Polityka i społeczeństwo

Konferencja prasowa prezentująca raport Centrum Lemkina o przemocy seksualnej rosyjskich wojsk okupacyjnych wobec ukraińskich kobiet

22.02.2024, 11:00

W drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę Instytut Pileckiego zaprasza na konferencję prasową i prezentację raportu „Podoba ci się, nie podoba, cierp, moja piękna – nieukarane zbrodnie. Przemoc seksualna rosyjskich wojsk okupacyjnych wobec ukraińskich kobiet”, przygotowanego przez zespół Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina.

W raporcie znajdują się relacje kobiet, które padły ofiarą przemocy seksualnej związanej z konfliktem (CRSV) zarówno podczas inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, jak i w poprzednich fazach konfliktu na wschodzie Ukrainy od 2014 roku.

Raport zawiera relacje 60 świadków, które zostały zebrane w okresie od kwietnia 2022 roku do lutego 2024 roku. Został on opracowany w dwóch językach: polskim i ukraińskim i będzie dostępny do pobrania na stronie internetowej Instytutu Pileckiego. Ilustracje do raportu stworzył ukraiński artysta Serhij Zacharow.

Lista uczestników konferencji:

Monika Andruszewska – koordynatorka raportu, dziennikarka i korespondentka wojenna, od wydarzeń na kijowskim Majdanie w 2014 roku nieprzerwanie relacjonuje sytuację w Ukrainie, szczególnie z terytoriów dotkniętych rosyjską agresją. Inicjatorka licznych zbiórek pomocy humanitarnej, oraz wsparcia dla obywateli Ukrainy nielegalnie uwięzionych przez Rosję i ich bliskich.

Iryna Dowhań dołączyła do zespołu Centrum Lemkina w kwietniu 2022 roku, gdzie dokumentuje historie kobiet, które przetrwały okupację. Urodzona w Jasynuwata pod Donieckiem, została aresztowana i torturowana przez Rosjan w 2014 roku pod zarzutem wspierania armii ukraińskiej. Po opuszczeniu więzienia, była zmuszona do opuszczenia rodzinnego miasta ze względu na szykany. Obecnie mieszka w Kijowie i od listopada 2018 roku pracuje jako ukraińska koordynatorka SEMA – organizacji działającej na rzecz kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej w trakcie wojny (Global Network of Victims and Survivors to End Wartime Sexual Violence).

Wiktoria Godik, która od kwietnia 2022 roku jest współpracowniczką Centrum Lemkina, mieszka w Irpieniu i aktywnie uczestniczyła w ewakuacjach mieszkańców miasta podczas rosyjskiego oblężenia w lutym i marcu 2022 roku. Po wyzwoleniu Kijowszczyzny zaangażowała się w organizację wsparcia dla osób starszych, dzieci i zwierząt, które ucierpiały w wyniku działań zbrojnych Rosji. Motywuje swoją decyzję dokumentowaniem rosyjskich zbrodni, aby zapobiec podobnemu losowi innym ukraińskim miastom jak Bucz i Irpienie.

Tetiana Tipakowa to aktywistka i wolontariuszka pochodząca z Berdiańska, która została zatrzymana, więziona i torturowana przez Rosjan w 2022 roku. Wzywała mieszkańców swojego miasta do sprzeciwiania się rosyjskiej propagandzie i nie przyjmowania pomocy humanitarnej od okupanta. Była jedną z organizatorek antyrosyjskich protestów, które codziennie gromadziły setki osób w Berdiańsku. Po drugim uprowadzeniu i aresztowaniu opuściła okupowane terytorium. Obecnie inicjuje akcje flash mob w ukraińskich miastach, podczas których pokazuje tablice z napisem „Berdiańsk to Ukraina”.

Ludmiła Husejnowa to działaczka społeczna z okupowanego Nowoazowska, która została aresztowana w 2019 roku przez nieuznawane władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Ukrainy. Spędziła 3 lata w nielegalnych ośrodkach detencyjnych, w tym w tzw. Izolacji, zanim została uwolniona w ramach wymiany jeńców w 2022 roku. Odzyskawszy wolność, Ludmiła kontynuuje walkę o nagłośnienie losu cywili, ze szczególnym naciskiem na kobiety, które są bezprawnie więzione przez Rosję. Obecnie pełni funkcję dyrektora ds. komunikacji w ukraińskim oddziale organizacji SEMA (Global Network of Victims and Survivors to End Wartime Sexual Violence).


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM