Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MS: Powołano Zespół do wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MS: Powołano Zespół do wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza:

Prokurator Generalny Adam Bodnar, na podstawie Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2024 r. dotyczącego powołania Zespołu do wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego, nominował następujące osoby:

Skład Zespołu doradców Prokuratora Generalnego obejmuje prof. dr hab. Zbigniewa Ćwiąkalskiego i adwokata Radosława Baszuka, prokurator dr Małgorzatę Szeroczyńską i prokuratora Seweryna Borka z Krajowej Rady Prokuratorów, prof. dr hab. Ewę Gruzę i prok. w st. spocz. Stanisława Iwanickiego, oraz radcę prawnego Zbigniewa Tura, Wiceprezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, wskazanego przez Krajową Izbę Radców Prawnych.

Zespołem kieruje Maria Ejchart, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Do zespołu należy również Sekretarz – Anna Chomiuk-Żywalewska z Biura Ministra.

Biografie członków zespołu:

prof. Zbigniew Ćwiąkalski – Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny (2007-2009), doradca społeczny Prokuratora Generalnego Adama Bodnara (od 15.01.2024r.). Wykładowca akademicki, adwokat z niemal 30 letnim doświadczeniem.

Radosław Baszuk jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie od 1995 roku. Od 15 stycznia 2024 roku pełni funkcję doradcy społecznego Prokuratora Generalnego. Wcześniej pracował jako sędzia Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie (2007-2013) oraz był wiceprezesem Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury (2013-2016). Jego specjalizacją są sprawy karne i postępowania dyscyplinarne. Ponadto, jest egzaminatorem aplikantów adwokackich w zakresie etyki adwokackiej oraz prawa karnego procesowego i materialnego.

dr Małgorzata Szeroczyńska jest członkinią Krajowej Rady Prokuratorów oraz prokuratorką Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie. Posiada bogate doświadczenie w prawie karnym, medycznym oraz prawach osób z niepełnosprawnościami. Jest także autorką ponad stu pięćdziesięciu publikacji z zakresu praw człowieka, prawa medycznego i karnego.

Seweryn Borek to prokurator z wieloletnim doświadczeniem, członek Krajowej Rady Prokuratorów oraz wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jego specjalizacją jest prawo karne, prawo karne skarbowe oraz postępowanie karnego.

prof. Ewa Gruza jest prawniczką specjalizującą się w kryminalistyce, która odbyła aplikację prokuratorską. Była członkinią Trybunału Stanu w latach 2005-2011 oraz obecnie wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i zasiada w zarządzie Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.

Stanisław Iwanicki to były prokurator, który pełnił funkcję zastępcy Prokuratora Generalnego w latach 1991-1995, a w 2001 roku został Ministrem Sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym. Później pracował jako prokurator pionu śledczego w Instytucie Pamięci Narodowej w 2002 roku.

Zbigniew Tur pełni funkcję wiceprezesa Krajowej Izby Radców Prawnych oraz jest mediatorem sądowym. Dodatkowo, jest Dziekanem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu i specjalizuje się w prawie upadłościowym oraz cywilnym.

Osoby złożyły swoje zgłoszenia do Ministerstwa Sprawiedliwości w wyznaczonym terminie. Wśród nich znaleźli się Dariusz Korneluk, Katarzyna Kwiatkowska, Agnieszka Leszczyńska, Jacek Skała i Ewa Wrzosek, którzy zostali zatwierdzeni do udziału w procesie wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego.

Wszyscy członkowie Zespołu dokonali weryfikacji formalnej zgłoszeń zgodnie z Regulaminem pracy Zespołu, który stanowi załącznik do zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2024 r.

Wszyscy kandydaci spełnili wymagania określone w odpowiednim zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie powołania Zespołu do wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego.

Kandydaci muszą mieć co najmniej 15 lat doświadczenia jako prokuratorzy, przedstawić swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe oraz informacje dotyczące ewentualnych postępowań dyscyplinarnych przeciwko nim. Muszą również przedstawić swoją wizję funkcjonowania prokuratury zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa o prokuraturze, ze szczególnym uwzględnieniem promowania praworządności i skutecznego ścigania przestępstw. Dodatkowo, muszą dostarczyć listy poparcia podpisane przez co najmniej 50 aktywnych prokuratorów lub asesorów prokuratury.

Prokuratura Krajowa potwierdziła, że kandydaci posiadają wymagane doświadczenie ogłoszone w ogłoszeniu, a także otrzymali poparcie od prokuratorów pozostających w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.

Planowane są rozmowy kwalifikacyjne z wszystkimi wymienionymi kandydatami na stanowisko Prokuratora Krajowego. Spotkania odbędą się 26 lutego 2024 roku o godzinie 10:00.

UWAGA: Niniejsze komunikaty są publikowane na serwisie PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Odpowiedzialność za treść komunikatu spoczywa na nadawcy zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version