Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Prawo.pl: myśliwi niechętni planowanym zmianom w prawie łowieckim
Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: myśliwi niechętni planowanym zmianom w prawie łowieckim

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) planuje wprowadzenie zmian w prawie łowieckim, aby lepiej chronić środowisko naturalne. Według informacji Prawo.pl, proponowane nowe przepisy obejmują zakaz polowań na niektóre gatunki ptaków, ograniczenie polowań zbiorowych w określonych okresach oraz zmiany dotyczące stosowania noktowizji podczas łowów.

Według informacji ze strony Prawo.pl, Mikołaj Dorożała, podsekretarz stanu i główny konserwator przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, ogłosił plan utworzenia zespołu ds. reformy gospodarki łowieckiej przy MKiŚ. W skład zespołu mają wejść myśliwi, przedstawiciele społeczni oraz naukowcy.

Zgodnie z postulatem koalicji Niech Żyją!, której celem jest ochrona dzikich ptaków w Polsce, planowane zmiany będą miały na celu wprowadzenie moratorium na polowania na wszystkie ptaki znajdujące się na liście gatunków łownych w Polsce – informuje Prawo.pl.

„Polowania na ptaki są okrutną tradycją, która obecnie jest silnie kwestionowana społecznie. Polowania te są okrutne i niepotrzebne, co więcej – szkodzą całym wrażliwym ekosystemom wodno-błotnym i wielu innym gatunkom ptaków, w tym chronionym i zagrożonym” – tłumaczy Izabela Kałucka, biolożka, prezeska Fundacji Niech Żyją!, na łamach Prawo.pl.

Zdaniem myśliwych, pomysł wprowadzenia moratorium na polowanie jest nieuzasadniony. Wskazują oni na fakt, że w Europie istnieje wiele gatunków ptaków łownych, z których tylko nieliczne są zagrożone. Niemcy posiadają 30 takich gatunków, a Polska – 13.

Przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego krytykują propozycję wprowadzenia moratorium na polowanie. Rzecznik organizacji, Wacław Matysek, uważa, że decyzja taka jest niezrozumiała, gdyż istnieje wiele gatunków ptaków łownych, które nie są zagrożone. W Europie występuje 82 takie gatunki, a w Polsce – 13.

Ministerstwo rozważa nowe regulacje dotyczące polowań na dziki, w tym wprowadzenie okresów ochronnych oraz ograniczeń w polowaniach zbiorowych – donosi Prawo.pl.

Według Prawo.pl MKiŚ rozważa ograniczenie polowania z noktowizją z powodu rozprzestrzeniającego się ASF (afrykański pomór świń). Mikołaj Dorożała proponuje dopuszczenie noktowizji między czerwcem a końcem sierpnia, kiedy trwają żniwa i rolnicy zgłaszają szkody. Pomysł ten spotyka się z ostrą krytyką ze strony myśliwych.

„Optoelektronika służy bezpieczeństwu wykonywania polowania. Dzięki noktowizji i termowizji myśliwi odróżniają gatunki, polując po zmroku” – mówi Wacław Matysek w portalu Prawo.pl.

Więcej informacji na temat zmian w prawie łowieckim można znaleźć na stronie Prawo.pl.

Link do artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/zmiany-w-prawie-lowieckim-zapowiedz-ministerstwa,525485.html


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version