Wiadomości Polska Biznes i finanse 30-lecie SKOK im. Unii Lubelskiej – tradycja w parze z nowymi technologiami
Biznes i finanse

30-lecie SKOK im. Unii Lubelskiej – tradycja w parze z nowymi technologiami

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Unii Lubelskiej jest jednym z pierwszych SKOK-ów w Polsce i obecnie posiada 24 oddziały oraz dwie placówki partnerskie, które działają na terenie pięciu województw: lubelskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz małopolskiego. Instytucja obsługuje ponad 26000 członków.

Po transformacjach, jakie miały miejsce po 1989 roku w Polsce, rozpoczęto realizację planów rozwoju organizacji finansowych wzorowanych na Kasach, które funkcjonowały w okresie międzywojennym nad Wisłą, oraz na podobnych instytucjach finansowych, znanych jako Unie Kredytowe, działające od lat 30. XX wieku w USA.

Od 1990 r. działacze NSSZ „Solidarność” oraz pracownicy zakładów pracy wraz z przedstawicielami Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU) zaangażowali się w odbudowę tradycji finansowych w Polsce. W efekcie, od 1992 roku zaczęły powstawać spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zrzeszone w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej.

„SKOK im. Unii Lubelskiej w Lublinie istnieje na rynku od 30 lat jako instytucja finansowa z wyłącznie polskim kapitałem, której podstawowymi wartościami są: uczciwość, budowanie wzajemnego zaufania, kształtowanie postaw obywatelskich pośród członków, odpowiedzialność za sprawy wspólne, gospodarność” – powiedziała Beata Maj, wiceprezes zarządu SKOK im. Unii Lubelskiej.

Spotkanie założycieli odbyło się 23 listopada 1993 r. w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie z inicjatywy Ryszarda Prusa, który pełnił funkcję prezesa Kasy przez 26 lat. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Unii Lubelskiej w Lublinie rozpoczęła swoją działalność w 1994 roku pod nazwą Lubelska SKOK, mając jeden oddział w Lublinie, skierowany głównie do pracowników MPWiK.

W 1994 roku rozpoczęła działalność Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Unii Lubelskiej w Lublinie, początkowo jako Lubelska SKOK, z jednym oddziałem w Lublinie, skierowanym głównie do pracowników MPWiK.

W ciągu kilku lat wszystkie SKOK-i w Polsce przechodziły dynamiczny rozwój, w wyniku którego zaczęły przyjmować różnorodne grupy członkowskie. Zaczęły opuszczać zakłady pracy i otwierać się na inne grupy członkowskie. Pierwszym krokiem w procesie dywersyfikacji SKOK Unii Lubelskiej było połączenie ze SKOK UMCS, który powstał w grudniu 1994 roku przy Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W kolejnych latach Kasa Unii Lubelskiej połączyła się ze SKOK „Profit” w Wieruszowie (2002 rok) oraz ze SKOK „Świdnica” (2012 rok).

Wiceprezes SKOK im. Unii Lubelskiej wyjaśniła, że Kasa od zawsze działa wśród ludzi, wspierając osoby finansowo wykluczone poprzez oferowanie im możliwości korzystania z rachunków. Obsługuje zarówno ludzi młodych, jak i seniorów, oferując dedykowane im szczególne rodzaje usług. Kasa Unii Lubelskiej na przestrzeni lat rozszerzała ofertę produktową, by jak najpełniej zaspokajać potrzeby finansowe swoich członków.

„Obecnie oferta Kasy to nie tylko tradycyjne pożyczki, kredyty i depozyty, ale również dostęp do nowoczesnych rozwiązań finansowych – w szczególności rachunków płatniczych – dostępnych w formie tradycyjnej w placówkach Kasy, jak również za pośrednictwem internetu (usługa bankowości elektronicznej eSKOK, aplikacja mobilna mSKOK) oraz możliwość dokonywania płatności kartami zbliżeniowymi” – przekazała wiceprezes Beata Maj.

SKOK Unii Lubelskiej ma obecnie 24 oddziały i dwie placówki partnerskie, które funkcjonują w pięciu województwach: lubelskim, dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i małopolskim. Te placówki obsługują ponad 26 tysięcy członków, z największą i najbardziej aktywną działalnością w województwie lubelskim, gdzie w samym Lublinie znajduje się Centrala Kasy oraz pięć oddziałów.

Jednym z największych atutów Kasy Unii Lubelskiej, będącej instytucją z polskim kapitałem, jest zaangażowanie ludzi – zarówno członków, jak i pracowników Kasy, którzy często mają bliskie relacje z klientami.

„Każdy, przychodząc do placówki Kasy, może poczuć się jak w domu, a nie w zimnej, obcej instytucji. Kasa bardzo często wspiera lokalne społeczności podczas różnego rodzaju wydarzeń. Poprzez uczestnictwo w akcjach pomocy Kasa posiada zbudowaną więź członkowską, która jest bardzo istotna i pomaga funkcjonować w lokalnych społecznościach” – przyznała wiceprezes Maj.

W 2010 roku Kasa Unii Lubelskiej zajęła drugie miejsce i otrzymała wyróżnienie za najlepszą efektywność w konkursie na najlepszy SKOK organizowanym przez Gazetę Bankową. Ważnym wydarzeniem dla Kasy było przyjęcie idei NEO w 2018 roku, która promowała wartości takie jak nowoczesność, etyka i odpowiedzialność. W praktyce oznaczało to jeszcze większą przejrzystość transakcji i dbanie o bezpieczeństwo kredytowe członków Kasy.

„Dla klienta ważny jest czas, dlatego do minimum skrócone zostały procedury świadczonych usług wraz z ograniczeniem formalności. Etyka to gwarancja sprawiedliwych cen, bez ukrytych kosztów, a dodatkowo dzielenie się wiedzą z klientami, by wybierali produkty świadomie i unikali spirali zadłużenia” – stwierdziła Beata Maj.

W 2018 roku Kasa Unii Lubelskiej została uhonorowana medalem „Zasłużony dla Ruchu Spółdzielców” w kategorii „Spółdzielnie” podczas uroczystej Gali Spółdzielców w Lublinie. Ryszard Prus, ówczesny prezes i założyciel Kasy, również został wyróżniony Dyplomem Uznania Wojewody Lubelskiego za swoje zaangażowanie w rozwój i propagowanie tradycji polskiej spółdzielczości.

Wydarzenie to było wyjątkowym momentem, podczas którego Kasa Unii Lubelskiej i Ryszard Prus zostali docenieni za ich wkład w rozwój i umocnienie gospodarki w Polsce poprzez rzetelne, sumienne i odpowiedzialne działanie na rzecz spółdzielczości.

Od 2012 roku SKOK-i są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a od listopada 2013 roku środki pieniężne zgromadzone na rachunkach w Kasach są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, podobnie jak w przypadku sektora bankowego.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version