Zdrowie i styl życia

Ćwiczenia fizyczne wspomagają uczenie się motoryczne

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kopenhadze wykazały, że regularna aktywność fizyczna i podnoszenie tętna mogą poprawić zdolność uczenia się poprzez zwiększenie zdolności mózgu do zapamiętywania.

Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności motoryczne, ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na aktywność fizyczną przed i po ćwiczeniu nowych umiejętności, na przykład gry na instrumencie. To pomoże wzmocnić efekty treningu.

„Nasze wyniki pokazują, że istnieje wyraźny efekt we wszystkich obszarach. Jeśli ćwiczysz przed nauczeniem się umiejętności, poprawisz i lepiej zapamiętasz to, czego się nauczyłeś. To samo dotyczy ćwiczeń po nauce. Jednak nasze badania pokazują, że największy efekt można osiągnąć, jeśli ćwiczysz zarówno przed, jak i po” – czytamy na stronie Sience Direct wypowiedź dr Lasse Jespersena z Uniwersytetu w Kopenhadze, autora badania.

Naukowcy wyjaśniają, że aktywność fizyczna może zwiększać zdolność mózgu do zmian, co jest kluczowe dla procesu zapamiętywania.

Kiedy uczymy się nowych umiejętności motorycznych, określone obszary mózgu są aktywowane. Podczas wykonywania dobrze znanej czynności, takiej jak jazda na rowerze, te obszary są mniej aktywne. Jednak gdy uczymy się czegoś nowego, zachodzą realne zmiany w mózgu, które są niezbędne do uczenia się i zapamiętywania nowych umiejętności. Te zmiany zachodzą zarówno podczas praktyki, jak i w ciągu kilku godzin po nauce. Dlatego warto być aktywnym fizycznie nawet po zajęciu się nowym zadaniem.

„Zazwyczaj rehabilitację dzieli się na dwie lub trzy różne dyscypliny. W praktyce może to oznaczać, że pacjent jednego dnia będzie miał trening fizyczny z fizjoterapeutą, drugiego będzie pracował z ergonomistą, a trzeciego będzie ćwiczył zdolności poznawcze z psychologiem. Nasze badania sugerują, że rozsądne byłoby zaplanowanie rehabilitacji tak, aby uwzględnić te obszary łącznie, ponieważ mogłoby to przynieść efekt synergiczny” – wyjaśnia inny biorący w badanach naukowiec, Jesper Lundbye-Jensen z Katedry Żywienia, Ćwiczeń i Sportu z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Badania sugerują, że efekty mogą mieć istotne znaczenie dla osób, które przechodzą rehabilitację w celu odzyskania sprawności ruchowej i utraconych zdolności motorycznych.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości będą w stanie opracować zalecenia i uzupełnić je długoterminowymi badaniami, w których będą mierzyć trwalsze efekty. Długoterminowe badania pozwolą także badaczom sprawdzić, czy zaobserwowane efekty z badania stają się jeszcze większe w dłuższym okresie próbnym.

Źródło artykułu naukowego dotyczącego wpływu ostre ćwiczenia przed i po treningu motorycznym na konsolidację pamięci motorycznej znajdziesz pod tym linkiem: Artykuł w Sience Direct


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM