Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Informacja ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego po posiedzeniu unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa w Brukseli 26 lutego 2024 roku (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi donosi, że Lutowa Rada Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa w Brukseli została zwołana w odpowiedzi na protesty rolników w całej Europie.

W dniu posiedzenia odbyły się liczne rolnicze zgromadzenia, a przedstawiciele protestujących rolników zostali przyjęci przez prezydencję belgijską. Minister Czesław Siekierski został również zaproszony na to spotkanie.

Ministerstwo podkreśla, że sytuacja rolników w Europie jest obecnie priorytetem dla władz i kontynuowane będą wysiłki mające na celu rozwiązanie problemów sektora rolniczego.

Czesław Siekierski, polski minister rolnictwa i rozwoju wsi, był jednym z wnioskodawców zwołania posiedzenia Rady. W swoim wystąpieniu przedstawił postulaty protestujących rolników, które obejmują:

• niskie dochody z działalności rolniczej;

• irracjonalne zapisy planu Zielony Ład;

• nadmierny napływ produktów rolnych spoza UE, w tym z Ukrainy;

• nadmierne obciążenie rolników wymogami biurokratycznymi.

Minister Czesław Siekierski ponownie poparł wnioski polskich rolników:

• o możliwość uprawy międzyplonów i roślin bobowatych na ugorach w 2024 r., zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej;

• o uproszczenia w zakresie zmianowania upraw;

• o zaprzestanie karania rolników za niecelowe błędy;

• o uznanie oświadczenia rolnika za wystarczającą formę wypełnienia zobowiązań.

Komisja Europejska obiecała dalsze uproszczenia, uwzględnienie sugestii i wdrożenie ich w życie.

Minister Siekierski podkreślił, że wprowadzenie odstąpienia od ugorowania wymaga zmiany aktów prawnych lub politycznych decyzji na poziomie Rady Ministrów Rolnictwa UE i zaapelował o ich przyjęcie.

W trakcie posiedzenia AGRIFISH polski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówił sytuację na granicy polsko-ukraińskiej oraz oczekiwania rolników dotyczące zwiększenia kontroli napływających produktów i ograniczenia ich napływu. Ustalono, że w najbliższy piątek odbędą się kolejne rozmowy techniczne w tej sprawie. Ponadto, jutro (28 lutego 2024 r.) odbędą się rozmowy polsko-ukraińskie z udziałem ukraińskiego wiceministra gospodarki w polskim Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Apelujemy o szybką akceptację przez Komisję Europejską proponowanych zmian w Planach Strategicznych. Polska przedstawiła poprawki, które mają na celu uproszczenie norm dotyczących zmianowania upraw oraz zmianę terminu utrzymania okrywy glebowej dla zbóż i rzepaku.

Wymaga się natychmiastowego odszkodowania rolników za poniesione koszty związane z wdrożeniem Zielonego Ładu oraz z nadmiernym napływem produktów rolnych spoza Unii Europejskiej, w tym z Ukrainy. Wsparcie finansowe dla rolników powinno być udzielane zarówno z budżetu Unii Europejskiej, jak i z budżetów krajowych.

Minister podniósł kwestię braku możliwości sprzedaży zbóż przez rolników oraz nadmiernych zapasów w Unii Europejskiej i w Polsce.

W celu upłynnienia zapasów i opróżnienia magazynów, zaproponował zakup części zbóż od rolników i wyeksportowanie nadwyżek poza Unię Europejską, a także przeznaczenie części zapasów na cele humanitarne dla regionów świata, w których są one potrzebne. Minister zwrócił uwagę, że taka działalność pozwoliłaby na odzyskanie rynków, które zostały utracone przez Ukrainę, Unię Europejską i Polskę wskutek wejścia na nie taniego zboża z Rosji.

Minister planuje złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o rekompensaty dla rolników oraz wsparcie eksportu zboża z zapasów Unii Europejskiej, w tym z Polski.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w wczorocznym komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26 lutego 2024 r. Dostępny jest on na stronie internetowej MRiRW pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rozne-nieracjonalne-wymogi-zielonego-ladu-musza-zostac-wycofane

Komunikaty publikowane w serwisie PAP nie są poddawane żadnym zmianom treściowym przez PAP w likwidacji SA. Treść komunikatu jest publikowana w formie dostarczonej przez nadawcę, który ponosi odpowiedzialność za jej treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM