Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza, że ministrowie ds. energii z różnych krajów spotkali się na konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) w Paryżu.
W wydarzeniu, które odbywa się 13 i 14 lutego 2024 r., udział biorą wiceministrowie klimatu i środowiska Miłosz Motyka oraz Krzysztof Bolesta.
W uroczystości z okazji 50. rocznicy założenia MAE wzięli udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry, ministrowie z 31 krajów członkowskich MAE oraz z krajów partnerskich takich jak Kolumbia, Kostaryka, Egipt, Kenia, Senegal, Singapur i Ukraina. Oprócz tego, w spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele firm energetycznych oraz liderzy sektora finansowego i społeczeństwa obywatelskiego.
Ministerialne spotkanie ma miejsce w ważnym momencie dla światowych rynków energii i transformacji sektora energetycznego. Omawiane kwestie obejmują zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego związane z inwazją Rosji na Ukrainę, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie oraz tegoroczną konferencję klimatyczną COP28.
Dotychczasowa współpraca w zakresie transformacji energetycznej
Ministrowie ds. energii omawiali dotychczasową współpracę państw w pierwszym dniu debat, skupiając się m.in. na obniżeniu kosztów magazynowania energii jako kluczowym kroku w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r. Wiceminister Miłosz Motyka podkreślił, że ten krok pomoże zwiększyć integrację odnawialnych źródeł energii z systemami energetycznymi.
Debata dotycząca współpracy państw członkowskich MAE
Wiceminister Motyka podkreślił, że innowacyjne technologie potrzebują stabilnego i długoterminowego wsparcia finansowego. Dlatego władze powinny jasno określić, że jeśli dana technologia spełnia określone kryteria i przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych, to otrzyma odpowiednie wsparcie inwestycyjne.
Spotkanie jubileuszowe MAE odbyło się pod przewodnictwem Polski, które miało na celu omówienie kwestii bezpieczeństwa energetycznego poprzez transformację energetyczną. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele takich krajów jak Ukraina, Stany Zjednoczone, Japonia, Kenia oraz Indie.
W dialogu ministerialnym wzięli udział m.in. wiceminister Krzysztof Bołesty, Minister Energii Ukrainy German Galuschenko, Zastępca Sekretarza Energii Stanów Zjednoczonych Ameryki David Turk, Minister Stanu Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii Kazuchika Iwata, Minister Energii i Ropy Kenii Chirchir Davis oraz Ambasador Indii we Francji i Monako Jawed Ashraf.
Wiceminister Krzysztof Bolesta podkreślił, że transformacja energetyczna jest nieodwracalnym procesem koniecznym do powstrzymania dalszego wzrostu średniej temperatury na ziemi oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego poprzez rezygnację z paliw kopalnych.
Wiceminister Bolesta podkreślił, że transformacja energetyczna musi być przeprowadzona w sposób zapewniający bezpieczeństwo i równocześnie uwzględniać różnorodność społeczną. Dostęp do bezpiecznych dostaw energii po akceptowalnej cenie jest kluczowy do eliminacji ubóstwa energetycznego i uzyskania społecznej akceptacji procesu.
Działając wspólnie, nie możemy lekceważyć znaczenia różnorodności. Zapewnienie dostępu do bezpiecznych dostaw energii, po akceptowalnej cenie, pozwoli wyeliminować problem ubóstwa energetycznego oraz pozwoli uzyskać dla procesu akceptację społeczną – podkreślał wiceminister Bolesta.
Wiceminister podkreślił, że sukces transformacji zależy od rozwoju nowych technologii, dostępu do surowców krytycznych oraz akceptacji społecznej i zaangażowania społeczeństwa w procesie transformacji.
„Aby społeczeństwa zaakceptowały te zmiany, muszą doświadczać ich pozytywnych skutków na poziomie lokalnym. Muszą odczuwać poprawę jakości życia poprzez oddychanie czystszym powietrzem i korzystanie z dostępnej, ekonomicznej energii.” – wskazywał.
Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w treści przez PAP SA w likwidacji. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl