Wiadomości Polska Biznes i finanse OLX: co innego o nich mówimy, a inaczej o nich myślimy i traktujemy. Już wkrótce pokolenie 50+ może uratować rynek pracy
Biznes i finanse

OLX: co innego o nich mówimy, a inaczej o nich myślimy i traktujemy. Już wkrótce pokolenie 50+ może uratować rynek pracy

Obserwujemy szybko kurczącą się populację Polski, rosnącą lukę kompetencyjną w różnych branżach oraz utrzymujące się stereotypy, z którymi Polacy nie chcą się rozprawić. To wyzwania, z którymi rynek pracy będzie musiał się zmierzyć, aby wykorzystać potencjał coraz ważniejszego pokolenia pracowników – tzw. silversów.

„Pomimo tego, że firmy coraz częściej zauważają potrzebę budowania wielopokoleniowych zespołów, na rynku pracy wciąż panują fałszywe przekonania na temat silversów. To pracownicy w wieku 50+, którzy powoli zbliżają się do wieku emerytalnego, ale zanim zdecydują się na zakończenie aktywności zawodowej przepracują jeszcze nawet kilkanaście lat. Najczęściej posiadają ogromne doświadczenie, wiedzę i chęci, by nimi się dzielić z młodszymi pokoleniami” – mówi Piotr Chwiedziewicz, analityk rynkowy z OLX Praca.

Demografia niekorzystna dla pracodawców

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że obecnie co czwarta osoba w wieku produkcyjnym ma powyżej 50 lat. Liczba osób w wieku 50 lat i powyżej aktywnych zawodowo stale rośnie i do 2030 roku może stanowić aż jedną trzecią populacji aktywnej zawodowo. Kolejne prognozy demograficzne sugerują, że populacja Polski zmniejszy się o 5 milionów mieszkańców w ciągu najbliższych 25 lat, a do 2080 roku spadnie o kolejne 5 milionów, osiągając nieco ponad 28 milionów mieszkańców.

Ze względu na niedawne wydarzenia, takie jak inwazja Rosji na Ukrainę i jej wpływ na światową gospodarkę, obserwujemy niedobory kandydatów na rynku pracy, co prowadzi do wydłużonych procesów rekrutacyjnych. Jednakże, z uwagi na przewidywane odwrócenie się trendów makroekonomicznych i zwiększające się zapotrzebowanie na pracowników, należy zastanowić się, dlaczego pokolenie silversów nadal nie cieszy się uznaniem wśród pracodawców.

Przekonania a rzeczywistość

Osoby w wieku 50+ spotykają się z licznymi szkodliwymi stereotypami dotyczącymi ich pracy. Według badań przeprowadzonych przez Minds & Roses na zlecenie OLX Praca, co trzeci ankietowany uważa, że osoby w tym wieku oczekują wyższych zarobków, niechętnie poszerzają zakres obowiązków, mają trudności z dopasowaniem się do zespołu i budowaniem relacji z innymi pracownikami. Dodatkowo, istnieją również problemy z nadążaniem za postępem technologicznym, tempem uczenia się, znajomością języków obcych oraz ograniczeniami fizycznymi związanymi z wiekiem.

Niezwykle istotne jest, że pracownicy w wieku 50+ są uważani za bardzo ważną grupę wiekową. Dla zdecydowanej większości pracodawców pozostają oni ważni i potrzebni na rynku pracy. Niemal połowa respondentów uważa, że znalezienie pracy przez te osoby nie powinno stanowić większego wyzwania, a ponad połowa wskazuje na duże miasta jako lokalizacje, w których zatrudnienie dla osób w wieku 50+ jest najłatwiejsze.

Badania przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny wykazały, że osoby powyżej 50. roku życia napotykają trudności w znalezieniu pracy. Według raportu „Ageizm w Polsce”, aż 9 na 10 aplikacji pracowników w tej grupie wiekowej pozostaje bez odpowiedzi, a średni czas poszukiwania pracy dla silversów jest o pół roku dłuższy niż dla młodszych kandydatów. Co więcej, osoby starsze są zapraszane na rozmowy o pracę nawet 4 razy rzadziej w miastach takich jak Warszawa.

Przyszłość pracy – wartość doświadczenia Silversów

Badanie Mind&Roses dla OLX Praca ujawnia, że pracownicy 50+ są niezwykle wartościowymi członkami zespołu. Aż 75% respondentów podkreśla, że docenia swoją pracę i chętnie dzieli się swoim bogatym doświadczeniem z młodszymi kolegami.

Warto zauważyć, że większość Polaków (82 proc.) ma pozytywne doświadczenia w pracy z osobami 50+. Tylko 2 proc. ankietowanych miało negatywne doświadczenia ze współpracy z tą grupą pracowników. Silversi są cenieni za swoją sumienność, obowiązkowość i doświadczenie, które przekłada się na efektywność pracy. Dane ZUS wyraźnie potwierdzają, że nie korzystają oni częściej niż inni ze zwolnień lekarskich. W 2022 roku, pod względem absencji, grupa wiekowa 50-59 zajęła dopiero 3 miejsce, po osobach z grupy wiekowej 30-39 lat i 40-49 lat.

„W dobie poszukiwania inkluzowności na rynku pracy, respektowania i akceptowania odmienności oraz tworzenia wielu rozwiązań systemowych temu sprzyjających, zdaje się że nadal zapomina się o tej niezwykle licznej grupie pracowników” – analizuje Piotr Chwiedziewicz. – Już wkrótce konieczne będzie znacznie poważniejsze podejście do potrzeb i oczekiwań silversów, którzy – jeśli tylko zechcą – pozostaną aktywni zawodowo nawet po przejściu na emeryturę i pomogą uratować nas przed szeregiem niechybnie zbliżających się kłopotów, takich jak choćby widoczne już teraz w wielu branżach luki kompetencyjne, czy problemy ze znalezieniem rąk do pracy.

Progres w kierunku właściwym

Pracownicy 50+ są otwarci na utrzymanie aktywności zawodowej nawet na emeryturze z wielu powodów, nie tylko finansowych. Chcą pozostać częścią społeczności i mieć kontakt z innymi ludźmi. Dzięki stabilnej sytuacji życiowej, więcej czasu wolnego i lepszemu zdrowiu niż ich rodzice, są w stanie inwestować w swój rozwój. To może przynieść gospodarce znaczący kapitał ludzki, którego dotychczas zaniedbywała.

Kapitał ludzki 50+

„Wystarczy wyzbyć się stereotypowego myślenia. Pracownicy z pokolenia 50+ stanowią ogromny potencjał dla każdej organizacji, są nie tylko doświadczonymi ekspertami, ale także doceniają stabilne zatrudnienie i są lojalni wobec pracodawcy” – podsumowuje ekspert serwisu OLX Praca. – Firmy sporo inwestują w kampanie rekrutacyjne skierowane do młodych, wchodzących na rynek pracy, jednak nie wkładają energii w wykorzystanie potencjału i atrakcyjności silversów. Pora to zmienić.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version