Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo KPRM: Grupa Wyszehradzka musi być solidarna (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

KPRM: Grupa Wyszehradzka musi być solidarna (komunikat)

KPRM poinformowało o udziale Premiera Donalda Tuska w spotkaniu Premierów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas jego wizyty w Pradze. Głównym tematem omówionym przez szefów rządów Polski, Czech, Węgier i Słowacji było omówienie rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz unijnego Zielonego Ładu. Premier Donald Tusk odwołał się do zapisów z deklaracji Grupy Wyszehradzkiej, wskazując, że powinny one mieć zastosowanie we wspólnej polityce państw V4 wobec walczącej Ukrainy.

Donald Tusk, Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, spotkali się podczas konferencji V4 w Pradze. Grupa Wyszehradzka, składająca się z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, powstała 15 lutego 1991 r., kiedy Prezydenci Polski – Lech Wałęsa, Czechosłowacji – Václav Havel oraz Premier Węgier – József Antall podpisali w mieście Wyszehrad wspólną deklarację, określając cele i warunki współpracy.

Grupa Wyszehradzka ma mocne podstawy, które sięgają czasów wspólnego oporu przeciwko sowieckiemu imperium i obecności rosyjskich wojsk w naszych krajach. Ta nadzwyczajna solidarność pomiędzy naszymi narodami, zarówno w przeszłości, jak i obecnie, stanowi fundament trwałych relacji między Węgrami, Słowakami, Czechami i Polakami. To właśnie te podstawowe wartości ufundowały format wyszehradzki – przypomniał Premier Donald Tusk.

Wspólne wartości państw Grupy Wyszehradzkiej, zwanej V4, opierają się na sąsiedztwie, podobnych uwarunkowaniach geopolitycznych, historii, tradycji, kulturze oraz wspólnych wartościach.

Europejskie wartości takie jak wolność, prawa człowieka, rządy prawa i niepodległość państw są kluczowe dla Grupy Wyszehradzkiej, jak powiedział szef polskiego rządu podczas deklaracji.

Donald Tusk podkreślił, że relacje między państwami V4 oraz przyszłość Grupy Wyszehradzkiej są dla niego niezmiernie istotne.

Wyraził również swoje zaniepokojenie obecną sytuacją oraz przyszłością grupy, dodając, że będzie pełnił prezydencję Grupy Wyszehradzkiej za kilka miesięcy i zamierza zadbać o kontynuację dziedzictwa grupy.

Wspólna polityka państw Grupy Wyszehradzkiej wobec konfliktu na Ukrainie

Premier Donald Tusk podkreślił, że zasady i wartości Grupy Wyszehradzkiej powinny być wykorzystane do wspólnego podejścia do sytuacji na Ukrainie.

Podczas naszej rozmowy omówiliśmy różne podejścia do działań na rzecz Ukrainy, która jest ofiarą agresji rosyjskiej. Mam nadzieję, że nasze dyskusje pozwolą nam znaleźć wspólne rozwiązania i wzmocnić wsparcie dla Ukrainy w bardziej jednoznaczny sposób – powiedział Premier Donald Tusk.

Zabezpieczenie rynków i rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej jest kluczowym tematem dla polskiego premiera, który uważa, że testem na współpracę państw V4 są obecne działania w Unii Europejskiej.

Premier podkreślił, że mimo pewności co do przyjaźni między narodami Grupy Wyszehradzkiej, konieczne jest ustalanie wspólnych interesów w obliczu trudniejszych warunków.

Z punktu widzenia Polski, istnieje pełne wsparcie dla korekt i rewizji Zielonego Ładu oraz zabezpieczenia rynków, przemysłu i rolnictwa państw V4.

Premier podkreślił, że konieczne jest ustalenie wspólnych interesów w obliczu trudniejszych warunków, a Polska pełni rolę wsparcia w kwestiach rewizji Zielonego Ładu i zabezpieczenia rynków, przemysłu i rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej.

Pracujemy nad korektami dotyczącymi wolnego handlu z Ukrainą. Ważne jest, aby równocześnie wspierać Ukrainę i chronić interesy naszych gospodarek i grup społecznych. Naszym celem jest znalezienie rozwiązania, które będzie korzystne zarówno dla Ukrainy, jak i dla naszej gospodarki, zwłaszcza dla rolnictwa – powiedział Premier Donald Tusk.

UWAGA: Komunikaty opublikowane na serwisie PAP nie są poddawane żadnym zmianom przez PAP w likwidacji SA i są publikowane w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version