Polityka i społeczeństwo

MS: spotkanie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara z Komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla swoje zaangażowanie w przywrócenie praworządności oraz poszanowania wartości konstytucyjnych. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar podczas konferencji z Komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem podkreślił, że dialog z Komisją Europejską oraz realizacja kamieni milowych są kluczowe dla otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Ministerstwo Sprawiedliwości wyraża swoje zobowiązanie do przywrócenia praworządności i szacunku dla wartości konstytucyjnych. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar, podczas dzisiejszej konferencji z Komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem, podkreślił, że dialog z Komisją Europejską oraz realizacja kamieni milowych są kluczowe dla otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Komisarz Unii Europejskiej wyraził wdzięczność szefowi resortu sprawiedliwości za podejmowane działania przez nowy rząd. Reynders podkreślił, że omawiali z ministrem Adamem Bodnarem konieczne kroki mające na celu przywrócenie praworządności w Polsce oraz zakończenie procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Minister podkreślił, że jednym z kluczowych kroków w przywracaniu praworządności będzie rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Ponadto, omówiono procedurę z art. 7 TUE, która obejmuje ciągły nadzór nad praworządnością. Minister zobowiązał się do przygotowania kolejnych dokumentów określających plan działania mający doprowadzić do zakończenia tego procesu.

Komisarz Didier Reynders podkreślił, że przywracanie praworządności jest skomplikowanym procesem. Zapowiedział, że temat ten będzie omawiany na nadchodzącym spotkaniu Rady ds. Sprawiedliwości, a następnie na kolejnych spotkaniach. Komisja Europejska jest zainteresowana przywróceniem niezależności Krajowej Rady Sądownictwa oraz jej kluczowej roli w procesie nominacji sędziowskich w Polsce. Reynders wyraził także uznanie dla działań Polski mających na celu przyłączenie do Prokuratury Europejskiej.

Procedura z art. 7 TUE

W grudniu 2017 r. Komisja Europejska wszczęła procedurę z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) wobec Polski. W swoim wniosku KE wyraziła obawy dotyczące poszanowania zasady praworządności przez Polskę.

Brak konstruktywnego dialogu ówczesnych polskich władz z KE oraz reakcje na dotychczasowe wezwania Komisji do naprawy sytuacji w polskim systemie prawnym spowodowały wszczęcie procedury z art. 7 TUE. Komisja Europejska wyraziła m.in. obawy związane z przyjęciem przez parlament nowych przepisów systemu sądownictwa, które zagrażały niezależności sędziów.

Procedura z art. 7 TUE wciąż trwa w przypadku Polski. Podczas posiedzeń Rady do Spraw Ogólnych (GAC) polskie władze prezentują informacje na temat obecnego stanu wymiaru sprawiedliwości. Ostatnie wysłuchanie Polski miało miejsce w maju 2023 r.

Procedura z art. 7 TUE kończy się po podjęciu przez państwo członkowskie konstruktywnego dialogu z instytucjami UE, w tym przede wszystkim z Komisją Europejską. Następnym krokiem jest przywrócenie praworządności i eliminacja ryzyka poważnego naruszenia wartości europejskich, takich jak poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego oraz poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości, zgodnie z art. 2 TUE.

Jeśli państwo członkowskie nadal łamie wartości unijne i trwa procedura z art. 7 TUE, istnieje ryzyko zawieszenia jego praw członkowskich, w tym prawa do głosowania w Radzie UE. W rezultacie państwo to nie bierze udziału w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej i nie ma wpływu na kształtowanie prawa unijnego.

Ministerstwo Sprawiedliwości aktualnie pracuje nad porozumieniem z Unią Europejską w celu przywrócenia praworządności w Polsce. Realizacja kamieni milowych jest warunkiem otrzymania środków z Krajowego Programu Odbudowy.

Wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy

Didier Reynders, komisarz UE, wyraził nadzieję, że KE wkrótce zaakceptuje pierwszy wniosek o płatność z KPO dla Polski. W grudniu 2023 r. rząd złożył wnioski o przyznanie środków z KPO, a teraz Komisja Europejska weryfikuje i ocenia te wnioski. Przygotowano już niezbędne rozwiązania prawne do wypłaty środków z KPO oraz funduszy unijnych na lata 2021-2027.

Polska otrzyma z KPO 59,82 mld euro, z czego 25,3 mld euro będą dotacjami, a 34,5 mld euro preferencyjnymi pożyczkami. Środki te będą głównie inwestowane w formie instrumentów finansowych, co pozwoli na realizację projektów nawet przez najbliższe 30 lat.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane bez zmian w treści przez PAP SA, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM