Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Polska i Finlandia gotowe do współpracy na rzecz bezpieczeństwa (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Polska i Finlandia gotowe do współpracy na rzecz bezpieczeństwa (komunikat)

KRPM donosi o rozmowie premiera Donalda Tuska z szefem fińskiego rządu Petterim Orpo. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa w Europie, omawiając m.in. ochronę wspólnych granic oraz współpracę w zakresie zwiększenia możliwości produkcyjnych przemysłów obronnych obu krajów.

Rzeczywista kontrola granic i zwalczanie nielegalnej migracji

Donald Tusk, Premier Polski, ogłosił po spotkaniu z Premierem Finlandii, że planuje szybką modernizację granicy z Białorusią.

Wspólna odpowiedzialność Polski, Finlandii i krajów bałtyckich za szczelność granic z Rosją i Białorusią jest kluczowa. Współpraca z partnerami ma na celu zapewnienie skutecznej kontroli granicy na wschodzie – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Według Donalda Tuska, jednym z problemów są straty obszarów przygranicznych spowodowane agresywną polityką Moskwy. Warto zauważyć, że oba kraje są zainteresowane reformą prawa azylowego.

Granica północna i wschodnia Polski straciła wiele z powodu polityki Rosji, Białorusi i wojny na Ukrainie. Premier Donald Tusk zapowiedział wspólną działalność z Finlandią na rzecz wsparcia poszkodowanych regionów za pomocą środków europejskich.

Zwiększenie inwestycji w przemysł obronny

Oba kraje, Finlandia i Polska, są zdecydowane, że Europa musi znacząco zwiększyć swoje inwestycje i wysiłki w odbudowie przemysłu obronnego. Jesteśmy gotowi aktywnie wziąć w tym udział – oświadczył premier Polski.

Europa musi być gotowa na najgorsze scenariusze – podkreślił Donald Tusk.

Świadomość konieczności mobilizacji sił i środków przez Europę, aby nie ustąpić militarnie Rosji, jest bardzo ważna. Będziemy współpracować w tej kwestii – powiedział Donald Tusk.

Ochrona polskiego rolnictwa

Szef polskiego rządu podkreślił, że konieczna jest także ochrona polskich rolników w związku z sytuacją na wschodniej granicy.

<pPremier został poinformowany o sytuacji w polskim rolnictwie i na granicy polsko-ukraińskiej. Podjęcie decyzji na rzecz ochrony polskiego rolnictwa wobec nierównej konkurencji z produktami rolnymi, które płyną zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy, będzie konieczne. Intencją Prezesa Rady Ministrów jest interwencja na poziomie europejskim.

Finlandia uznaje Polskę za istotnego partnera

Premier Finlandii, Petteri Orpo, podkreślił znaczenie relacji między Polską a Finlandią.

Myślimy w podobnym kierunku i jesteśmy sojusznikami. Dla Finlandii Polska ma duże znaczenie jako partner w NATO, Unii Europejskiej, jak również na poziomie regionalnym i dwustronnym. Nasze relacje są bliskie, ale chciałbym je jeszcze bardziej pogłębić – powiedział szef rządu Finlandii.

Premier Petteri Orpo podkreślił konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa na granicach zewnętrznych, szczególnie z uwagi na sytuacje związane z wykorzystywaniem obywateli państw trzecich przez nieprzyjazne nam kraje.

Orpo zaznaczył, że Europa musi posiadać odpowiednie narzędzia do walki z takimi sytuacjami, które dotyczą zarówno Finlandii, jak i Polski.

Według niego, sytuacja bezpieczeństwa w Europie uległa dramatycznym zmianom.

Podkreślił, że sytuacja jest krytyczna i konieczne jest podjęcie dalszych działań w celu zwiększenia bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Wzywał Europejczyków do większej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.

Podczas spotkania premierowie Polski i Finlandii omawiali również możliwość współpracy w zakresie wzmocnienia obrony cywilnej w Polsce. Finlandia posiada sprawdzony model, który obejmuje całe społeczeństwo i może stanowić inspirację dla naszego kraju.

Premier Donald Tusk wyraził chęć unowocześnienia i odbudowania wszystkich aspektów związanych z obroną cywilną, takich jak infrastruktura, treningi, szkolenia i procedury. Wyraził także wdzięczność za gotowość do współpracy, kooperacji i pomocy ze strony Finlandii, aby możliwie szybko nadrobić stracony czas w tej kwestii.

UWAGA: Komunikaty publikowane na stronie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version