Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Nadciśnienie w ciąży groźne dla matki i dziecka
Zdrowie i styl życia

Nadciśnienie w ciąży groźne dla matki i dziecka

Wysokie ciśnienie podczas ciąży może prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych dla matki i dziecka, w tym chorób serca, udarów, zaburzeń poznawczych, nieprawidłowego rozwoju płodu oraz przedwczesnego porodu. Te konsekwencje mogą utrzymywać się nawet przez dekady.

Potencjalne zagrożenie dla serca po wielu latach

Niedawne badania wykazały, że nadciśnienie w ciąży może zwiększyć ryzyko problemów sercowych nawet po wielu latach, a nawet dekadach – wynika z raportu naukowców z The Christ Hospital Women’s Heart Center.

„Zmiany w strukturze i funkcji serca, które wykazano w tym badaniu to znane czynniki ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak niewydolność serca, a nawet zgon” – wyniki skomentowała dr Jasmina Varagic z Christ Hospital Women’s Heart Center.

Analiza danych dotyczących ponad 5 tysięcy kobiet latynoskiego pochodzenia przeprowadzona przez badaczy w USA wykazała, że kobiety z tej grupy najczęściej doświadczają zaburzeń związanych z nadciśnieniem w ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy i rzucawka ciążowa.

Badania naukowe wykazały, że kobiety cierpiące na te zaburzenia mają o 20% większe ryzyko utrzymywania się nadciśnienia przez pół roku i nawet 10-krotnie większe ryzyko rozwinięcia chorób serca i naczyń. Brakowało jednak precyzyjnych danych na temat tego zagrożenia – zauważają naukowcy.

„Przed naszym badaniem, specjalistów nurtowało pytanie: czy zaburzenia struktury i funkcji serca rozwijają się z powodu problemów z nadciśnieniem czy po prostu u wielu kobiet cierpiących na nadciśnienie w ciąży, rozwija się nadciśnienie przewlekłe” – wyjaśniła dr Odayme Quesada, współautorka badania.

Ciążowe problemy z ciśnieniem mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka. Naukowcy z The Christ Hospital Women’s Heart Center odkryli, że nadciśnienie w ciąży może zwiększyć ryzyko chorób serca i udarów nawet kilkadziesiąt lat później. Ponadto, badanie z Wake Forest University wykazało, że zaburzenia związane z nadciśnieniem w ciąży mogą prowadzić do szybszego spadku zdolności poznawczych w późniejszym życiu.

Badanie z prawie 6 mln uczestników wykazało, że dzieci urodzone przez matki z nadciśnieniem w ciąży mają większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i udarów. Niezbędne są dalsze badania, aby zrozumieć pełny zasięg tego problemu i podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze.

„Nasz projekt pomaga w udzieleniu tej odpowiedzi” – dodała.

„Rezultaty te podkreślają wagę prowadzonych odpowiednio wcześniej badań ewentualnych zmian w sercu u kobiet w ciąży z nadciśnieniem. Wskazują także na istotność leczenia zbyt wysokiego ciśnienia w celu zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym w późniejszym czasie” – podkreśliła dr Varagic.

Badania wykazały, że tylko około 15 proc. osób cierpiących na nadciśnienie w późniejszym wieku miało zmiany w sercu. Kluczowe okazało się nadciśnienie w czasie ciąży.

Nadciśnienie a mózg

Naukowcy z Wake Forest University odkryli, że zaburzenia związane z nadmiernym ciśnieniem w czasie ciąży mogą prowadzić do szybszego spadku zdolności poznawczych w późniejszym życiu.

„Choć wysokie ciśnienie w czasie ciąży, w tym związane ze stanem przedrzucawkowym łączono już z ryzykiem chorób serca i udarów, nasze badanie sugeruje, że może być także czynnikiem sprzyjającym ubytkom poznawczym w późniejszym okresie życia” – mówi dr Michelle M. Mielke, autorka badania opisanego na łamach periodyku „Neurology”.

Badanie obejmowało ponad 2,2 tys. kobiet w wieku średnio 73 lat, które były regularnie testowane pod względem funkcji poznawczych przez 5 lat. Testy sprawdzały pamięć, myślenie, szybkość przetwarzania informacji, funkcje wykonawcze, zdolności językowe i percepcję wzrokową.

U kobiet z nadciśnieniem ciążowym zaobserwowano spadek o 0,3 punktu w skali funkcji poznawczych, podczas gdy u tych bez problemów z ciśnieniem spadek wyniósł jedynie 0,05 punktu. Kobiety ze stanem przedrzucawkowym wykazywały większe ubytki funkcji poznawczych niż te z nadciśnieniem ciążowym.

„Potrzebne są kolejne badania, aby potwierdzić nasze wyniki. Jednakże sugerują one, że monitorowanie i utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia krwi w czasie ciąży to ważny czynnik zdrowia mózgu w późniejszym życiu” – podkreśla dr Mielke.

Cierpienie dzieci

Badanie przeprowadzone na prawie 6 mln uczestników wykazało wyższe ryzyko poważnych problemów naczyniowych u osób urodzonych przez matki, które w trakcie ciąży cierpiały na nadciśnienie. Osoby te były później o 29 proc. bardziej narażone na niedokrwienną chorobę serca i o 33 proc. na udar.

„Nasze wyniki wskazują, że zaburzeniom związanym z nadciśnieniem w trakcie ciąży towarzyszy większe ryzyko udaru, a także, potencjalnie chorób serca, nawet w wieku 41 lat” – przyznała Fen Yang ze szwedzkiego Karolinska, autorka badania.

„Było to jedno z niewielu badań na ten temat i potrzebne są dalsze prace. Miało ono charakter obserwacyjny, więc nie możemy wyciągnąć żadnych wniosków na temat przyczynowości. Jeśli nasze wyniki zostaną potwierdzone przez kolejne badania, będzie można podjąć kroki zapobiegające rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych u dzieci wystawionych na nadciśnienie matek. Mowa na przykład o większym skupieniu na zdrowiu matki i obserwacji dzieci pod kątem ryzyka wysokiego ciśnienia na początku życia” – wyjaśnia dr Yang.

Badania wykazały, że wyniki niezależne były od wcześniejszych porodów i opóźnień rozwoju płodu, które mogą wynikać z nadciśnienia matki.

Naukowcy wybrali ten okres obserwacji ze względu na długość trwania. Istnieje jednak możliwość, że związki te utrzymują się dłużej.

Dotychczasowa analiza wskazuje na istnienie wspólnych czynników genetycznych i środowiskowych predysponujących do nadciśnienia u matek oraz późniejszych problemów u dzieci. Dodatkowo samo nadciśnienie może szkodzić dzieciom. Naukowcy odnoszą się także do wcześniejszych badań, które sugerują, że dzieci matek cierpiących na nadciśnienie w ciąży mają większe ryzyko rozwoju własnego nadciśnienia, otyłości i cukrzycy.

Rodzaje nadciśnienia w ciąży

Istnieją różne rodzaje nadciśnienia, które mogą dotknąć ciężarną kobietę. Może to być chroniczne podwyższone ciśnienie, które występowało przed ciążą lub nadciśnienie ciążowe, rozwijające się po 20. tygodniu ciąży. W obu przypadkach istnieje ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego, który może prowadzić do poważnych komplikacji. Należy monitorować ciśnienie i regularnie kontrolować stan zdrowia w trakcie ciąży, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Wysokie ciśnienie w ciąży może prowadzić do wielu problemów, włącznie z niedożywieniem łożyska i ryzykiem przedwczesnego porodu. Może również uszkadzać różne organy, a w skrajnych przypadkach zagrażać życiu matki i dziecka. Dlatego ważne jest, aby zadbać o prawidłowe ciśnienie w ciąży, ponieważ nie ma tutaj miejsca na kompromisy.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version