Polityka i społeczeństwo

Pokój 2- lub 3-osobowy, blisko pracy, czysty i bezpieczny. Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce? Badanie EWL, RentLito i UW

Według pierwszego w Polsce badania dotyczącego sytuacji mieszkaniowej migrantów zatrudnionych w naszym kraju, aż 54% obcokrajowców mieszka w pokojach 2- lub 3-osobowych, podczas gdy tylko 4% z nich mieszka w pokojach 6-osobowych. Badanie zostało przeprowadzone przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Według badania, większość cudzoziemców zatrudnionych w Polsce (54%) mieszka w pokoju z dwoma lub trzema innymi osobami. Tylko 18% respondentów mieszka samodzielnie, a jedynie 4% mieszka w pokojach przeznaczonych dla 6 osób.

Maria Dąbrowska, prezes RentLito, zauważa, że brakowało szczegółowych analiz i badań ilościowych dotyczących rynku kwater pracowniczych w Polsce, co utrudniało uzyskanie precyzyjnych danych na temat średnich i medianowych wartości.

„Jeszcze w latach 2015-2020 najczęściej spotykane na rynku były „pokoje 6-osobowe”, często wyposażone w łóżka piętrowe, a lokatorami byli najczęściej mężczyźni. Jednak po pandemii COVID-19 oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę sytuacja zaczęła się zmieniać. Dla porównania, w 2023 roku najbardziej poszukiwane były pokoje 2-osobowe i 3-osobowe, chętnie „małżeńskie” i z dostępem do aneksu kuchennego, w wersji droższej również do prywatnej łazienki. Łóżka piętrowe na kwaterze są postrzegane jako poniżej normy” – komentuje wyniki badań Maria Dąbrowska.

Nowe raporty potwierdzają, że aż 59% imigrantów pracujących w Polsce jest skłonnych dopłacić, aby mieszkać w pokojach 1- lub 2-osobowych. Chcą oni zapewnić sobie większy komfort i prywatność podczas zakwaterowania.

Te wyniki pokazują, że imigranci coraz bardziej zwracają uwagę na warunki mieszkaniowe, co może mieć wpływ na rynek wynajmu w Polsce.

Według badania, 96% respondentów uważa współlokatorów, a 95% czystość miejsca zamieszkania za kluczowe czynniki wpływające na ocenę zakwaterowania imigrantów pracujących w Polsce. Pozostałe czynniki, które równie często były wskazywane to m.in. bezpieczna okolica (93%) i odległość od miejsca pracy (92%).

Maria Dąbrowska zauważa, że w ostatnich latach rynek kwater pracowniczych w Polsce uległ istotnym zmianom, co spowodowało uznawanie sektora zakwaterowania za biznes zauważalny, profesjonalny i odrębny.

„Obecnie rynek kwater pracowniczych szacowany jest na około 180-350 tys. łóżek. Warto jednak zauważyć, że w rzeczywistości podaż kilkuset tysięcy łóżek pracowniczych od wielu lat przekładała się na biznes z obrotami (ostrożnie licząc) powyżej 100 mln zł miesięcznie” – dodaje prezes RentLito.

Badanie sondażowe dotyczące zakwaterowania pracowników zagranicznych w Polsce zostało przeprowadzone przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w okresie od 13 listopada do 21 grudnia 2023 roku. W badaniu wzięło udział 400 cudzoziemców z różnych krajów, zatrudnionych w Polsce.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM