Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Berlin: Światowy Szczyt Ministrów Rolnictwa (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczyło w Globalnym Forum Żywności i Rolnictwa, które odbywało się równolegle z targami Zielony Tydzień w Berlinie. Tegoroczne hasło Forum brzmiało „Systemy żywnościowe dla naszej przyszłości: połączenie sił na rzecz wyeliminowania głodu na świecie”. Polskę reprezentował minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Minister Czesław Siekierski wziął udział w sesji 1 „Promowanie zrównoważonej produkcji” podczas otwarcia konferencji Forum. Podczas tego wydarzenia uczestnicy wysłuchali przemówień ministra wyżywienia i rolnictwa RFN Cema Özdemira oraz dyrektora generalnego inicjatywy SEKEM w Egipcie Helmy Abouleish.

Bezpieczeństwo żywnościowe zależy od opłacalności produkcji rolnej, dlatego konieczne jest odpowiednie wynagrodzenie dla producentów rolnych przechodzących na zrównoważoną produkcję. Sukces transformacji systemów żywnościowych i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego zależy od opłacalności produkcji rolnej – stwierdził szef polskiego resortu rolnictwa.

Rolnictwo w obliczu wyzwań

Minister Siekierski zwrócił uwagę na trudności, z jakimi musi zmagać się współczesne rolnictwo, spowodowane między innymi pandemią COVID-19, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i konfliktami zbrojnymi.

Minister podkreślił, że zakłócenia na rynkach rolnych zagrażają równowadze systemu żywnościowego, globalnemu bezpieczeństwu żywnościowemu i celom środowiskowym oraz klimatycznym sektora rolnego. Dodał również, że głównym celem rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla rosnącej populacji, dlatego konieczne jest zrównoważone i wydajne rolnictwo, które chroni zasoby naturalne i wykorzystuje potencjał bioenergii i biogospodarki.

Minister Siekierski podkreślił konieczność zachowania równowagi między celami środowiskowo-klimatycznymi a wydajnością produkcji żywności, aby uniknąć braku możliwości zapewnienia żywności dla ludzi dotkniętych problemem głodu. Działania na rzecz klimatu są niezbędne, ale nie powinny prowadzić do spadku produkcji rolnej.

Rozwój konkurencyjności i innowacyjności w rolnictwie

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, konieczne jest, aby rolnictwo było efektywnym dostawcą wysokiej jakości żywności oraz konkurencyjne i innowacyjne. Dlatego też należy nadać pierwszeństwo rolnictwu i bezpieczeństwu żywnościowemu na arenie światowej oraz unijnej.

Minister Siekierski podkreślił, że osiągnięcie tego celu wymaga wykorzystania innowacyjnych technologii i lepszych praktyk produkcji rolnej, które zmniejszą presję na środowisko, zwiększając jednocześnie zdolności produkcyjne i wydajność. Zaznaczył również, że rozwój i adaptacja nowych technologii mogą pomóc w godzeniu często sprzecznych celów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych. W obliczu rosnących wyzwań, minister podkreślił konieczność wypracowania przejrzystych instrumentów zarządzania kryzysem i ryzykiem, które zapewnią stabilność rynku rolno-spożywczego na poziomie globalnym, uwzględniając lokalne uwarunkowania.

Podczas konferencji zorganizowanej z okazji 14. Globalnego Forum Żywności i Rolnictwa (GFFA) wzięli udział ministrowie ds. rolnictwa z ponad 70 państw z całego świata oraz przedstawiciele kilkunastu organizacji międzynarodowych.

Wydarzenie to było okazją do spotkania i wymiany doświadczeń dla przedstawicieli rządów oraz organizacji międzynarodowych związanych z rolnictwem i produkcją żywności z różnych regionów świata.

Ministrowie ds. rolnictwa wydali wspólny komunikat podczas spotkania, w którym określili swoją postawę wobec problemu głodu na świecie.

W ramach promowania zrównoważonej produkcji ministrowie zobowiązali się do kontynuowania transformacji w kierunku zrównoważonego, odpornego rolnictwa i systemów żywnościowych oraz do wdrożenia Agendy 2030 dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, szczególnie celu 2 „Zero głodu”.

• Zmniejszenia negatywnego wpływu rolnictwa i produkcji żywności na środowisko, klimat i różnorodność biologiczną oraz zwiększenia jego pozytywnego wpływu;

• Promowania zdrowych wyborów żywności, zdrowej diety oraz ograniczenia strat i marnotrawstwa żywności;

• Zastosowania zrównoważonych praktyk zarządzania produkcją zwierzęcą w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnym;

• Sprawiedliwego podziału korzyści wynikających z wykorzystania zasobów genetycznych;

• Skutecznego zarządzania wodą, glebą i nawozami;

• Wspierania badań i innowacji w rolnictwie.

W kwestii wspierania odpornych i zrównoważonych łańcuchów dostaw ministrowie zobowiązali się do:

• Wspierania wielostronnego systemu handlowego opartego na otwartych, bezpiecznych i przejrzystych zasadach, którego podstawą będzie WTO;

• Wzmocnienia pozycji rolników, w szczególności drobnych i średnich, w celu ułatwienia ich udziału w rynkach i produkcji;

• Zapewnienia dostępności i przystępności cenowej bezpiecznej i pożywnej żywności dla wszystkich.

W kwestii ograniczenia strat i marnotrawstwa żywności ministrowie zobowiązali się do:

• Ograniczenia strat i marnotrawstwa żywności w całym łańcuchu wartości (Celem do osiągnięcia jest zmniejszenie o połowę globalnego marnotrawstwa żywności na mieszkańca, na poziomie detalicznym i konsumenckim oraz zmniejszenie strat żywności w łańcuchach produkcji i dostaw do 2030 r.);

• zwiększenia inwestycji w badania i rozwój w celu zapobiegania i ograniczania strat żywności po zbiorach, przechowywania i transporcie;
• promowania przekazywania resztek żywności lub żywności zbliżającej się do końca okresu przydatności do spożycia;
• wspierania rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym;
• promowania edukacji konsumentów i inicjatyw informujących o sposobach zapobiegania i ograniczania marnowania żywności.
• działania na rzecz zapewnienia dostępnej i przystępnej cenowo żywności dla wszystkich, szczególnie grup wrażliwych, takich jak kobiety, dzieci, osoby zagrożone marginalizacją, dyskryminacją i ubóstwem.

Nowa wersja: Rozwój polityk mających na celu przyciągnięcie młodzieży, kobiet i nowych pracowników do sektora rolno-spożywczego, wzmocnienie współtworzenia i transferu wiedzy oraz umiejętności w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb pracowników w tym sektorze oraz wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego na poziomie globalnym i lokalnym.

Dążymy do ulepszenia dostępu do zasobów produkcyjnych, takich jak ziemia, woda, finansowanie, nasiona, nawozy i zasoby genetyczne, zwłaszcza dla osób wrażliwych.

Minister Czesław Siekierski podsumował dzisiejsze Forum, wskazując, że w obliczu konfliktów wojennych na wschodniej granicy i na Bliskim Wschodzie, oraz niepokojów w innych częściach świata, walka z głodem i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest kluczowa. Aby to osiągnąć, konieczne jest zapewnienie opłacalności produkcji rolniczej gospodarstwom rolnym poprzez wsparcie WPR UE i działań krajowych.

Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM