Zdrowie i styl życia

Ferie zimowe w toku. Co zabrać ze sobą? Apteczkę, ubezpieczenie i namiar do lekarza

Według badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Erecept.pl, co drugi Polak planuje wyjazd na ferie zimowe, ale tylko co trzeci weźmie ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a jedynie co piąty wykupi ubezpieczenie turystyczne. Ponad 60% ankietowanych zabierze apteczkę, ale tylko część z nich będzie miała środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwalergiczne. Tylko co dziesiąty będzie miał mocniejsze leki, w tym antybiotyk. Jak więc Polacy będą leczyć się na wyjeździe?

Według badania opinii SW Research na zlecenie Erecept.pl, co drugi Polak planuje spędzić ferie zimowe w Polsce lub za granicą. Zaskakująco, co piąty respondent nie sprawdziłby przed wyjazdem, gdzie znajduje się placówka medyczna w miejscu pobytu, podczas gdy co drugi z nich deklaruje, że raczej rzadko to zrobi [3].

Według ankiety, 28,5 proc. respondentów weźmie ze sobą Kartę EKUZ podczas podróży, podczas gdy blisko 60 proc. spakuje do swojej torby podróżnej apteczkę. Spośród tych osób, 30,5 proc. planuje uzupełnić apteczkę środkami przeciwbólowymi lub przeciwalergicznymi, 20,4 proc. dokupi środki odkażające, plastry i bandaże, a 13,4 proc. zdecyduje się na zakup silniejszych leków, takich jak antybiotyki [4].

Potrzebujesz pomocy medycznej podczas wyjazdu? Sprawdź, jak możesz uzyskać konsultację lekarską z dala od miejsca zamieszkania.

Według badania opinii Erecept.pl, co czwarty Polak doświadczył sytuacji, gdy potrzebował konsultacji lekarskiej podczas wyjazdu. Najczęstsze powody to infekcje, grypa, przeziębienie oraz złamania, zwichnięcia. Sprawdź, jak inni radzą sobie w podobnych sytuacjach.

Według badania, większość Polaków (33%) w przypadku potrzeby konsultacji lekarskiej na wyjeździe, udałaby się do lokalnego szpitala, a 29,9% skorzystałoby z usług lokalnej przychodni lekarskiej. Zaledwie 13,5% zdecydowałoby się na konsultację telemedyczną, a 12,8% spróbowałoby umówić się na wizytę prywatną w lokalnym gabinecie lekarskim. Badanie wykazało również, że co czwarty respondent zdaje sobie sprawę, że nie stać go na wizytę lekarską za granicą, a co drugi nie czuje się wystarczająco pewnie w języku obcym, aby umówić się na konsultację lekarską za granicą [5].

Przygotowanie się na wyjazd to nie tylko pakowanie ubrań i kosmetyków, ale też ważne dokumenty. Jednym z nich jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia bezpłatną opiekę medyczną w UE i krajach EFTA.

EKUZ umożliwia korzystanie z pomocy medycznej za granicą, ale tylko w placówkach, które mają umowę z polskim NFZ. Jest to ważny dokument podczas podróży po Europie, który zapewni spokojny wyjazd i bezpieczeństwo w razie potrzeby opieki medycznej.

Zanim wybierzesz się na podróż, warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia turystycznego, które obejmie nie tylko koszty leczenia i ratownictwo, ale także NNW, assistance i OC na wypadek ewentualnego spowodowania wypadku, np. na stoku narciarskim.

Podczas pakowania torby podróżnej, warto zaopatrzyć się w apteczkę zawierającą zarówno mocniejsze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak i te, które są regularnie przez nas zażywane. Warto również sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa placówka medyczna w miejscu naszego pobytu. Dobrze jest mieć przy sobie dane kontaktowe do swojego lekarza lub skorzystać z aplikacji telemedycznej, aby w przypadku nagłej potrzeby skonsultować się z lekarzem zdalnie.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM