ryzyko wystąpienia depresji okołoporodowej. Z kolei kobiety z depresją okołoporodową miały o 30 proc. większe ryzyko wystąpienia choroby autoimmunologicznej niż kobiety bez depresji.

Badania wykazały, że poważna depresja poza okresem okołoporodowym może być związana zarówno z zaburzeniami endokrynno-metabolicznymi, jak i dysfunkcjami układu odpornościowego. Okazało się również, że ciąża może wpływać na nasilenie objawów depresji poporodowej, być może ze względu na wrażliwość na zmiany hormonalne, fizjologiczne i psychologiczne w tym okresie.

„Podczas ciąży choroby związane z komórkami pomocniczymi T typu 1, takie jak stwardnienie rozsiane (SM) i reumatoidalne zapalenie stawów, są często łagodzone, podczas gdy choroby związane z komórkami pomocniczymi T typu 2, takie jak toczeń rumieniowaty układowy (SLE), często się pogarszają” – tłumaczą autorzy badania na łamach Molecular Psychiatry”.

Badacze stwierdzili, że istnieje związek między chorobami autoimmunologicznymi a depresją, niezależnie od innych chorób psychicznych. Sugeruje to istnienie wspólnych mechanizmów biologicznych.

Badanie pokazuje, że kobiety potrzebują wsparcia na różnych etapach kontaktu z opieką zdrowotną – przed, w trakcie i po ciąży oraz podczas wizyt u reumatologa. Ważne jest, aby informować kobiety z chorobami autoimmunologicznymi o ryzyku rozwoju depresji poporodowej. Należy również monitorować kobiety z tych grup pod kątem depresji i chorób autoimmunologicznych.

Według lekarzy, istnieje możliwość, że powiązania między PND a stwardnieniem rozsianym wynikają z genetycznych i środowiskowych czynników ryzyka, takich jak stres, zmiany hormonalne, stosowane leki i stany prozapalne.

Zgodnie z artykułem opublikowanym online 9 stycznia 2024 r. w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”, istnieje istotna zależność między autoimmunologiczną chorobą tarczycy, łuszczycą, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i celiakią a dwukrotnie większym ryzykiem wystąpienia PND w przypadku stwardnienia rozsianego (co może wynikać z większej liczby wspólnych czynników ryzyka genetycznego i środowiskowego).


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM