Wiadomości Polska Nauka i technologie NABR składa uzupełnioną petycję kwestionującą status makaków długoogoniastych na liście IUCN
Nauka i technologie

NABR składa uzupełnioną petycję kwestionującą status makaków długoogoniastych na liście IUCN

T-Mobile rozszerza swoją sieć 5G Bardziej, dodając blisko 1500 nowych stacji bazowych i planując udostępnić ich łącznie ponad 2000 w najbliższych tygodniach. Teraz firma wprowadza nowe oferty, które umożliwią klientom korzystanie z sieci nowej generacji, dostępne w różnych segmentach usług, od T-Mobile na kartę, przez oferty MIX, po abonamenty, w tym biznesowe.

NABR ogłosiło dziś, że wraz z niezależnymi naukowcami złożyło uzupełnioną petycję do IUCN, w której kwestionuje oznaczenie makaka długoogoniastego jako gatunku „zagrożonego” lub „narażonego na wyginięcie” zgodnie z kryteriami IUCN.

12 października 2023 r. Komisja ds. Norm i Petycji IUCN przyjęła wstępną petycję NABR, która kwestionuje oznaczenie makaków długoogoniastych jako „zagrożonych” w 2022 r. Według NABR, naukowe uzasadnienie wpisu na listę gatunków zagrożonych jest „nieobiektywne” i „nie ma oparcia w najistotniejszych dostępnych informacjach naukowych”, co zostało przedstawione w wstępnym wniosku złożonym dnia 11 września 2023 r.

Według najnowszych danych IUCN z lipca 2022 r., makaki długoogoniaste zostały sklasyfikowane jako „zagrożone” zamiast wcześniejszego statusu „narażone na wyginięcie”. Zmiana ta została oparta na niedawnym badaniu naukowym autorstwa Hansena i in. (2022) [1]. Aktualna petycja NABR apeluje do IUCN o unieważnienie obu kategorii „zagrożonych” i „narażonych na wyginięcie” do czasu przeprowadzenia nowej oceny statusu M. fascicularis przez całkowicie niezależnych naukowców, niezwiązanych z działalnością na rzecz gatunku docelowego.

Nowa petycja NABR została zainspirowana niedawną publikacją w The American Journal of Primatology, renomowanym czasopiśmie naukowym, które dokonało analizy danych naukowych dotyczących makaka długoogoniastego. W artykule stwierdzono, że żadna z przytoczonych pozycji literaturowych nie przedstawia danych na poparcie hipotetycznego spadku liczebności gatunku, ani nie wskazuje, że jest zagrożony wyginięciem.

„Zespół ds. oceny naukowej NABR wyraża ogromne uznanie, że Komisja ds. Norm i Petycji IUCN przeprowadzi obiektywną ocenę sytuacji” – powiedział dr Ray Hilborn, światowej sławy naukowiec i członek zespołu ds. oceny naukowej NABR.

5G jest teraz szybsze w T-Mobile! Firma udostępniła już blisko 1500 stacji bazowych 5G Bardziej, a wkrótce będzie dostępnych ponad 2000. Nowe oferty są dostępne we wszystkich segmentach usług: od T-Mobile na kartę, przez oferty MIX, aż po abonamenty, w tym biznesowe.

WASZYNGTON, 1 lutego 2024 r. /PRNewswire/ — NABR złożyło uzupełnioną petycję do IUCN, w której kwestionuje oznaczenie makaka długoogoniastego jako gatunku „zagrożonego” lub „narażonego na wyginięcie”. Uważa, że naukowe uzasadnienie wpisu na listę gatunków zagrożonych jest nieobiektywne i nie ma oparcia w istotnych informacjach naukowych. Apeluje o unieważnienie wpisu i przeprowadzenie nowej oceny statusu M. fascicularis przez niezależnych naukowców.

„Uwzględniając nieprawidłowe przedstawienie danych, które miało miejsce w ocenach z lat 2022 i 2020, spodziewamy się, że Komisja ds. Norm i Petycji IUCN zgodzi się z naszymi wnioskami” – dodał dr Hilborn.

Złożenie rozszerzonej petycji NABR rozpoczyna proces weryfikacji informacji naukowych dotyczących statusu gatunku zgodnie z protokołami IUCN przez Komisję NABR.

Makaki długoogoniaste są często wykorzystywane do testowania leków oraz badania nowotworów, immunologii, medycyny regeneracyjnej i chorób genetycznych. Są to zwierzęta niezaliczane do gryzoni, które odgrywają istotną rolę w badaniach medycznych.

Wiele krajów uważa makaki długoogoniaste za gatunek inwazyjny, w tym Hongkong, Indonezję, Mauritius, Papuę Nową Gwineę i Tajlandię. Przez wiele lat kraje azjatyckie i afrykańskie hodowały makaki długoogoniaste wolne od patogenów i eksportowały je do Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów, aby były wykorzystywane do badań biomedycznych w laboratoriach.

„Petycja NABR oraz opublikowany w 2023 r. artykuł w The American Journal of Primatology dowodzą, że makaki długoogoniaste nie są ani gatunkiem zagrożonym, ani narażonym na wyginięcie, ale raczej wysoce inwazyjnym i rozwijającym się w większości krajów, w których żyją” – podkreślił Matthew R. Bailey, prezes Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Badań Biomedycznych.

T-Mobile ogłosiło, że udostępniło swoim klientom ponad 1500 stacji bazowych 5G Bardziej, a w ciągu najbliższych tygodni planuje udostępnić ich łącznie ponad 2000. Teraz firma przygotowuje oferty dostępne w każdym segmencie usług: od T-Mobile na kartę, poprzez oferty MIX, po abonamenty, w tym biznesowe.

Dnia 1 lutego 2024 r. Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych (NABR) wystosowało petycję do Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), kwestionując oznaczenie makaka długoogoniastego (Macaca fascicularis) jako gatunku „zagrożonego” lub „narażonego na wyginięcie”, stosownie do kryteriów IUCN. Poprzedni wniosek NABR z września 2023 r. stwierdził, że naukowe uzasadnienie wpisu na listę gatunków zagrożonych jest „nieobiektywne” i „nie ma oparcia w najistotniejszych dostępnych informacjach naukowych”. Obecnie NABR apeluje do IUCN o unieważnienie zarówno listy gatunków „zagrożonych”, jak i „narażonych na wyginięcie” do czasu „przeprowadzenia nowej oceny statusu M. fascicularis przez całkowicie niezależnych naukowców, niezwiązanych z działalnością na rzecz gatunku docelowego”.

„Apelujemy do Komisji ds. Norm i Petycji IUCN o unieważnienie nieprawidłowego wpisu tego gatunku jako zagrożonego lub narażonego na wyginięcie oraz o przeprowadzenie ponownej oceny jego statusu przez niezależnych naukowców”.

Więcej informacji na temat petycji NABR można znaleźć na stronie internetowej www.nabr.org.

Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych

Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych (NABR) jest organizacją non-profit założoną w 1979 r., zajmującą się kształtowaniem rozsądnej polityki publicznej w zakresie humanitarnego wykorzystania zwierząt w badaniach, kształceniu i testowaniu w dziedzinie biomedycyny. Zrzesza ponad 340 uczelni, szkół medycznych i weterynaryjnych, szpitali klinicznych, firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, grup pacjentów oraz towarzystw akademickich i zawodowych. Więcej informacji na stronie www.nabr.org.

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/1138543/4526597/NABR_Logo.jpg 

[1] Hansen, M. F., Ang, A., Trinh, T. T. H., Sy, E., Paramasivam, S., Ahmed, T., Dimalibot, J., Jones–Engel, L., Ruppert, N., Griffioen, C., Lwin, N.,Phiapalath, P., Gray, R., Kite, S., Doak, N., Nijman, V., Fuentes, A., oraz Gumert, M. D. (2022). Ocena zagrożenia gatunku Macaca fascicularis z 2022 r. Czerwona lista gatunków zagrożonych IUCN 2022. https://www.iucn.org/resources/conservation-tool/iucn-red-list-threatened-species 

Według Hilborna, R. i Smitha, D. R. (2023), istnieje pytanie czy makak długoogoniasty jest zagrożony wyginięciem. Artykuł został opublikowany w czasopiśmie American Journal of Primatology, a jego pełny tekst jest dostępny pod adresem: https://doi.org/10.1002/ajp.23590

For more information on wildlife conservation in Hong Kong, visit the following link: https://www.afcd.gov.hk/english/conservation/con_fau/con_fau_mon/con_fau_mon_wild/con_fau_mon_wild.html

Link do dokumentu dotyczącego Indonezji w ramach NDF MEP na stronie CITES: https://cites.org/sites/default/files/ndf_material/NDF_MEP_Indonesia_2023%20%281%29.pdf

Można znaleźć więcej informacji na temat konfliktu między ludźmi a makakami długouchymi w Centralnej Jawie, Indonezji pod adresem: https://www.researchgate.net/publication/346803479_Human_and_long-tailed_macaque_conflict_in_Central_Java_Indonesia

Artykuł naukowy dostępny pod adresem: https://link.springer.com/article/10.1007/s10764-022-00324-9

Raport dotyczący makaków z Papui dostępny pod adresem: http://www.indopacific.org/wp-content/uploads/2017/02/papuamacaques-English-Version.pdf


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version