Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Prawo.pl: niektórzy muszą uzupełnić e-PIT przygotowany przez Ministerstwo Finansów
Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: niektórzy muszą uzupełnić e-PIT przygotowany przez Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów wprowadza e-PIT od 15 lutego, zezwala ono po raz pierwszy na składanie deklaracji podatkowych przez przedsiębiorców. Niestety, zgodnie z analizą Prawo.pl, zeznania PIT nie obejmują większości ulg podatkowych, więc konieczne będą dodatkowe korekty. Przedsiębiorcy będą musieli samodzielnie uzupełnić swoje zeznania podatkowe.

Od 15 lutego 2024 r. w systemie Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl dostępne będą zeznania podatkowe za 2023 rok, w tym PIT 28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38, przygotowane przez urząd skarbowy.

„Zachęcamy wszystkich podatników do rozliczania podatków drogą elektroniczną. W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą” – powiedział portalowi Prawo.pl Marcin Łoboda, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Można zalogować się do usługi Twój e-PIT na trzy sposoby: za pomocą login.gov.pl: profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej, korzystając z aplikacji mObywatel. Jeśli po złożeniu zeznania podatnik zauważy błąd, powinien jak najszybciej złożyć korektę.

Przedsiębiorcy będą zobowiązani do uzupełnienia danych dotyczących przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz innych informacji, podczas gdy wszyscy podatnicy będą musieli sprawdzić, czy otrzymują jakiekolwiek ulgi, które nie zostały automatycznie uwzględnione w systemie Twój e-PIT.

„W przypadku przedsiębiorców, na tym etapie wdrożenia, usługa może nie być w pełni przydatna, ponieważ będą musieli uzupełnić większość danych. Wynika to z faktu, że administracja skarbowa ma informacje o np. wpłaconych przez nich zaliczkach, ale nie o wysokości osiąganych przez nich przychodów czy ponoszonych kosztów” – przekazał Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Ważne jest również, aby pamiętać, że udostępnione zeznania podatkowe PIT-36, PIT-36L i PIT-28 w usłudze Twój e-PIT nie zostaną automatycznie zaakceptowane. Należy je uzupełnić i zaakceptować. Tylko zeznania PIT-37 i PIT-38 uzyskają automatyczną akceptację.

Według Prawo.pl, zeznanie przygotowane przez KAS nie obejmuje większości ulg podatkowych. Aby je uwzględnić, podatnik ma dwie opcje: zalogować się do usługi Twój e-PIT i dodać informacje o ulgach albo złożyć zeznanie podatkowe poza usługą Twój e-PIT, uwzględniając kwotę ulg.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version